Żarnowce – uprawa i zastosowanie żarnowców w ogrodzie

2015-09-03 12:05 Michał Mazik

Żarnowiec miotlasty to dekoracyjny krzew o ozdobnych, zazwyczaj żółtych kwiatach. Żarnowiec nie jest rośliną wymagającą, a do tego znakomicie nadaje się do obsadzania skarp. Podpowiadamy, jak uprawiać żarnowiec w ogrodzie. Uprawa i zastosowanie żarnowców w ogrodzie.

Żarnowiec (szczodrzeniec) miotlasty (łac. Cytisus scoparius) to krzew z rodziny bobowatych (Fabaceae). Dorasta zwykle do 1,5 m wysokości. Wyróżniają go trójlistkowe liście, oryginalne, żółte kwiaty i wydłużone owoce w postaci strąków. Żarnowiec jest łatwy w uprawie i rośnie nawet w miejscach suchych.

Żarnowiec miotlasty jest najbardziej dekoracyjny na przełomie maja i czerwca, gdy obficie kwitnie. Typowy gatunek wytwarza kwiaty żółte, ale botanicy wyhodowali także odmiany o kwiatach różowych (np. odmiana ‘Hollandia’) i czerwonych (np. odmiana ‘Boskoop Ruby’). Żarnowiec charakteryzuje się ciekawym, lekko przewieszającym się pokrojem. Swoją nazwę zawdzięcza dawnemu zastosowaniu – z jej pędów robiono miotły. Krzew jest raczej krótkowieczny.

Żarnowiec: wymagania i uprawa

Żarnowiec miotlasty jest rośliną mało wymagającą, łatwą w uprawie dla każdego. Lubi miejsca dobrze nasłonecznione i półcieniste, osłonięte od wiatru. Dobrze rośnie na podłożach przepuszczalnych, suchych, ubogich w składniki pokarmowe (np. na piaszczystych). Źle znosi jednak gleby wapienne i zasolone.
Żarnowiec potrzebuje sporo przestrzeni. Sadzonki można wysadzać do gruntu jesienią lub wiosną. Przed nadejściem zimy (szczególnie w chłodniejszych obszarach Polski) roślinę powinno się okrywać. W początkowym okresie uprawy warto żarnowiec regularnie podlewać. Starsze krzewy są dość odporne na suszę. Nawożenie nie jest wskazane – dla wzmocnienia można stosować co najwyżej wolno działające nawozy organiczne, np. kompost.
Żarnowiec nie wymaga regularnego cięcia, chociaż można ją formować. Jeśli krzew w czasie zimy przemarznie, wiosną należy przyciąć go tuż przy ziemi. Po przycięciu może szybko odrosnąć.

Żarnowiec: zastosowanie w ogrodzie

Żarnowiec znajduje szerokie zastosowanie w ogrodzie. Nadaje się do tworzenia barwnych wielogatunkowych kompozycji, można z niego tworzyć luźny, rozłożysty żywopłot lub wykorzystać do zasłaniania mało ozdobnych ścian lub innych miejsc. Warto go także uprawiać na glebach ubogich – jest szczególnie przydatny przy umacnianiu skarp i wydm. Ziele żarnowca (łodyga z liśćmi i kwiatami) wykorzystuje się w ziołolecznictwie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE