Sterowanie ogrzewaniem i temperaturą: system ogrzewania inteligentnego

2020-04-29 9:47
automatyka
Autor: SOMFY Instalacje (grzewczą, oświetleniową, alarmową) i rozmaite domowe urządzenia (AGD, RTV, okna dachowe, rolety, bramę garażową i wjazdową, furtkę etc.) można dziś połączyć we wspólny system i sterować nimi zdalnie i/lub za pośrednictwem smartfona z odpowiednią aplikacją

Coraz chętniej wyposażamy domy w systemy, dzięki którym sterowanie znajdującymi się w nich instalacjami i urządzeniami może się odbywać zgodnie z naszym życzeniem, ale bez naszego udziału, czyli automatycznie, albo - jak kto woli – inteligentnie.

Spis treści

  1. System inteligentnego domu: zrób to sam?
  2. Sterowanie temperaturą
  3. Łatwa instalacja systemu ogrzewania inteligentnego

System domu inteligentnego to sieć połączonych ze sobą urządzeń. Pozwala ona kontrolować ogrzewanie, oświetlenie, zdalnie otwierać i zamykać okna, monitorować system zabezpieczający posesję oraz sterować pracą odbiorników elektrycznych.

Instalacja może być mniej lub bardziej złożona. Z im większej liczby elementów się składa, tym większy mamy wpływ na bezpieczeństwo i komfort domowników. Zastosowanie urządzeń sterowanych elektrycznie sprawia, że budynek częściowo „myśli za nas”.

System inteligentnego domu: zrób to sam?

Można też skorzystać z gotowych zestawów. Głównym elementem sterującym domu inteligentnego jest zazwyczaj centralka. Łączy wszystkie elementy w sieć, co pozwala kontrolować ich pracę. Centralka komunikuje się z domowym routerem wi-fi. Dzięki temu za pośrednictwem internetu wszyscy mieszkańcy mogą kontrolować domową automatykę przy użyciu smartfonów. Użytkownik z telefonem w dłoni, korzystając z mobilnej aplikacji, może włączać i wyłączać urządzenia (na przykład zdalnie uzbrajać i rozbrajać alarm), oglądać obraz z kamer monitoringu, a także sprawdzać stan czujników i gniazd, sterować natężeniem i barwą oświetlania, ogrzewaniem, klimatyzacją itd.

Sterowanie nie musi być wyłącznie zdalne. Można zainstalować w domu przyciski i/lub panele kontrolne, które pozwolą dotykiem, gestem lub poleceniem głosowym szybko włączyć światło, uruchomić klimatyzację, zasunąć rolety albo aktywować jedną ze zdefiniowanych funkcji.

W ten sposób dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań system ograniczy ryzyko powstania pożaru czy zalania, zabezpieczy dobytek przed włamywaczami, a także spowoduje, że nasze rachunki za prąd i ogrzewanie będą niższe.

Powiadomienie, które informuje, że dziecko wróciło ze szkoły. Smart home na własną rękę >>>

automatyka
Autor: GRENTON Jeśli do systemu włączy się instalacje grzewczą i elektryczną będzie można monitorować monitorować i analizować zużycie energii cieplnej oraz elektrycznej

Sterowanie temperaturą

Tradycyjne zawory lub nowocześniejsze głowice termostatyczne, samoczynnie regulujące dopływ ciepłej wody grzewczej do poszczególnych grzejników, można w prosty sposób zastąpić głowicami inteligentnymi. Takie rozwiązanie da użytkownikowi całkiem nowe możliwości i pozwoli obniżyć rachunki za ogrzewanie.

W przypadku elektronicznych głowic inteligentnych wydajność ogrzewania jest regulowana automatycznie na podstawie pomiaru temperatury i nasłonecznienia realizowanego przez czujniki rozlokowane w całym domu. System pozwala na ustawienie innej temperatury w każdym z pomieszczeń i sterowanie ogrzewaniem automatycznie, za pomocą paneli kontrolnych, albo zdalnie - pilotem lub aplikacją w smartfonie. Dzięki głowicom inteligentnym można optymalnie zarządzać energią i doprowadzać ciepło o określonych porach dnia tylko tam, gdzie jest niezbędne. Wyświetlacze wbudowane w termostaty pozwalają odczytywać i efektywnie regulować temperaturę z dużą dokładnością.

Automatyczna praca głowic nie wyklucza możliwości ręcznego ustawiania temperatury grzejników pokrętłami.

Łatwa instalacja systemu ogrzewania inteligentnego

Instalacja systemu jest prosta (z montażem powinien poradzić sobie każdy użytkownik) i nie wymaga przerabiania instalacji. Do nowej głowicy są zwykle dołączone specjalny klucz, szablon i odpowiednie przejściówki, które umożliwiają dopasowanie urządzenia do zaworu w grzejniku. Termostaty są zasilane bateryjnie, ich żywotność umożliwia pracę głowicy przez cały sezon grzewczy.

Instalowanie alarmu w domu. 7 pytań do instalatora >>>

Dom inteligentny może automatycznie dostosowywać warunki wewnątrz pomieszczeń do sposobu ich wykorzystania. Gdy domownicy, wychodząc do pracy, aktywują system alarmowy, ogrzewanie zostaje automatycznie zredukowane we wszystkich pomieszczeniach, a o zadanej porze (przed powrotem mieszkańców do domu) temperatura i wilgotność powietrza wracają do poziomu zapewniającego maksymalny komfort. Inteligentne ogrzewanie jest w stanie wykryć otwarte okno (steruje tym czujnik okna, który w przypadku włamania może uruchomić alarm) i natychmiast zredukować poziom grzania, aby ograniczyć niepotrzebne zużywanie energii. Gdy okno zostanie zamknięte, siła grzania wzrasta i temperatura zostaje szybko podniesiona do założonego poziomu. Latem, kiedy system zanotuje wzrost temperatury ponad ustawioną wartość, a dom ma klimatyzację, ta automatycznie się uruchamia.

Dodatkowo można zainstalować czujniki jakości powietrza monitorujące stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 wewnątrz pomieszczeń. Po wykryciu przekroczenia dopuszczalnego stężenia zanieczyszczeń system uruchomi wentylację i oczyszczacz powietrza i jednocześnie, za pośrednictwem aplikacji mobilnej, powiadomi właściciela o zdarzeniu.

Przeczytaj także:

Sonda
Mój dom został zbudowany według...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany