Instalowanie alarmu w domu. 7 pytań do instalatora

2019-03-22 12:12

Jakie elementy musi zawierać instalacja alarmowa? Kiedy alarm jest skuteczny, a kiedy robi tylko dobre wrażenie? Czy alarm można zamontować samodzielnie?

instalacja alarmowa
Autor: Andrzej Szandomirski Sygnalizator alarmu powinien być widoczny, aby można było łatwo ustalić, w którym domu załączył się alarm, i ulokowany wysoko, żeby intruzowi trudno się było do niego dostać

Żaden z dostępnych sposobów zabezpieczenia domu i mienia, nie daje stuprocentowej pewności, ale instalacja alarmowa jest powszechnie uznawana za jedną z najlepszych metod ochrony domu przed włamaniem. Od razu informuje o wtargnięciu lub próbie wtargnięcia intruza do domu albo na teren posesji, a dzięki możliwości zestawiania różnego rodzaju urządzeń i konfigurowania ich pracy może być wykorzystywana także do sygnalizowania innych niepożądanych zdarzeń.

1. O jakim alarmie możemy powiedzieć: skuteczny?

O takim, który o próbie wtargnięcia do domu poinformuje zanim włamywacz zdoła uszkodzić elementy domu. Najskuteczniejsza jest ochrona obwodowa. Stosuje się wiele zapewniających ją rozwiązań, informujących już o próbie wejścia na posesję. Dobiera się je indywidualnie do potrzeb i warunków lokalizacyjnych. Ich wadą jest stosunkowo wysoka cena.

Warto jednak rozważyć na przykład zamontowanie barier podczerwieni w glifach okiennych, by w ten sposób zabezpieczyć okna (są najdroższymi zewnętrznymi elementami domu) i uniemożliwić ich zniszczenie i wtargnięcie intruza do środka.

2. Czy warto dzielić dom na strefy objęte alarmem?

Można i należy dzielić dom na strefy, choćby po to, żeby alarm nie utrudniał mieszkańcom normalnego funkcjonowania. Najczęściej oddziela się strefę dzienną od nocnej. Z technicznego punktu widzenia łatwiej to zrobić w domu piętrowym lub z poddaszem użytkowym, nieco trudniej jest w parterowym. Taki podział może być kłopotliwy dla mieszkańców, na przykład jeśli w nocy będą chcieli przejść z sypialni do kuchni albo toalety w dalszej części domu, chronionej czujkami ruchu. W takiej sytuacji stosuje się rozwiązania szczegółowo uzgodnione z mieszkańcami.

Jako oddzielną strefę warto też potraktować garaż, zwłaszcza gdy drzwi prowadzące z niego do domu nie są dobrej klasy.

instalacja alarmowa
Autor: Piotr Mastalerz Wartościowe rzeczy przechowujemy w różnych miejscach, czasem także w garażu, który powinien być wydzieloną strefą systemu alarmowego, by można go było uaktywnić niezależnie od strefy mieszkalnej

3. Czy posiadanie zwierząt wyklucza zamontowanie systemu alarmowego ?

Nie, lecz wymaga takiego skonfigurowania systemu, które umożliwi im swobodne poruszanie się bez wzbudzania przypadkowych alarmów. Chodzi przede wszystkim o koty. Nawet kiedy wydają się spokojne i przesypiają większą część dnia, mogą chcieć od czasu do czasu sprawdzić, co dzieje się na przykład na blacie w kuchni. Najczęściej wydziela się więc miejsca, w których zwierzęta mogą przebywać i swobodnie się poruszać, albo montuje się czujki ochrony obwodowej, na przykład kontaktrony w oknach lub bariery podczerwieni na zewnątrz.

4. Czy montować alarm samodzielnie, czy zlecić to instalatorowi?

Możemy samodzielnie zainstalować system alarmowy, ale jeżeli nasze umiejętności mają się ograniczyć do przeczytania instrukcji obsługi poszczególnych urządzeń, lepiej zatrudnić fachowca. Nie jest problemem „rozgryzienie” instrukcji, lecz chodzi też o to, by – układając kable – przewidzieć ewentualne zmiany (choćby rozbudowę systemu), a programując działanie jednego rodzaju czujki, nie zneutralizować pewnych możliwości innej. Alarm to system, który nie polega tylko na połączeniu różnych elementów w całość i podpięciu ich do centrali sterującej. Każdy z wchodzących w jego skład elementów musi idealnie współpracować z innymi, a istotą tej współpracy (konfiguracji elementów) jest znajomość niuansów ich działania i współoddziaływania.

instalacja alarmowa
Autor: Marcin Czechowicz Posiadanie kota nie wyklucza możliwości założenia systemu alarmowego. Trzeba go jednak precyzyjnie skonfigurować, starając się wyobrazić sobie wszystko, co może zrobić kot

5. Czy kontaktrony w oknach wystarczą do ochrony?

Tak, ale tylko na początku budowy i pod warunkiem, że nie żal nam szyb. Kontaktron zadziała przy próbie otwarcia okna. Będzie natomiast nieprzydatny, jeśli złodziej wybije szybę. Nie sprawdzi się też w połączeniu z czujką tłuczenia szkła, ponieważ ta zadziała dopiero wtedy, kiedy ktoś uderzy w szybę, a ona się stłucze. Jeżeli włamywacz wytnie szybę z ramy, będzie mógł swobodnie wejść do domu bez wzbudzenia alarmu. Skuteczniejsze są czujki wstrząsowe – zadziałają wcześniej.

Przeczytaj też:

6. Jak rozmieścić czujki ruchu?

Najlepiej w taki sposób, aby jak najwięcej „widziały” i „obserwowały” jak największy obszar domu (pomieszczenia). Czujki ruchu powinny być skierowane na te miejsca, przez które włamywacz może wejść do wnętrza, czyli okna, drzwi, bramę garażową (jeśli garaż jest połączony z domem). W polu ich widzenia nie może być żadnych przeszkód, choćby firanek lub zasłon, których ruch, na przykład spowodowany podmuchem powietrza z wentylacji, zakłóci działanie.

7. Czy alarm bezprzewodowy się sprawdzi?

Tak, zwłaszcza jeśli podczas budowy domu nie zostały rozprowadzone przewody umożliwiające zbudowanie przewodowej instalacji alarmowej albo gdy kupiliśmy dom bez instalacji alarmowej i nie mamy w planach generalnego remontu, przy okazji którego dałoby się ułożyć potrzebne przewody.

Przeczytaj też:

Nowoczesne alarmy bezprzewodowe mają elementy dobrej jakości o dużej odporności na zakłócenia zewnętrzne (to jeden z podstawowych stawianych im zarzutów). Gwarantują szybką reakcję na włamanie oraz – zależnie od ceny – średniej albo wysokiej klasy zabezpieczenie domu.

Jak działają systemy alarmowe

Pytanie 1 z 6
Podstawowym zadaniem systemu alarmowego jest:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.