Gres wielkoformatowy. Układamy duże płytki gresowe

2011-03-07 12:11

Duże płytki gresowe układamy inaczej niż te standardowych rozmiarów. Gres wielkoformatowy jest bardziej wymagający w ułożeniu i potrzebne są specjalne produkty. Jeśli chcesz zrobić to sam, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego, jak przygotować podłoże pod duże płytki gresowe, w jaki sposób je kleić, jak wykonać idealne spoiny i za pomocą listew dekoracyjnych zamaskować dylatacje...

Płytki wielkoformatowe. Układamy duże płytki gresowe
Autor: Mapei Moda na wielkie płytki wkracza na salony. Posadzki z takich elementów są świetnym tłem dla nowoczesnych mebli

Gres wielkoformatowy to prawdziwy przebój ostatnich lat. Duże płytki gresowe najczęściej mają 30 x 60, 50 x 50 lub 60 x 60 cm (te ostatnie wykorzystaliśmy na potrzeby warsztatu), ale na podłogach salonów układa się często większe, na przykład 120 x 120 cm. W porównaniu z tradycyjnymi potrafią być prawdziwymi gigantami.

Wbrew pozorom dużego gresu wcale nie układa się o wiele szybciej niż płytek o standardowych wymiarach. Wielkie formaty gresu wymagają bowiem wielkiej precyzji, zarówno przy planowaniu ułożenia płytek, jak i podczas ich montażu.

Galeria: układanie płytek wielkoformatowych krok po kroku

Zdaniem eksperta

Wielkie płytki są wymagające

Duże płytki gresowe muszą być wyjątkowo starannie układane. Szczególne znaczenie ma właściwe przygotowanie podłoża. Tu nie da się uratować sytuacji, różnicując grubość warstwy kleju. Masa samopoziomująca pozwoli nadać podłodze wymaganą gładkość.

Niezmiernie ważny jest również dobór kleju. Powinien gwarantować na tyle wysoką odkształcalność, żeby płytki mogły swobodnie „pracować”. Zwłaszcza gdy pod nimi planowane jest ogrzewanie podłogowe albo posadzka będzie podlegała działaniu dużych obciążeń. Zbyt sztywne połączenie z podłożem skutkowałoby spękaniem okładziny. W takich wymagających przypadkach rekomendowane jest stosowanie klejów odkształcalnych (klasy S1), na przykład Keraflex Maxi S1, lub wysokoodkształcalnych (klasy S2), na przykład Elastorapidu.

Sposób mocowania. Przy montażu dużych płytek klej rozprowadza się na podłożu i na płytkach. Chcąc uniknąć podwójnego smarowania, warto sięgnąć po samorozpływną zaprawę klejącą (na przykład Adesilex P4), którą nakłada się tylko na podłoże.

Doradza Krzysztof Olejnik, Mapei Polska

Warto wiedzieć

W bardzo nasłonecznionym salonie rozszerzalność płytek będzie nieporównywalnie większa niż w skąpo oświetlonej łazience. To samo dotyczy posadzek na ogrzewaniu podłogowym. W takich warunkach najbezpieczniej jest stosować elastyczne zaprawy do spoinowania i robić szersze fugi (minimum 4 mm).

Artykuły, porady i inspiracje na temat PŁYTEK

Nasi Partnerzy polecają