Sprytna symulacja obecności: bezpieczny dom inteligentny

2020-08-28 13:38

Pod nieobecność właścicieli, inteligentny dom jest w stanie odstraszać potencjalnych włamywaczy poprzez symulowanie obecności.

symulacja obecności dom inteligentny
Autor: Gettyimages Pośród systemów, w jakie można wyposażyć inteligentny dom, najważniejszymi są te odpowiedzialne za bezpieczeństwo domowników i ich mienia

Symulowanie obecności może być realizowane przez różne instalacje wchodzące w skład systemu inteligentnego domu. Ma ono na celu zwiększenie bezpieczeństwa dobytku podczas naszej absencji, zwłaszcza w trakcie wyjazdów urlopowych. Smart Home może naśladować codzienny rytm życia domowników, ucząc się ich zachowania. Dzięki temu osoba postronna obserwując dom z zewnątrz ma wrażenie, że dom nie jest opuszczony, w środku ktoś przebywa, korzysta z pomieszczeń i uruchamia sprzęty.

Dzięki pozorowaniu obecności można zaprogramować różne podsystemy domu tak, aby stworzyć wrażenie, ze wewnątrz toczy się normalne życie. Każdego dnia o ustalonych porach, w pomieszczeniach zapalać się będzie światło, po południu włączy się muzyka, uruchamiane zostanie zraszanie trawnika, wieczorem zapali się telewizor, poruszone będą zasłony, okna będą się uchylały i domykały, a rolety co jakiś czas podniosą się i opuszczą. W ten sposób domowa automatyka możne skutecznie zniechęcić złodzieja. Mając do wyboru dwa domy, włamywacz zawsze weźmie na cel ten, gdzie nie dzieje się nic niepokojącego.

Bezpieczny dom inteligentny. Nowoczesna ochrona budynku

Bezpieczny dom: inteligentny scenariusz na urlop

Zanim wyjedziemy na urlop, należy przygotować i aktywować specjalny scenariusz „udawania” naszej obecności. Systemy zarządzające inteligentnym domem wyposażane są zarówno w gotowe scenariusze, jak i możliwość tworzenia własnych. Coraz częściej dostępna jest też funkcja „uczenia się” zachowania domowników, dzięki której pod ich nieobecność codzienne zachowania są wiernie odwzorowywane. Inteligentna symulacja obecności może też dostosowywać pracę domowych systemów do warunków panujących na zewnątrz. Dzięki temu wszystko wygląda bardzo naturalnie.

Moduł centralny systemu inteligentnego domu rejestruje codzienne zdarzenia, czynności i zachowania mieszkańców przez określony okres czasu, a gdy uaktywniony zostanie scenariusz pt. „urlop”, rozpoczyna ich symulowanie. W efekcie otrzymujemy możliwość przekonującego odtworzenia rzeczywistych sytuacji, mających miejsce każdego dnia. Uruchamiając zarejestrowany scenariusz można wybrać, które urządzenia mają być brane pod uwagę podczas symulacji, np. odtwarzane ma być zachowanie oświetlenia, napędu rolet i telewizora, a ignorowane włączanie sprzętów AGD. Tego typu działania prewencyjne pozwalają właścicielowi domu uniknąć kłopotów związanych z włamaniem oraz kradzieżą mienia.

Sterowanie roletami
Autor: Wiktor Greg Sterowanie roletami czy bramą garażową z napędem elektrycznym można zintegrować z alarmem, aby podczas jego uzbrajania rolety automatycznie się zamknęły, a brama garażowa otworzyła

Symulowanie obecności światłem

Inteligentne oświetlenie może być składową systemu bezpieczeństwa, który włączając lampy o określonych porach będzie „udawał” obecność mieszkańców podczas wakacyjnych wojaży, myląc tym samym potencjalnego złodzieja. Przed wyjazdem na urlop można zaprogramować system tak, aby np. lampa w sypialni zapalała się zawsze rano o 6:00 i wyłączała po upływie godziny. Światło ponownie włączane jest wieczorem o 21:00, tym razem na 2 godziny, a żyrandol lub inne punkty świetlne w salonie będą zapalane codziennie, w różnych godzinach wybranych z konkretnego zakresu.

W większości systemów sterowanych przy użyciu aplikacji, lampy są połączone w jedną sieć pozwalającą inteligentnemu oświetleniu naśladować codzienne nawyki domowników. Czujniki ruchu aktywujące oświetlenie pomieszczeń, przechowują w swojej pamięci informacje o czasie pracy z ostatnich kilkudziesięciu godzin. Włączając symulację obecności, oświetlenie wykorzystując informacje zapisane w pamięci czujników ruchu, włącza i wyłącza poszczególne punkty świetlne w całym domu, imitując codzienne życie jego mieszkańców. Światła będą się zapalać i gasnąć zgodnie z zapamiętanym kierunkiem przemieszczania się domowników. Korzystając z internetu i aplikacji zainstalowanej w smartfonie możliwe jest także ręczne włączanie oraz zmiana natężenia czy koloru światła w domu z dowolnego miejsca na świecie. A w przypadku, gdy czujniki wykryją włamanie, oświetlanie przełączy się samoczynnie w tryb pulsacyjny, uruchomiony zostanie alarm oraz powiadamianie właścicieli.

Symulowanie obecności w domu dźwiękiem i obrazem

Telewizję oglądamy najczęściej wieczorami. Aby stworzyć złudzenie, że ktoś jest obecny w domu, wykorzystuje się inteligentne gniazdka. Dzięki funkcji harmonogramu sterowania zasilaniem, o określonych porach można automatycznie włączyć i wyłączyć odbiornik TV. Osoby chcące uniknąć niepotrzebnego zużycia telewizora (i energii elektrycznej), mogą wykorzystać specjalny gadżet, jakim jest tzw. symulator telewizora. Urządzenie to jest energooszczędne i kosztuje ok.  100 zł. Ma wbudowane diody LED, które naśladują migotanie ekranu. Osoba obserwująca dom nie jest w stanie odróżnić, czy wewnątrz działa telewizor, czy tylko jego symulator.

W ten sam sposób do „udawania” obecności wykorzystać można również wieżę audio oraz system głośników multiroom. Przed wyjazdem na urlop konfiguruje się okres działania symulacji obecności, liczbę i czas aktywacji, listę odtwarzanych utworów, poziom głośności oraz (w przypadku systemu multiroom) pomieszczenia, w których odtwarzane będzie audio. Płynąca przez samoczynnie uchylone okno głośna muzyka będzie skutecznie odstraszała amatorów cudzej własności. Aby zasymulować obecność osób w domu stosuje się też specjalne głośniki umożliwiające odtwarzanie wcześniej nagranych dźwięków np. zarejestrowanych rozmów.

Symulacja obecności w ogrodzie

Automatyka chroniąca dom podczas naszej nieobecności może wykorzystywać czujniki zmierzchu, włączając ogrodową iluminację, oświetlenie ścieżki i podjazdu do domu. Aby zdezorientować potencjalnego złodzieja, można też wykorzystać elektrycznie sterowane przesłony okienne. Rolety, żaluzje i markizy mogą być przez automatykę budynkową zasłanianie i odsłanianie o określonych porach dnia i nocy. Podczas sterowania pobierane są przy tym informacje z domowej stacji pogodowej, dzięki którym markiza nie będzie rozłożona w pochmurny dzień, lub gdy prognozowana jest burza, a żaluzje przysłonią okna tylko w słoneczne dni.

Dodatkową metodą symulowania obecności może być automatycznie włączająca się instalacja do podlewania ogrodu. Uruchomione zraszacze nawodnią trawnik, a przy okazji stworzą złudzenie, że właściciele są obecni w domu. Instalacja taka powinna współpracować ze stacją pogody, aby nie doszło do sytuacji, gdy dom „żyjący własnym życiem” będzie podlewał trawnik podczas ulewy.