Żarnowiec, szczodrzeniec, janowiec – czym różnią się te gatunki?

2019-03-14 9:02

Janowiec, żarnowiec, szczodrzeniec to rośliny, które ze względu na podobne kwiaty są często mylone. Każda z nich to jednak oddzielny gatunek, nieco różniący się wyglądem od pozostałych. Czym różnią się janowiec, żarnowiec i szczodrzeniec i czy nadają się do uprawy w ogrodzie?

Janowiec, żarnowiec i szczodrzeniec to trzy różne gatunki krzewów ozdobnych, które tworzą podobne kwiaty. Czym różnią się od siebie? Jakie jest ich zastosowanie w ogrodzie?

>>Przeczytaj też: Pigwa i pigwowiec. Czy to ta sama roślina?

Janowiec

W Polsce w środowisku naturalnym spotyka się głównie trzy gatunki janowca. Są to:

  • janowiec ciernisty (łac. Genista germanica),
  • janowiec barwierski (Genista tinctoria),
  • janowiec włosisty (Genista pilosa).

Pierwsze dwa krzewy są niskie – osiągają zwykle do 60 cm. Największy oraz zarazem najbardziej podobny do żarnowca i szczodrzeńca jest janowiec włosisty. Roślina może dorastać do 1,5 m wysokości. Wytwarza żółte, motylkowe kwiaty. Kwitnie od maja do sierpnia. Ma drobne, jajowate liście.

Żarnowiec

Najbardziej popularnym żarnowcem w Polsce jest żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius). Krzew osiąga nieco większe rozmiary od janowca włosistego – jego wysokość może przekraczać 2 m. Wytwarza kanciaste łodygi pokryte trójlistkowymi liśćmi. Kwiaty są żółte, osadzone po 1-2 w kątach liści. Kwitnie najczęściej od maja do czerwca.

Szczodrzeniec

Dość pospolitymi krzewami występującymi w Polsce jest:

  • szczodrzeniec rozesłany (Chamaecytisus ratisbonensis),
  • szczodrzeniec ruski (Chamaecytisus ruthenicus).

Pierwszy z wymienionych gatunków osiąga do 50 cm wysokości. Ma drobne trójlistkowe liście i jasnożółte kwiaty osadzone na pędach po 2-3. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Może ponawiać kwitnienie w okresie jesiennym. Szczodrzeniec ruski jest wyższy (do 1,5 m). Wytwarza sztywniejsze pędy. Liście są eliptyczne lub jajowate. Kwiaty zebrane po kilka tworzą nibygrona (typ kwiatostanu). Kwitnie w tym samym okresie co jego kuzyn.

>>Przeczytaj też: 10 pięknych roślin, które warto mieć w ogrodzie

Wymagania i zastosowanie w ogrodzie janowca, żarnowca i szczodrzeńca

Janowiec, żarnowiec i szczodrzeniec mają podobne wymagania i należą do roślin bardzo łatwych w uprawie. Należy zapewnić im jedynie słoneczne stanowisko i niezbyt żyzne, ale dobrze przepuszczalne gleby (np. podłoże piaszczyste). Są odporne na mróz. Nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Warto je wykorzystywać do tworzenia zestawień krzewiastych, ozdoby wrzosowisk i skalniaków. Jednocześnie są to cenne krzewy do zadrzewiania nieużytków, umacniania skarp i wydm.

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Nasi Partnerzy polecają