| muratordom.pl » Budowa » Tynki i sucha zabudowa » Tynkowanie zimą. Jak i czym tynkować wnętrza, gdy za oknem śnieg?

Tynkowanie zimą. Jak i czym tynkować wnętrza, gdy za oknem śnieg?

Tynkowanie ścian zima jest możliwe, o ile chodzi o ściany wewnętrznę. Tynkowanie domu od zewnątrz jest niedopuszczalne gdy temperatura spada poniżej 5oC. Zobacz, jakich zasad przestrzegać, gdy zimą wykańczasz pomieszczenia tynkiem cementowo-wapiennym lub tynkiem gipsowym.

Kiedy można tynkować ściany?

Prace możesz rozpocząć po 3-6 miesiącach od zakończenia murowania ścian. To czas potrzebny na to, żeby budynek osiadł. Nie wolno tynkować przy temperaturze niższej niż 5°C. Niższa temperatura doprowadziłaby do przemrożenia tynku, co z kolei prowadzi do jego nierównomiernego wysychania i powstawania przebarwień. Dotyczy to zarówno tynkowania wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Aby więc uniknąć przykrych niespodzianek, najlepiej zaplanowac prace wykończeniowe tak, żeby skończyły się najpóźniej pod koniec października. Wnętrza można tynkować także przez całą zimę, ale pod warunkiem, że budynek jest ogrzewany (także nocą). Dopuszczalne bywa tynkowanie wnętrz podczas lekkiego mrozu, ale po upewnieniu się, że wewnątrz panuje odpowiednia, dodatnia temperatura. Oczywiście jest to możliwe tylko w domach doprowadzonych do stanu surowego zamkniętego, które mają już okna i drzwi.

Jak tynkować zimą?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy podłoże nie jest wilgotne lub co gorsza oblodzone. Trzeba je oczyścić i zagruntować preparatem ograniczającym chłonność. Należy pamiętać, że profile tynkarskie muszą być dobrane zgodnie z ich przyszłą funkcją oraz, że nie można dopuścić, aby za nimi powstała jakakolwiek pusta przestrzeń. Na wszystkie miejsca narażone na pęknięcia trzeba nałożyć siatkę tynkarską. Grubość tynku zależy od wielu czynników: podłoża, samej mieszanki, sposobu wykonania, jak również liczby warstw. Można wyróżnić kolejne fazy układania różnych rodzajów tynków:

  • wykonanie obrzutki z rzadkiej zaprawy o grubości do 3 - 4 mm. Konsystencja obrzutki powinna odpowiadać 10 - 12 cm zanurzenia stożka pomiarowego;
  • po uprzednim lekkim stwardnieniu obrzutki wykonywany jest narzut o grubości 8 - 15 mm. Gęstość zaprawy nie powinna przekraczać 9 cm zanurzenia stożka pomiarowego;
  • kolejną warstwę stanowi gładź wykonywana z rzadkiej zaprawy z drobnym piaskiem o uziarnieniu poniżej 0,25 - 0,5 mm. Zaprawa powinna być bardziej „tłusta” niż do narzutu, natomiast grubość gładzi wynosi zwykle 1 - 3 mm. Po stężeniu gładzi zaciera się ją packą drewnianą, stalową, lub drewnianą obłożoną filcem, zależnie od rodzaju wykończenia tynku.

W budynku tynkowanym zimą musi być sprawny system wentylacji, aby odprowadzał obficie wytwarzaną wówczas wilgoć. Wietrzenie może być niebezpieczne, bowiem powoduje zbyt nagłe zmiany temperatury i może doprowadzić do przemrożenia tynku. Podczas tynkowania wnętrz w temperaturze bliskiej 5oC warto rozważyć dodanie do tynku specjalnych dodatków ułatwiających tynkowanie w niskiej temperaturze lub stosować tynki specjalnie dostosowane do prac w takich warunkach.

Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych w nowym domu

Sufit podwieszany zbudowany z płyt gipsowo-kartonowych lub płyt dźwiękochłonnych maskuje...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Tynki wapienne i cementowo-wapienne jako element...

W ostatnich latach rośnie nasza świadomość odnośnie stosowania zdrowych i naturalnych produktów. Ten...

Jak wykończyć ściany? Gładzie i tynki gipsowe

Gips to siarczan wapnia – zdrowy, naturalny surowiec wykorzystywany jako składnik suchych mieszanek, z...

Sekrety układania tynków wapiennych. Film...

Choć układanie tynków wapiennych nie różni się znacząco od aplikacji innego rodzaju zapraw...

Ściana działowa z płyt g-k. Jak powstają ściany o...

Lekkie ściany szkieletowe powstają ze staklowych profili i płyt gipsowo-kartonowych. Ściany działowe nie...

Naprawa ścian. Likwidacja uszkodzeń tynków...

Zdrowy tynk wewnętrzny jest jednorodny i ma jednakowy kolor na całej powierzchni. Szykuj się do naprawy...

Rodzaje tynków wewnętrznych. Tynki gipsowe, tynki...

Zanim zabierzesz się za tynkowanie wnętrz poznaj dostępne rodzaje tynków wewnętrznych. Dziś stosuje...