Złotlin japoński - wymagania, uprawa, pielęgnacja i zastosowanie złotlinu

2022-05-12 10:46

Złotlin japoński to efektownie kwitnący krzew znakomity do tworzenia barwnych krzewiastych kompozycji czy nieformowane żywopłoty. Poznaj wymagania złotlinu i dowiedz się więcej o jego uprawie i pielęgnacji. Zastosowanie złotlinu w ogrodzie.

Złotlin japoński
Autor: GettyImages Złotlin japoński to krzew zachwycający intensywnie żółtymi kwiatami

Złotlin japoński (łac. Kerria japonica) to średnio wysoki (dorasta do 1,5-2,5 m wysokości), rozłożysty i szybko rosnący krzew, chętnie sadzony w ogrodach, ale także często spotykany w parkach. Wyróżnia go obfite kwitnienie – jego żółte kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne.

Spis treści

  1. Złotlin japoński - skąd pochodzi i jak wygląda?
  2. Odmiany złotlinu japońskiego
  3. Złotlin japoński - wymagania, uprawa i pielęgnacja
  4. Cięcie złotlinu – aby corocznie obficie kwitł
  5. Zastosowanie złotlinu japońskiego w ogrodzie

Złotlin japoński - skąd pochodzi i jak wygląda?

Złotlin japoński należy do rodziny różowatych, dlatego bywa nazywany złotą różą z Japonii. Potoczne nazewnictwo odnosi się także w pewnym stopniu do kształtu kwiatów. W europejskich ogrodach pojawił się w XIX wieku. Jak nietrudno się domyślić, sprowadzano go głównie z Japonii, gdzie był i jest chętnie uprawiany. W rzeczywistości pochodzi nie z Kraju Kwitnącej Wiśni, lecz z Kraju Środka, czyli Chin.

Złotlin japoński zazwyczaj osiąga 2-3 m wysokości. Ma jasnozielone pędy (ozdobne także zimą) pokryte piłkowatymi, ostro zakończonymi liśćmi. Największą ozdobą złotlinu japońskiego są żółte kwiaty o średnicy 3-5 cm, które pojawiają się w maju i czerwcu. W szczytowej fazie kwitnienia pędy wręcz uginają się od nich. Krzew może powtarzać kwitnienie we wrześniu (czasem wcześniej).

>>Przeczytaj też: Rośliny ogrodowe ozdobne zimą: kolorowe pędy, dekoracyjna kora, rośliny zimozielone, rośliny o ozdobnych owocach

polecamy

Odmiany złotlinu japońskiego

Odmiany złotlinu japońskiego różnią się m.in. budową kwiatów.

  • Złotlin japoński 'Pleniflora' – dorasta do 1,5-2 m wysokości. Ma pełne, pomponowate kwiaty średnicy około 3 cm.
  • Złotlin japoński 'Golden Guinea' – odmiana o dużych (5 cm średnicy), pojedynczych, pięciopłatkowych kwiatach. Dorasta do 1,5 m wysokości.
  • Złotlin japoński 'Picta' – ma pojedyncze kwiaty. Liście mają białe przebarwienia (głównie na brzegach blaszek). Osiąga 1-1,5 m wysokości.

Złotlin japoński - wymagania, uprawa i pielęgnacja

Złotlin japoński może być uprawiany zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w częściowym zacienieniu. Ważne jest, aby miejsce było zaciszne, osłonięte od wiatrów (także w okresie zimowym). W takich warunkach ma większą szansę przetrwać nieprzyjazne polskie zimy (np. te bezśnieżne).

Najlepiej sadzić złotlin wiosną. Ze względu na pokrój odległość pomiędzy roślinami powinna wynosić 2 m (mniej w przypadku żywopłotu). W małych ogrodach można go uprawiać w pojemnikach bez dna umieszczonych w ziemi, to ograniczy ekspansywność. Młode sadzonki zaleca się późną jesienią osłaniać, najlepiej przez kilka pierwszych lat.

Złotlin japoński toleruje różne typy podłoży poza suchymi, jałowymi i podmokłymi. Optymalna gleba jest żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Krzew źle reaguje na suszę, dlatego w okresie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody wymaga nawadniania. Ponadto warto ściółkować glebę przy roślinach, to nie tylko ograniczy wyparowywanie wody z gleby, ale także zachwaszczenie. Podczas sezonu można sporadycznie dokarmiać go nawozami wieloskładnikowymi lub organicznymi.

Złotlin wykazuje skłonność do tworzenia licznych odrostów korzeniowych. Co pewien czas trzeba je karczować (przy okazji można je wykorzystać jako nowe sadzonki). Najlepiej robić to wiosną, wtedy młode złotliny nie będą narażone na przemarzniecie. Krzew jest mało podatny na choroby inwazyjne i szkodniki. Natomiast główne czynniki, które powodują nieinwazyjne choroby fizjologiczne to susza, nadmiar wody oraz mróz.

Złotlin japoński
Autor: GettyImages Złotlin japoński w pełni wiosennego kwitnienia

Cięcie złotlinu – aby corocznie obficie kwitł

Złotlin japoński najobficiej kwitnie na pędach jednorocznych, całkiem nieźle na pędach dwuletnich. Im starszy pęd, tym mniej kwiatów. Czasem starsze pędy zasychają samoistnie. Dlatego corocznie powinno się go przycinać usuwając część pędów dwuletnich oraz pędy starsze. Ponadto usuwa się wszystkie pędy chore, uszkodzone, wrastające do wnętrza korony i wątłe. Podstawowy zabieg przeprowadza się po kwitnieniu, czasem wiosną dodatkowo trzeba wykonać cięcie sanitarne. Krzewy uszkodzone przez mróz przycina się skracając do 4-5 pąka. Złotlin ma duże zdolności regeneracyjne.

Złotlin japoński
Autor: GettyImages Złotlin japoński nadaje się na żywopłoty

Zastosowanie złotlinu japońskiego w ogrodzie

Złotlin japoński dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, dlatego nadaje się także do dużych aglomeracji miejskich. Najczęściej wykorzystuje się go tworzenia krzewiastych kompozycji. Służy również do różnicowania i urozmaicania rabat (jako element wyróżniający się).

Warto łączyć złotlin z dereniami o ozdobnych pędach (można w ten sposób stworzyć niesztampowy efekt kolorystyczny zielono-żółto-czerwony). Dobrze prezentuje się w wydzielonym miejscu na trawniku i wzdłuż ścieżek. To ceniony krzew na niskie i średnie żywopłoty. Tworzy odrosty korzeniowe, dobrze reaguje na cięcie i w konsekwencji tworzy szczelne, gęste ściany. Pasuje do ogrodów różnego typu, szczególnie do ogrodów wiejskich, angielskich oraz orientalnych. Nadaje się do dekoracji wnętrz jako kwiat cięty.

Kiedy przycinamy i jak dbamy o krzewy? Posłuchaj eksperta

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.