Rośliny ogrodowe ozdobne zimą: kolorowe pędy, dekoracyjna kora, rośliny zimozielone, rośliny o ozdobnych owocach

2016-12-27 7:00 Katarzyna Józefowicz

Aby zimowy ogród prezentował się ciekawie, warto posadzić w nim rośliny ozdobne zimą. Poznajcie rośliny ogrodowe, które mają kolorowe pędy, dekoracyjną korę, ozdobne owoce oraz rośliny zimozielone - wszystkie one to zimowa dekoracja ogrodu.

Zimowy ogród wydaje się smutny i ponury, szczególnie gdy brakuje śniegu. Ale jeśli posadzimy w nim odpowiednie gatunki roślin, może być piękny i atrakcyjny cały rok. Od wiosny do jesieni jego ozdobą są kolorowe kwiaty i dekoracyjne liście, natomiast zimą barwne owoce, ciekawe pędy lub oryginalna kora drzew i krzewów. Po zakończeniu sezonu główną atrakcją ogrodu stają się rośliny o ozdobnych owocach. Wiele z tych roślin utrzymuje owoce jeszcze długo po pierwszych przymrozkach, dzięki czemu wspaniale prezentują się na tle białego śniegu.

>>Przeczytaj też: Zima w ogrodzie: jakie rośliny zdobią ogród zimą

Rośliny o ozdobnych owocach

Do najpiękniejszych roślin ogrodowych o ozdobnych owocach należą:

Ciekawą, choć utrzymująca swoje oryginalne owoce tylko do pierwszych mrozów rośliną, jest też pięknotka Bodiniera. Jej okrągłe, liczne jagody mają niezwykły, fioletowo-lilowy kolor, dlatego mimo niewielkiej trwałości, powinny znaleźć się w każdym ogrodzie.

Uprawiając w ogrodzie rośliny o ozdobnych owocach musimy jednak pamiętać, że niektóre z nich to gatunki dwupienne (ostrokrzew, rokitnik), dlatego jeśli chcemy doczekać się ich owocowania, trzeba posadzić blisko siebie zarówno egzemplarze żeńskie (wydające owoce), jak i męskie - inaczej nie dojdzie do zapylenia kwiatów i zawiązania owoców.

Rośliny o dekoracyjnych pędach

  Kolejna grupa roślin ozdobnych zimą, to rośliny o dekoracyjnych pędach. Wśród nich pierwsze miejsce zajmują derenie, które po opadnięciu liści prezentują przepiękne, intensywnie ubarwione pędy w kolorze czerwonym (dereń biały np. odmiany 'Sibirica' i 'Elegantissima'), żółtym (dereń rozłogowy np. odmiany 'Flaviramea' i 'Silver and Gold') lub pomarańczowym (dereń świdwa np. odmiana 'Midwinter Fire').
  Kolorowe pędy dereni, można dodatkowo urozmaicić intensywnie zielonymi pędami żarnowca miotlastego. O dekoracyjności pędów nie musi jednak świadczyć wyłącznie ich barwa, gdyż istnieje kilka gatunków roślin o pędach tak oryginalnych, że mimo mało wyrazistego koloru, zwracają na siebie uwagę każdego, kto tylko ma okazję je oglądać.
  Jedną z najciekawszych roślin o pędach w oryginalnym kształcie jest leszczyna pospolita odmiana 'Contorta', której pogięte i fantazyjnie poskręcane pędy najpiękniej prezentują się w stanie bezlistnym, a w szczególności na przedwiośniu (w lutym i marcu), kiedy dodatkowo zdobią je wiszące, kotkowate kwiaty. Podobne, pokręcane i powyginane pędy prezentuje także popularna wierzba mandżurska, której pędy chętnie wykorzystywane są w bukieciarstwie.
  Pędami o oryginalnym i nietypowym kształcie mogą się też pochwalić takie rośliny jak: modrzew japoński odm. 'Diana', wierzba sachalińska odm. 'Sekka' (pędy spłaszczone, o wstęgowatym kształcie), robinia akacjowa odm. 'Tortuosa', bez czarny 'Monstrosa', brzoza brodawkowata 'Spider Alley' czy głóg jednoszyjkowy 'Flexuosa'.

  Rośliny o dekoracyjnej korze

  Obok kolorowych i ciekawych pędów, ozdobą ogrodu mogą być też rośliny o dekoracyjnej korze. U poszczególnych gatunków kora może być:

  • kredowobiała - np. brzoza brodawkowata i papierowa oraz brzoza pożyteczna odm. 'Doorenbos' i 'Long Trunk',
  • ozdobiona kontrastowo ubarwionymi prążkami, plamami czy cętkami - platan klonolistny, klon pensylwański, Dawida i zielonokory, klon okazały 'Red Flamingo', stewarcja kameliowata,
  • może posiadać ciekawe wypustki, np. w postaci skrzydełek - trzmielina oskrzydlona i korkowa,
  • może też w ciekawy sposób łuszczyć się płatami - klon strzępiastokory, o ciekawej, łuszczącej się, pomarańczowo-brązowej korze, brzoza nadrzeczna i dahurska, brzoza biała chińska.

  Rośliny zimozielone

  W zimowym ogrodzie obowiązkowo powinny się też znaleźć rośliny zimozielone, których liście lub igły będą wspaniale prezentować się na tle białego śniegu i znakomicie ożywią krajobraz. Część z nich to wprawdzie rośliny niezbyt odporne na niskie temperatury i możliwe do uprawy jedynie w najcieplejszych rejonach kraju, na osłoniętych stanowiskach (bukszpan wiecznie zielony, hebe, piersi japoński, irga Dammera, kiścień wawrzynowaty, kalmia szerokolistna, berberys Juliany i brodawkowaty, trzmielina Fortunea, laurowiśnia wschodnia, mahonia pospolita), ale są też takie, które mimo chłodów będą dobrze prezentować się w ogrodzie przez całą zimę (żywotniki zachodnie, jałowce, sosny, jodła pospolita, gęsiówka kaukaska, bergenia sercolistna, turzyca pospolita, kostrzewa sina, wrzosiec krwisty, bluszcz pospolity, ostrokrzew Maservy, runianka japońska, barwinek pospolity).

  >>Przeczytaj też: Iglaki i krzewy zimozielone ożywiają zimą ogród. Kompozycje ogrodowe z roślin zimozielonych

  Zimowa ozdoba ogrodu: suche kwiatostany bylin

  Ciekawą i niebanalną ozdobą zimowego ogrodu mogą być też zaschnięte kwiatostany roślin ozdobnych i traw. Pokryte szronem lub śniegiem, będą wyglądać wyjątkowo malowniczo i romantycznie (nawłoć, hortensja bukietowa, jeżówka purpurowa, mikołajek, rozchodnik okazały, szczeć, przegorzan, kwitnące trawy, np. rozplenica, miskant), dlatego jesienią, po przekwitnieniu roślin, warto pozostawić ich kwiatostany w ogrodzie aż do wiosny (z wyjątkiem egzemplarzy chorych).

  Zobacz film: Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie

  Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie

  Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

  Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

  Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE