Dom w smartfonie, czyli zdalne sterowanie telefonem

2020-07-21 11:49

Jak sterować domem przez telefon? Jak kontrolować urządzenia i elementy inteligentnego domu? Inteligentne domy zapewniają komfort i bezpieczeństwo. Zastosowanie urządzeń sterowanych smartfonem poprawia jakość życia, pozwala obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie oraz ogranicza ryzyko powstania pożaru czy zalania.

System EXTA LIFE firmy Zamel
Autor: materiały prasowe Zamel System EXTA LIFE firmy Zamel umożliwia sterowanie oświetleniem, roletami, bramami, ogrzewaniem oraz innymi urządzeniami elektrycznymi nie tylko z poziomu nadajników radiowych, ale także za pomocą smartfonów i tabletów

Zdalnie sterowane systemy inteligentnego domu pozwalają oszczędzać pieniądze oraz ułatwiają wiele codziennych czynności. Wyręczają nas w różnych sytuacjach, pozwalając cieszyć się spokojem i dają więcej wolnego czasu. Elementy inteligentnego domu można obecnie kontrolować za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie lub na tablecie. Używając smartfona można zamknąć bramę do garażu, zmienić temperaturę w pomieszczeniu, czy aktywować alarm. Inteligentnym domem można zarządzać zarówno lokalnie z jego wnętrza (za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub poprzez Bluetooth), jak również przez internet z dowolnego miejsca na świecie.

W części rozwiązań elementem kontrolującym systemy inteligentnego domu jest centralny moduł sterujący, połączony z internetem za pośrednictwem routera. Moduł ten tworzy sieć opartą o protokół łączności bezprzewodowej. Centralka łączy wszystkie podsystemy, umożliwia komunikowanie się poszczególnych inteligentnych urządzeń, a właścicielowi pozwala kontrolować ich pracę z poziomu aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Można w ten sposób obsługiwać sprzęt audio-wideo, włączać lub wyłączać oświetlenie, sterować roletami, klimatyzacją, monitorować wskazania czujników, stan gniazd elektrycznych, oglądać obraz wideo z domofonu itd. Centralka przesyła do aplikacji historię zdarzeń i statystyki parametrów pracy poszczególnych kontrolerów.

Inteligentny dom EXTA LIFE
Autor: materiały prasowe Zamel Inteligentny dom Exta Life to pełna kontrola nad oknami i drzwimi, a także roletami w całym budynku. Elementem systemu jest RCK-21 - bezprzewodowy magnetyczny czujnik otwarcia / zamknięcia drzwi i okien. Każdorazowo informacja o aktualnym stanie czujnika (otwarty / zamknięty) jest przesyłana do kontrolera EFC-01 i wyświetlana w aplikacji mobilnej

Aplikacje na smartfony sterujące inteligentnym domem

Elementem umożliwiającym sterowanie wszystkimi podsystemami i komponentami inteligentnego domu jest smartfon z zainstalowaną aplikacją. Powinna ona być uniwersalna, aby móc kontrolować urządzenia różnych producentów i mieć przejrzysty (najlepiej spolszczony) interfejs użytkownika.

Poszczególne urządzenia smart powinny być pogrupowane w zbiorach według zastosowania lub pomieszczenia, w którym się znajdują. Dobra aplikacja powinna obsługiwać sprzęty znajdujące się w wielu budynkach i mieć możliwość współpracy z asystentem głosowym oraz przydzielania domownikom praw dostępu.

Ważną funkcją, w jaką powinna być wyposażona aplikacja jest możliwość tworzenia funkcji logicznych, czyli sekwencji zdarzeń, uruchamianych o konkretnej porze dnia np. po powrocie z pracy do domu. Funkcja logiczna jednym poleceniem pozwoli np. zamknąć zamek w drzwiach, ustawić klimatyzację na odpowiednią temperaturę, włączyć światło we wskazanych pokojach i uruchomić odtwarzanie muzyki. Aplikacja powinna móc odbierać wskazania i powiadomienia z urządzeń odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo – czujników przepięciowych, zalania, dymu czy czadu. Dostępne są (również za darmo) także aplikacje dedykowane do obsługi inteligentnych systemów pochodzących od konkretnych producentów. Do takich zaliczyć można FIBARO Smart Home, LG ThinQ, Xiaomi MiHome, Samsung Smart Home oraz Exta Life firmy Zamel.         

Sterowanie oświetleniem w domu inteligentnym

Inteligentne oświetlenie domu lub mieszkania to system składający się z różnych źródeł światła np. inteligentnych żarówek, wolnostojących lamp, taśm z diodami LED czy plafonów. Mogą one być sterowane indywidualnie lub grupowo (oświetlanie salonu, ogrodu, tarasu czy podjazdu) smartfonem za pomocą aplikacji mobilnej współpracującej z systemową centralką. Oprócz kontrolowania pracy żarówek, apka pozwala sterować czujnikami ruchu i włącznikami. Zdalne sterowanie aplikacją pozwala aranżować oświetlenie dopasowując je do różnych sytuacji np. poranna toaleta, czy wieczorny seans. Dzięki temu korzystając ze smartfona można skonfigurować oświetlenie o innym ustawieniu, natężeniu, temperaturze i barwie, tworzące odpowiedni nastrój. Także dzięki aplikacji można czasowo ustawiać oświetlenie tak, aby w godzinach nocnych, w pomieszczeniach gdzie tego potrzebujesz (np. w kuchni lub w pokoju dziecka) pracowało ze zredukowaną intensywnością.

Monitoring gniazd elektrycznych w domu inteligentnym

Inteligentne gniazdka sieciowe sterowane smartfonem pozwalają kontrolować funkcjonowanie podłączonych doń odbiorników, a także wykrywać ewentualne usterki. Za pośrednictwem modułu sterującego, gniazdo bezprzewodowo komunikuje się z naszym smartfonem. Aplikacja pozwala włączać i wyłączać podłączone urządzenie, monitorować zużycie energii. Poinformuje, gdy nastąpi przepięcie i pozwoli natychmiast odciąć zasilanie. Inteligentne gniazdka można programować, ustawiać harmonogram włączania i wyłączania (np. odłączyć na noc wszystkie sprzęty pracujące w trybie czuwania lub wyłączyć je zdalnie, gdy nadciąga burza). Modele wyposażone w czujniki przegrzania potrafią monitorować temperaturę gniazda, do którego są podłączone i w przypadku wykrycia nieprawidłowej pracy zaalarmują właściciela.

Kontrola ogrzewania i klimatyzacji za pomocą aplikacji na smartfony

Za pośrednictwem mobilnej aplikacji można zdalnie ustawiać temperaturę w domu sterując bezprzewodowo głowicami termostatycznymi zainstalowanymi w grzejnikach. Przykładowo, podczas naszej dłuższej nieobecności można obniżyć temperaturę we wszystkich pomieszczeniach do niezbędnego minimum, a przed planowanym powrotem podnieść ją tylko w salonie i łazience. Dzięki aplikacji pracę inteligentnego ogrzewania można programować, tworzyć harmonogramy i planować scenariusze (np. na cały miesiąc). Automatyczne głowice będą dostosowywały temperaturę w zależności od pory dnia czy obecności domowników w pomieszczeniach. Smartfon posłuży też do kontrolowania systemów wentylacji i klimatyzacji.

sterowanie ogrzewaniem
Autor: materiały prasowe Zamel Dzięki regulatorom temperatury automatyka budynkowa systemu Exta Life, umożliwia, w zależności od temperatury panującej w otoczeniu sondy, sterowanie urządzeniami grzewczymi, jak np. grzejniki czy ogrzewanie podłogowe

Sterowanie roletami

Inteligentne okna to duża wygoda na co dzień. Za pośrednictwem jednego kliknięcia jesteśmy w stanie automatycznie szczelnie zasunąć rolety i żaluzje. W przypadku, gdy zapomnimy zrobić tego przed wyjściem, istnieje możliwość zdalnego sterowania systemem za pomocą smartfonu połączonego z internetem. Przez odpowiednio skonfigurowany harmonogram można zautomatyzować proces sterownia osłonami okiennymi. Dzięki zastosowaniu kontraktora mamy możliwość sprawdzeni czy okna/drzwi są otwarte/zamknięte.

Ochrona domu inteligentnego

Monitoring uzupełniony o inteligentny wideodomofon i system kamer współpracujący z urządzeniami mobilnymi, pozwalają kontrolować dom i jego otoczenie – bez względu na to, gdzie aktualnie znajduje się właściciel. Łączy się za pośrednictwem internetu ze smartfonem, na których zainstalowana jest dedykowana aplikacja. Wyświetla obraz z kamery zamontowanej przy wejściu, umożliwia komunikację głosową i wideo ze znajdującą się tam osobą, a także zdalne zwalnianie rygla i otwieranie bramy. Możliwe jest też przesyłanie obrazu z kamery na kilka telefonów, zapisywanie zdjęć lub rejestrację filmów z rozmowy, a także wgląd w historię połączeń. System może być skonfigurowany tak, aby o próbie włamania powiadamiał również zaufane osoby znajdujące się w pobliżu (np. sąsiadów).

Ogród i taras w smartfonie

Smartfona można też używać do sterowania urządzeniami zainstalowanymi przy wejściu na posesję, na podjeździe do garażu, na tarasie i w ogrodzie. Telefonem skontrolujesz odczyty z czujników temperatury i wilgotności powietrza (barometr) oraz gruntu, opadów, wiatru, nasłonecznienia, jakości powietrza, a nawet wyładowań atmosferycznych. Za pośrednictwem aplikacji zmienisz barwę i natężenie oświetlenia tarasu, włączysz instalację nawadniającą, zwiniesz markizy zewnętrzne, a zimą uruchomisz instalacje przeciwoblodzeniową chodnika i podjazdu do garażu.

Partnerzy
Nasi Partnerzy polecają