Leszczyna 'Contorta' – krzew o dekoracyjnych pędach i kwiatostanach

2018-01-11 9:49

Leszczyna 'Contorta' to odmiana leszczyny pospolitej o powykręcanych pędach i wspaniałych kwiatostanach. Ze względu na oryginalny wygląd, zdobyła dużą popularność w ogrodach. Leszczyna 'Contorta' jest stosunkowo łatwa w uprawie.

Leszczyna pospolita (łac. Corylus avellana) 'Contorta' jest uprawiana w Europie (początkowo w Wielkiej Brytanii) od XIX wieku. Krzew dorasta do 5 m wysokości (roczny przyrost wynosi około 20 cm). Często uprawiane są formy pienne z parasolowatą koroną.
Leszczyna 'Contorta' kwitnie w lutym i marcu – jeszcze przed wypuszczeniem liści. Kwiaty męskie to żółte kotki, zaś żeńskie są niepozorne (widać tylko czerwone znamiona słupków). Owoce są nieliczne. Pędy leszczyny ‘Contorta’ wykorzystuje się chętnie do tworzenia kompozycji florystycznych.

Leszczyna 'Contorta': wymagania uprawowe

Krzew tej odmiany leszczyny zaleca się uprawiać w miejscach słonecznych (wtedy najobficiej kwitnie) lub lekko zacienionych. Dobrze prezentuje się sadzony pojedynczo w wyeksponowanych miejscach w ogrodzie (np. na trawniku). Jest krzewem mało wymagającym względem gleby – toleruje różne typy podłoży. Optymalne dla leszczyny ‘Contorta’ są gleby żyzne, dość wilgotne, zasobne w wapń.

Leszczyna 'Contorta': uprawa

Leszczynę 'Contorta' zaleca się sadzić jesienią lub wczesną wiosną. Krzew uznawany jest za mrozoodporny, jednak srogie zimy mogą zaszkodzić kwiatom. Młode okazy powinno się okrywać – szczególnie w chłodniejszych rejonach Polski. W pierwszych latach uprawy krzew może wymagać regularnego podlewania. Od wiosny do jesieni zaleca się stosować nawozy organiczne lub mineralne (np. wieloskładnikowe). Leszczyna ‘Contorta’ bywa atakowana przez mszyce i przędziorki. Wiosną zaleca się przeprowadzić cięcie sanitarne. Co kilka lat można usunąć część starszych pędów, nowe dość szybko odrastają.

leszczyna-contorta
Autor: www.thinkstockphotos.com Kwiatostany leszczyny 'Contorta'
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE