Tynkowanie cokołu krok po kroku: tynk mozaikowy

2021-01-26 13:32

Tynkowanie cokołu warto wykonać starannie, ponieważ cokół brudzi się bardziej niż wyższe partie ścian, więc częściej trzeba go czyścić. Powinien być wykończony materiałem odpornym na szorowanie. Polecamy tynk mozaikowy, bo nie kosztuje dużo i łatwo się go nanosi.

Systemy ociepleń KABE
Autor: KABE

Cokół to zewnętrzna, nadziemna powierzchnia ściany fundamentowej albo piwnicznej o wysokości co najmniej 30 cm. Jego zadaniem jest ochrona elewacji przed zabrudzeniem i działaniem wód gruntowych. Cokół można wykończyć na różne sposoby, na przykład obłożyć płytami kamiennymi lub okleić płytkami klinkierowymi. To jednak kosztowne i pracochłonne metody. Szybciej i taniej wyjdzie otynkowanie cokołu. Lepiej jednak do tynkowania cokołu użyć innego tynku niż na ściany zewnętrzne, wytrzymalszego na uszkodzenia, niechłonącego wilgoci i łatwego do utrzymania w czystości. Te kryteria spełnia tynk mozaikowy.

Tynk mozaikowy na cokół

Tynk mozaikowy jest tynkiem akrylowym, pakowanym w plastikowe wiaderka i gotowym do użycia. Jego nietypowość polega na sporym dodatku drobnych kamyczków. To one zapewniają ponadprzeciętną odporność na uszkodzenia i odpowiadają za specyficzny wygląd otynkowanej powierzchni. Wpływają na nią kolor kamyczków i barwa masy akrylowej – na rynku jest dostępnych bardzo dużo kompozycji.

Przygotowanie ścian przed tynkowaniem cokołu

Gdy masz zamiar tynkować cokół nowego budynku, wcześniej wystarczy tylko zagruntować podłoże. Dom odnawiany wymaga więcej zachodu. Zaczyna się od sprawdzenia, czy podłoże jest suche, przy czym nie chodzi tylko o plamy wody pozostałe po niedawnym deszczu. Jeśli cokół w suchy dzień jest wilgotny, to znak, że ściana fundamentowa podciąga kapilarnie wodę z gruntu, co świadczy o braku lub uszkodzeniu hydroizolacji. Wtedy z tynkowaniem trzeba się wstrzymać. Będzie można o nim pomyśleć dopiero wtedy, gdy hydroizolacja zostanie naprawiona albo odtworzona, a ściana należycie wysuszona. Wynikiem zawilgocenia cokołu jest odspajanie się i odpadanie starego tynku. Gdy zaobserwujesz takie zjawisko, naprawę trzeba zacząć od skucia go. Przedtem musisz usunąć wszelkie przeszkody utrudniające dostęp do cokołu oraz zabezpieczyć grubą folią opaskę ze żwiru lub płyt betonowych biegnącą wokół ścian. Jeżeli tynk na cokole trzyma się dobrze, wystarczy oczyścić go z plam, odkurzyć powierzchnię i zagruntować. Podłoże pod tynk mozaikowy musi być równe, gdyż po nałożeniu jego warstwa ma grubość do 3 mm, więc odbiją się na nim wszelkie krzywizny.

Przygotowanie tynku

Choć tynk mozaikowy to gotowa masa zapakowana w wiaderko, przed tynkowaniem trzeba ją wymieszać. Bez tego struktura i kolorystyka tynku mogą być nierównomierne. Przydadzą się do tego elektryczne mieszadło wolnoobrotowe lub mocna wiertarka wyposażona w końcówkę do mieszania farb i zapraw.

Przeczytaj też:

Wybieramy mieszadło do zapraw i kleju >>>

Po pierwszym wymieszaniu odczekaj kilkanaście sekund i powtórz tę czynność. Jednorazowo przygotowuj taką porcję tynku, abyś zdążył ją nanieść, zanim zanadto zaschnie.

Tynkowanie cokołu: jak to zrobić dobrze

Do tynkowania cokołu używaj szerokiej pacy ze stali nierdzewnej o gładkich krawędziach. Tynk nabieraj z wiaderka kielnią, nakładaj na pacę i rozprowadzaj po cokole. Nanoś go równoległymi pasami – poziomymi lub pionowymi. Później wygładzaj, by nie pozostały ślady łączenia się poszczególnych pasów. Tynku mozaikowego nie zaciera się tak jak innych tynków. Trzeba pilnować, by tynk miał w każdym miejscu taką samą grubość. Nie jest to trudne, bo wyznacza ją średnica kamyczków. Przerwę możemy zrobić dopiero po zakończeniu tynkowania jednej ściany cokołu. Gdybyś to zrobił w połowie, później mógłby pozostać widoczny ślad w miejscu, od którego ponownie zacząłeś.

Tynkowanie: produkty i wskazówki wykonawcze

Pozostałe podkategorie