Jak rozmnażać leszczynę? Poznaj różne sposoby rozmnażania leszczyny

2024-09-27 14:14

Rozmnażanie leszczyny pospolitej nie jest trudne. Krzew ma duże zdolności regeneracyjne, szybko rośnie, a sadzonki łatwo przyjmują się. Nie powinno to sprawić problemu nawet osobie początkującej. Jaką metodę rozmnażania leszczyny wybrać? W jakich terminach optymalnie rozmnaża się leszczyny? Podpowiadamy.

Rozmnażanie leszczyny
Autor: GettyImages Jakie są sposoby rozmnażania krzewów leszczyny?

Spis treści

  1. Wegetatywne rozmnażanie wegetatywne
  2. Rozmnażanie leszczyny przez odkłady
  3. Rozmnażanie leszczyny przez odrosty korzeniowe
  4. Rozmnażanie leszczyny przez sadzonki zdrewniałe
  5. Generatywne rozmnażanie leszczyny przez nasiona (orzechy laskowe)

Leszczyna pospolita (łac. Corylus avellana) jest sadzona w ogrodach i na działkach przede wszystkim dla jej smacznych i zdrowych owoców - popularnych orzechów laskowych. Leszczynę wykorzystuje się także na szpalery i nieformowane, naturalne żywopłoty.

Jeśli chcemy mieć w ogrodzie więcej krzewów leszczyny, nie musimy kupować nowych sadzonek - spróbujmy rozmnożyć ją samodzielnie. Sposobów rozmnażania leszczyny jest kilka. Jak rozmnożyć leszczynę?

Wegetatywne rozmnażanie wegetatywne

Leszczynę można rozmnożyć wegetatywnie na kilka sposobów - każdy ma swoje zalety, ale też wady.

Rozmnażanie leszczyny przez odkłady

Rozmnażanie leszczyny przez odkłady to niezawodny sposób na pozyskanie sadzonek, przy wzięciu poprawki na to, że ich liczba jest ograniczona. Dlatego ten sposób jest praktykowany w amatorskiej uprawie w ogrodzie, ale nie sprawdza się przy zakładaniu plantacji. Najlepszym terminem do rozmnażania leszczyny w ten sposób jest jesień.

  • Jesienią w pobliżu krzewu leszczyny usypuje się kopczyk. Należy przygiąć do niej jednoroczny pęd leszczyny. Jest giętki, więc nie powinno to sprawić problemu.
  • W części, która będzie miała kontakt z ziemią należy wykonać lekkie nacięcie (pozbyć się fragmentu cienkiej kory).
  • Pędy wciska się lekko w kopczyk. Można przyłożyć go dużym kamieniem lub ustabilizować wciskając drut wygięty w kształcie odwróconej litery U.
  • W przyszłym roku kopczyk zaleca się sporadycznie podlewać, w okresach suszy.
  • Sadzonka jesienią powinna być gotowa (dobrze ukorzeniona).
  • Oddziela się ją od rośliny macierzystej i przesadza w nowe miejsce.

Rozmnażanie leszczyny przez odrosty korzeniowe

Rozmnażanie leszczyny przez odrosty korzeniowe – starsze leszczyny mają naturalną tendencję do tworzenia odrostów korzeniowych. Leszczyny sadzone wzdłuż ogrodzenia tworzą mniej odrostów korzeniowych od krzewów uprawianych na „otwartym” terenie. Odrosty zazwyczaj usuwa się, by nie utrudniały przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych czy zbioru, a jednocześnie nie powodowały nadmiernego zagęszczenia. Warto jednak pamiętać, że są to „pełnoprawne” sadzonki. Można wykopać je jesienią lub wiosną, starając się nie uszkodzić korzeni.

Ta metoda rozmnażania leszczyny szybko daje efekty (szybkie owocowanie), jednakże właściciel nie ma wpływu na liczbę pozyskiwanych sadzonek.

Rozmnażanie leszczyny przez sadzonki zdrewniałe

Rozmnażanie leszczyny przez sadzonki zdrewniałe – sadzonki pozyskuje się w okresie jesiennym, gdy opadną liście.

  • Pęd przycina się w taki sposób, aby miał przynajmniej dwa pąki. Wybiera się pędy o grubości ołówka.
  • Podstawę należy potraktować ukorzeniaczem.
  • Następnie pędy umieszcza się w pojemniku wypełnionym gruboziarnistym piachem bądź mieszaniną piachu i torfu (w proporcji 1:1).
  • 2/3 sadzonki powinno znaleźć się w ziemi.
  • Pojemniki przez jesień i zimę przechowuje się w chłodnym pomieszczeniu (0-5ºC), np. w piwnicy lub nieogrzewanej szklarni.
  • Trzeba dbać, aby podłoże było lekko wilgotne, ale nie mokre. Nie może wyschnąć całkowicie - „na kamień”.
  • Pojemniki przenosi się wiosną do ogrodu, a najlepiej do tunelu foliowego (to przyspiesza wzrost).
  • Należy dbać, aby ziemia nie była sucha i w zasadzie jest to jedyny zabieg pielęgnacyjny.
  • Sadzonki przesadza się na miejsce stałe, gdy ruszyły ze wzrostem w części nadziemnej. Najczęściej przypada to na jesień.

Metoda pozwala na pozyskanie bardzo dużej liczby sadzonek, gdyż nawet pojedyncze, długie pędy przycina się na kilka fragmentów. Mankament – na efekty trzeba dłużej czekać, rośliny są niższe niż w przypadku powyżej opisanych metod rozmnażania, przez co później rozpoczynają owocowanie.

Przeczytaj też:

Rozmnażanie drzew i krzewów przez sadzonki zielne i półzdrewniałe. Kiedy i jak pobierać sadzonki, ukorzeniać i sadzić?

Generatywne rozmnażanie leszczyny przez nasiona (orzechy laskowe)

Rozmnażanie generatywne leszczyny, czyli przez wysiew nasion (orzechów) to raczej ciekawostka dla miłośników ogrodów. Można ją wykonać dla własnej wiedzy i obserwacji. Ma sens jako metoda rozmnożeniowa w przypadku starych leszczyn – podstawowego gatunku. Dlaczego? Rośliny pozyskane w ten sposób często nie powtarzają cech rośliny matecznej, np. wielkości orzechów, kształtu, barwy liści czy obfitości plonowania. Dlatego nie sprawdza się w przypadku odmian „ulepszonych” w hodowli.

  • Orzechy sadzi się do gruntu jesienią, najlepiej po pierwszych przymrozkach. Wtedy zachodzi mniejsze ryzyko, że zostaną uszkodzone przez gryzonie.
  • Optymalne miejsce uprawy to zaciszny rozsadnik.
  • Orzechy można sadzić także w pojemnikach, które przez zimę trzyma się w chłodnym pomieszczeniu, wiosną przenosi do ciepłego, ogrzewanego pomieszczenia (aby szybciej wykiełkowały), a późną wiosną (maj/czerwiec) do ogrodu.
  • Przez cały okres uprawy należy dbać, aby miały umiarkowanie wilgotne podłoże.
  • Zwykle przesadzanie na miejsce stałe wykonuje się po 1,5-2 latach uprawy.

Przeczytaj też o uprawie orzecha włoskiego.

Murator Google News
Autor:
Dlaczego warto jeść orzechy?
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.