Jak połączyć kuchnię z salonem: kuchnia otwarta i półotwarta

2010-09-06 14:37

Granice między kuchnią a salonem coraz bardziej się zacierają. Kuchnia często przejmuje funkcje salonu. Podpowiadamy, jak połączyć kuchnię z salonem. Znajdź pomysł na kuchnię otwartą i kuchnię półotwartą.

Jak połączyć kuchnię z salonem: kuchnia otwarta, kuchnia półotwarta
Autor: Sławomir Frąckowiak Kuchnię możemy połączyć z pokojem na kilka sposobów. Możemy jedynie zrezygnować z drzwi, postawić ściankę działową lub zdecydować się na pełne otwarcie kuchni

Kuchnia bez drzwi

Kuchnię z pokojem możemy połączyć, pozostawiając wolne miejsce szerokości drzwi jednoskrzydłowych. Brak drzwi ułatwia przechodzenie z jednego pomieszczenia do drugiego, co ma znaczenie zwłaszcza przy przenoszeniu potraw. Taki układ sprawia, że nie tracimy miejsca na ustawienie sprzętu kuchennego, gdyż zachowujemy wszystkie ściany. Wejście do tak otwartej kuchni nie powinno prowadzić przez pokój, lepiej, żebyśmy wnosili zakupy bezpośrednio z holu i nie musieli wędrować ze śmieciami przez salon czy jadalnię.

Kuchnia otwarta w pełni połączona z salonem

Bardziej radykalne rozwiązanie to brak ściany działowej, czyli pełne połączenie kuchni z salonem. Zapewnia to największe wrażenie otwarcia i swobody, ale i zobowiązuje – wymusza zgranie wyposażenia kuchni i umeblowania salonu.

Polecamy:

Kuchnia półotwarta oddzielona ścianką działową

Pośredni sposób na wydzielenie kuchni to postawienie murku. Ścianka działowa na granicy kuchni i pokoju o wysokości 150-200 cm zasłoni wnętrze kuchni, a jednocześnie będzie oparciem dla stołu od strony pokoju. Wrażenie otwarcia przestrzeni zapewni odległość ścianki od sufitu wynosząca minimum 50 cm.

Murek o wysokości równej blatom roboczym może wyznaczyć wizualną granicę między kuchnią a pokojem, ale nie zasłoni wnętrza kuchni. Jeśli szeroki otwór chcemy ograniczyć pionowymi ściankami, które będą jednocześnie oparciem dla kuchennych szafek ustawionych pod bocznymi ścianami kuchni, powinny one mieć nie mniej niż 60 cm szerokości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.