Termomodernizacja domu: jak i czym ocieplić elewację, co z dopłatą?
Podpowiadamy, jak odnowić elewację w ramach termomodernizacji domu i uzyskać na to dopłatę.
Koszt ogrzewania domu zimą to jedno z większych obciążeń budżetu właścicieli domów jednorodzinnych. Żeby znacząco go ograniczyć, warto poddać budynek termomodernizacji. Zapewni ona nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, ale także lepsze warunki użytkowania budynku. Dobra termoizolacja poprawia także komfort życia i przynosi oszczędności latem, bo przy obecnie panujących upałach konieczne jest chłodzenie domów w miesiącach letnich.
Prawidłowo wykonana termomodernizacja domu, czyli dobre ocieplenie ścian, dachów i stropów, prawidłowe wykończenie elewacji i wymiana stolarki powinny ograniczyć ucieczkę ciepła i poprawić działanie instalacji grzewczej. Obecnie w Polsce działa wiele programów wsparcia inwestorów w tych działaniach. Dotację można uzyskać z kilku źródeł, jednym z nich jest program "Czyste powietrze".
Na czym polega termomodernizacja domu?
Decydując się na termomodernizację domu, trzeba zachować kolejność prac:
- najpierw wykonuje się docieplenie,
- a w kolejnym kroku modernizację systemu grzewczego.
Warto to zrobić perspektywicznie, żeby za kilka lat nie trzeba było tego poprawiać.
W ostatnich latach stale są zaostrzane wymogi Warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki.... Ma to na celu osiągnięcie takiego stanu, że od 2021 r. wszystkie nowo wznoszone domy będą energooszczędne. Współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych powinien wynosić wtedy nie więcej niż 0,20 W/(m2.K). Elewacja powinna zostać obłożona kilku-kilkunastocentymetrową warstwą materiału termoizolacyjnego.
O czym pamiętać docieplając już ocieplony dom?
Jesteśmy w sytuacji takiej, że wiele starych domów w Polsce jest już jakoś ocieplona, bo inicjatywy termomodernizacyjne są podejmowane od dawna.
Od wielu lat nowo budowane domy również mają warstwę ocieplenia na ścianach zewnętrznych. Jednak standardy obowiązujące przed laty oraz parametry użytkowe wykorzystywanych wtedy materiałów są obecnie stanowczo za niskie. Dlatego wiele nawet ocieplonych budynków wymaga termomodernizacji. A to oznacza ułożenie nowej warstwy ocieplenia na już istniejącym. W takiej sytuacji warto skorzystać z ekspertyzy specjalisty, który przede wszystkim oceni stan płyt styropianu lub wełny mineralnej, ich przyczepność do podłoża, jakość i trwałość warstwy tynkarskiej na elewacji. Specjalista podpowie też, jak ułożyć nową termoizolację, tak żeby pogrubiony system był trwały.
Na rynku jest bardzo wiele systemów ocieplenia ETICS. Są one przebadane i mają aprobaty techniczne. Warto pamiętać, że w sytuacji gdy chcemy ułożyć nową termoizolację jako docieplenie istniejącej warstwy, można wykorzystać tylko systemy, które mają aprobatę dopuszczającą ich wykorzystanie jako drugi układ termoizolacyjny.
Jak i czym ocieplić elewację podczas termomodernizacji domu?
W ostatnich latach, wraz z upowszechnieniem idei energooszczędności, nastąpił bardzo szybki postęp technologiczny. Producenci znacznie poprawili parametry termoizolacyjne materiałów ociepleniowych. Jako docieplenie powinniśmy wykorzystać najcieplejsze materiały termoizolacyjne, bo to pozwoli zastosować znacznie cieńsze warstwy.
Trzeba pamiętać, że okna są osadzone w głębi ściany dwuwarstwowej. Kiedyś jako ocieplenie stosowano 8, 10 lub 12 cm styropianu. Jeśli teraz dołożylibyśmy do tego 15-20 cm przeciętnego styropianu, to okna znalazłyby się bardzo głęboko w otworach – uzyskalibyśmy efekt otworów strzelniczych (przez takie okna do wnętrz wpada mało światła).
Warto porównać współczynnik przewodzenia ciepła λ różnych materiałów termoizolacyjnych i wybrać optymalny wariant. Na przykład stosując styropian grafitowy o współczynniku λ = 0,031 W/(m.K) o grubości 12 cm uzyskamy taki sam efekt izolacyjny, co przy użyciu białego styropianu o grubości 15 cm i współczynniku λ = 0,040 W/(m.K). Zaoszczędzimy jeszcze więcej grubości ściany, jeśli zdecydujemy się na system ocieplenia wykorzystujący płyty fenolowe. Dzięki współczynnikowi przenikania ciepła λ=0,022 W/(m.K) zapewniają one taki sam opór cieplny już przy grubości 8 cm.
Ocieplenie poprawia klimat wewnątrz domu
Dzięki skutecznej termoizolacji we wnętrzach domu panuje temperatura dająca poczucie komfortu człowiekowi. Za taka uważa się 21-23oC. Nawet w największe upały dobrze ocieplony dom o masywnych ścianach nie ulegnie szybko przegrzaniu.
Ponad dwa lata badań naukowych prowadzonych w największym w Europie parku materiałów budowlanych Baumit VIVA pokazały, że ocieplenie ścian zewnętrznych to fundamentalna zasada zdrowego mieszkania. Oto ich rezultaty:
"Gdy na zewnątrz słupek rtęci wskazywał nawet na 36°C, w zaizolowanych domach o masywnej konstrukcji temperatura utrzymywała się na poziomie około 25°C, podczas gdy w budynkach nieocieplonych osiągała ona poziom 30°C! W zimowych realiach podczas symulowanej dwudniowej awarii ogrzewania we wszystkich domach pomiarowych, przy temperaturze wewnętrznej 21°C i temperaturze zewnętrznej -12°C, odnotowano zaskakujące różnice w pojemności gromadzenia ciepła poszczególnych konstrukcji przegród. W domu nieizolowanym po 2 dniach temperatura ścian wynosiła tylko 1°C, a temperatura pokojowa osiągnęła wartość 4°C. Natomiast w masywnych domach z izolacją wartość temperatury pokojowej i temperatury ścian utrzymywała się na poziomie 15-17°C. Wniosek? Im lepsze ocieplenie, tym większy komfort oraz mniejsze zużycie energii."
Druga korzyścią wynikającą z dobrego ocieplenia domu jest utrzymanie we wnętrzach przyjemnego dla człowieka i zdrowego poziomu wilgotności. Wynosi on 40-60%. W takich warunkach jest komfort oddychania, skóra nie ulega przesuszenia, a ponadto we wnętrzach nie pojawi się grzyb ani pleśń.
Jaki tynk na ocieplenie domu?
Po ociepleniu na elewacji trzeba ułożyć nową warstwę tynkarską. Podobnie jak w przypadku termoizolacji najlepiej jest sięgnąć po najlepsze, najnowocześniejsze produkty. W tym wypadku cel osiągniemy, wykańczając elewację tynkiem silikonowym wykorzystującym spoiwa krzemoorganiczne (silikonowe) i inne polimery.
Czytaj także: Rodzaje tynków zewnętrznych. Tynki cienkowarstwowe >>>
Tynk silikonowy to połączenie najlepszych parametrów użytkowych i wykonawczych. Jest przygotowywany w postaci gotowej masy, którą można barwić w mieszalniku na wiele kolorów z palety producenta.
Inwestorzy doceniają tynk silikonowy za efekt samoczyszczenia. Polega on na tym, że deszcz samoczynnie spłukuje brud z elewacji, dzięki temu jest ona zdecydowanie bardziej odporna na zabrudzenia. Nie bez znaczenia jest także niska nasiąkliwość (hydrofobowość), paroprzepuszczalność i elastyczność tynków silikonowych. Dzięki takim parametrom tworzą one bardzo trwałe i dobrze sprawdzające się podczas eksploatacji powłoki na elewacji.
Dofinansowanie do termomodernizacji i ocieplenia domu – podstawowe informacje
Obecnie działa w Polsce wiele programów mających na celu wsparcie finansowe właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych oraz zachęcenie ich w ten sposób do poprawy standardów energetycznych budynków, w których mieszkają.
- W ramach programu "Czyste powietrze" można uzyskać dotację na termomodernizację budynku, czyli jego ocieplenie, wymianę okien i drzwi.
- Jednak w przypadku starych budynków podstawowym wymogiem jest wymiana przestarzałych urządzeń grzewczych na nowoczesne - spełniające wymogi Ekoprojektu.
- Minimalna wysokość dotacji wynosi 7000 zł, maksymalna 53 000 zł. Z tym że wielkość wsparcia finansowego jest uzależniona od wysokości dochodów w rodzinie. Program został opracowany z myślą o wsparciu rodzin najuboższych, których nie stać na takie inwestycje.
- Pomoc finansową na termomodernizację domu można uzyskać także w postaci ulgi podatkowej lub skorzystać z innych programów opracowanych na terenie gmin i miast na terenie całego kraju.
Warto rozejrzeć się wokół i porównać programy, ponieważ wysokość dotacji jest różna. Jest również jeden warunek - zwykle nie można uzyskać wsparcia z kilku źródeł jednocześnie.