Żarnowce – uprawa i zastosowanie żarnowców w ogrodzie
Żarnowiec miotlasty to dekoracyjny krzew o ozdobnych, zazwyczaj żółtych kwiatach. Żarnowiec nie jest rośliną wymagającą, a do tego znakomicie nadaje się do obsadzania skarp. Podpowiadamy, jak uprawiać żarnowiec w ogrodzie. Uprawa i zastosowanie żarnowców w ogrodzie.
Żarnowiec (szczodrzeniec) miotlasty (łac. Cytisus scoparius) to krzew z rodziny bobowatych (Fabaceae). Dorasta zwykle do 1,5 m wysokości. Wyróżniają go trójlistkowe liście, oryginalne, żółte kwiaty i wydłużone owoce w postaci strąków. Żarnowiec jest łatwy w uprawie i rośnie nawet w miejscach suchych.
Żarnowiec miotlasty jest najbardziej dekoracyjny na przełomie maja i czerwca, gdy obficie kwitnie. Typowy gatunek wytwarza kwiaty żółte, ale botanicy wyhodowali także odmiany o kwiatach różowych (np. odmiana ‘Hollandia’) i czerwonych (np. odmiana ‘Boskoop Ruby’).
Żarnowiec charakteryzuje się ciekawym, lekko przewieszającym się pokrojem. Swoją nazwę zawdzięcza dawnemu zastosowaniu – z jej pędów robiono miotły. Krzew jest raczej krótkowieczny.
Autor: GettyImages
Żarnowiec miotlasty jest najbardziej dekoracyjny na przełomie maja i czerwca, gdy obficie kwitnie
Żarnowiec miotlasty: wymagania i uprawa
- stanowisko i podłoże dla żarnowca
Żarnowiec miotlasty jest rośliną mało wymagającą, łatwą w uprawie dla każdego. Lubi miejsca dobrze nasłonecznione i półcieniste, osłonięte od wiatru. Dobrze rośnie na podłożach przepuszczalnych, suchych, ubogich w składniki pokarmowe (np. na piaszczystych). Źle znosi jednak gleby wapienne i zasolone.
- sadzenie żarnowca
Żarnowiec potrzebuje sporo przestrzeni. Sadzonki można wysadzać do gruntu jesienią lub wiosną. Przed nadejściem zimy (szczególnie w chłodniejszych obszarach Polski) roślinę powinno się okrywać.
- podlewanie i nawożenie żarnowca
W początkowym okresie uprawy warto żarnowiec regularnie podlewać. Starsze krzewy są dość odporne na suszę. Nawożenie nie jest wskazane – dla wzmocnienia można stosować co najwyżej wolno działające nawozy organiczne, np. kompost.
- przycinanie żarnowca
Żarnowiec nie wymaga regularnego cięcia, chociaż można ją formować. Jeśli krzew w czasie zimy przemarznie, wiosną należy przyciąć go tuż przy ziemi. Po przycięciu może szybko odrosnąć.
Żarnowiec: zastosowanie w ogrodzie
Żarnowiec znajduje szerokie zastosowanie w ogrodzie. Nadaje się do tworzenia barwnych wielogatunkowych kompozycji, można z niego tworzyć luźny, rozłożysty żywopłot lub wykorzystać do zasłaniania mało ozdobnych ścian lub innych miejsc. Warto go także uprawiać na glebach ubogich – jest szczególnie przydatny przy umacnianiu skarp i wydm.
Ziele żarnowca (łodyga z liśćmi i kwiatami) wykorzystuje się w ziołolecznictwie.
Przeczytaj też:
Krzewy do cienia: jakie krzewy dobrze rosną w zacienieniu >>
Polecany artykuł: