Lubisz żółte kwiaty ogrodowe? Co kwitnie na żółto? Te żółte kwiaty są najpiękniejsze

2024-05-08 8:33

Żółte kwiaty ogrodowe atrakcyjnie wyglądają w każdym ogrodzie. Rabata z roślinami kwitnącymi na żółto rozjaśnia ogród. Żółty kolor kwiatów ładnie prezentuje się na tle zielonych liści. Poznaj popularne żółte kwiaty do ogrodu.

Spis treści

  1. Słonecznik zwyczajny - żółte słońce w ogrodzie
  2. Cynia wytworna o żółtych kwiatach
  3. Żółty na wiosnę - miłek wiosenny
  4. Żółte krokusy
  5. Pierwiosnki o żółtych kwiatach
  6. Wiosenne żółte narcyzy
  7. Inne żółte kwiaty

Promienie słońca pobudzają do życia, oświetlają przestrzeń, tworząc krajobrazowe scenerie, budują atmosferę miejsca. Kolor żółty to jeden z najcieplejszych odcieni. Kojarzy się z upalnym latem, ale często również ze złotą, melancholijną jesienią. Wiele roślin ogrodowych kwitnie na żółto. Warto o nich pomyśleć zakładając ogrodowe rabaty.

Słonecznik zwyczajny - żółte słońce w ogrodzie

Słonecznik to chyba najbardziej popularna roślina kwitnąca na żółto! Jak sama nazwa wskazuje, kojarzy się ze słońcem. W letnim ogrodzie nie może go zabraknąć! Słonecznik dorasta do około 3 m wysokości. Kwitnie od lipca do sierpnia. Wymaga żyznej, próchnicznej gleby i słonecznego stanowiska. Idealnie wpisuje się w charakter ogrodów rustykalnych i ogrodów naturalistycznych. Z powodzeniem może stanowić kompozycyjną dominantę w grupie lub też rosnąć pojedynczo. Często bywa sadzony przy ogrodzeniach, może stanowić urozmaicenie żywopłotu!

#MuratorOgroduje: Najpiękniejsze byliny wieloletnie zimujące w ogrodzie

Cynia wytworna o żółtych kwiatach

Cynia to roślina jednoroczna. Dorasta nawet do 100 cm wysokości. Najczęściej spotykana jest w ogrodach naturalistycznych, rustykalnych. Nadaje się także na kwiat cięty. Nie jest trudna w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Idealnie komponuje się z innymi roślinami jednorocznymi kwitnącymi w lecie, zwłaszcza tymi o efektownych, pełnych kwiatostanach w ciepłych, nasyconych odcieniach. Może być także kolorystycznym akcentem na minimalistycznej rabacie utrzymanej w stylu formalnym.

Żółty na wiosnę - miłek wiosenny

Miłek wiosenny to bylina, która dorasta do około 50 cm wysokości. Kwitnie na wiosnę (od kwietnia do maja). Jest łatwa w uprawie. Wykorzystywana najczęściej w ogrodach skalnych oraz rustykalnych, może być uprawiana jako roślina obwódkowa, ale równie atrakcyjnie wygląda sadzona w grupach na jednogatunkowej rabacie. Jeśli zależy nam na stworzeniu „słonecznego ogrodu” już od początku wiosny, z pewnością nie może zabraknąć w nim miłka wiosennego!

Żółte krokusy

Krokus najlepiej rośnie na żyznej, próchniczej ziemi. Kwitnie na przełomie lutego i marca oraz w kwietniu. Jest jedną z pierwszych oznak wiosny, najbardziej efektownie prezentuje się sadzony w grupach. Może być rośliną obwódkową.

Pierwiosnki o żółtych kwiatach

Pierwiosnek najlepiej czuje się na stanowisku lekko zacienionym i wilgotnym. To jeden z najbardziej znanych wiosennych kwiatów. Często sprzedawany jest jako roślina doniczkowa. Pierwiosnek, podobnie jak krokus, może być rośliną obwódkową. Idealnie wpisuje się w charakter ogrodów rustykalnych, naturalistycznych, choć nie tylko. Doskonale sprawdzi się również jako wypełnienie rabaty geometrycznej w stylu formalnym.

Wiosenne żółte narcyzy

Narcyzy są bardzo łatwe w uprawie. Dobrze sprawdzą się w każdym ogrodzie. Najlepiej czują się na stanowisku słonecznym, choć tolerują również półcień. Powinny rosnąć na przepuszczalnej, żyznej glebie. Kwitną od marca do maja. Są wykorzystywane na kwiat cięty, choć najczęściej występują w kompozycjach ogrodowych jako wypełnienie niskich rabat.

Inne żółte kwiaty

Wśród roślin kwitnących na żółto z pewnością nie może zabraknąć ponadczasowych tulipanów, tak popularnych wiosną, wykorzystywanych szczególnie na kwiat cięty oraz rudbekii, kwitnących niemal od początku lata do później jesieni. Do najpopularniejszych drzew i krzewów o żółtych kwiatach, których nie sposób pominąć należą m.in.: forsycja pośrednia, kwitnąca już od początku marca, złotokap pospolity (kwitnie od kwietnia do czerwca), niezwykle cenny oczar pośredni, kwitnący już od lutego, czy złotlin japoński, kwitnący od maja do czerwca.