Kwiaty balkonowe - wybieramy najlepsze rośliny na balkon i taras

2023-05-26 11:23

Jakie kwiaty balkonowe posadzić w skrzynkach balkonowych, aby zdobiły balkon cały sezon? Oto najpopularniejsze kwiaty na balkon i taras. Najlepsze kwiaty na balkon. Kwiaty na balkonie galeria.

Spis treści

  1. Galeria zdjęć najpopularniejszych kwiatów balkonowych
  2. TOP 10 kwiatów balkonowych
  3. Kwiaty na balkon jakie wybrać?
  4. Kwiaty balkonowe o długim okresie kwitnienia
  5. Kwiaty balkonowe w kompozycjach
  6. Kupujemy kwiaty balkonowe
  7. Kwiaty balkonowe na słońce i cień

Co roku wybieramy kolorowe kwiaty na balkon, zastanawiając się jakie będą wyglądały tam najładniej. Oto poradnik dla tych, którzy zastanawiają się jakie kwiaty balkonowe kupić. Stwórz kwiecisty balkon z kwiatów balkonowych!

Oferta kwiatów balkonowych, dostępnych co roku w sklepach i centrach ogrodniczych jest bardzo bogata. Są wśród nich gatunki o różnobarwnych kwiatach, rośliny o dekoracyjnym ulistnieniu oraz te o pędach zwisających bądź rozkrzewionym pokroju. Na balkonach najczęściej rośliny sadzi się do skrzynek balkonowych, ale można wykorzystać także na kwiaty balkonowe donice ustawiane na podłodze oraz wiszące kosze i inne pojemniki.

Wśród gatunków i odmian znanych od dawna - najbardziej lubiane przez nas kwiaty balkonowe to m.in. begonie, pelargonie, surfinie, fuksje, bratki, co roku w sprzedaży pojawiają się nowości.

Galeria zdjęć najpopularniejszych kwiatów balkonowych

Najpopularniejsze kwiaty na balkon

TOP 10 kwiatów balkonowych

Do dziesięciu najpopularniejszych kwiatów balkonowych polecanych do skrzynek balkonowych należą:

  • pelargonia - w sprzedaży jest kilka gatunków pelargonii, wśród nich dużą popularnością cieszą się pelargonie zwisające - znakomite do wiszących pojemników,
  • werbena - jej drobne kwiaty -w zależności od odmiany - mogą być różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone; roślina kwitnie nieprzerwanie od lipca do późnej jesieni,
  • uczep (zwany też bidensem) - ma intensywnie żółte kwiaty i delikatne, przewieszające się pędy; w sprzedaży dostępne są odmiany o pojedynczych i półpełnych kwiatach; kwitnie od maja do października,
  • begonia - zarówno begonia stale kwitnąca, jak i begonia bulwiasta; pierwsza doskonale radzi sobie na pełnym słońcu, druga - potrzebuje stanowiska lekko zacienionego,
  • fuksja - wśród kilkunastu tysięcy mieszańców i odmian fuksji znaleźć można rośliny o pokroju zwisającym oraz o pędach wzniesionych, które można prowadzić w formie piennej i kształtować jako miniaturowe drzewka,
  • lobelia - ma cienkie, silnie rozgałęzione pędy, drobne liście i delikatne kwiatki, które - w zależności od odmiany są niebieskie (w różnych odcieniach), fioletowe, różowe lub białe, rośliną kwitnie obficie od początku czerwca do późnej jesieni,
  • aksamitka - w zależności od gatunku oraz odmiany mają różną wysokość, a ich kwiaty mogą mieć różne odcienie koloru żółtego i pomarańczowego. Dodatkową zaletą aksamitek jest to, że odstraszają swoim zapachem szkodniki,
  • niecierpek - w pojemnikach na balkonach i tarasach uprawiane są 3 gatunki: niecierpek balsamina, niecierpek gwinejski i niecierpek Waleriana;
  • nemezja - jej kwiaty najczęściej są różnokolorowe: od białego, przez różne odcienie żółtego, pomarańczowego, czerwonego, różowego, amarantowego, niebieskiego oraz fioletowego i to wielu rozmaitych zestawieniach.
  • petunia i surfinia (to odmiana petunii ogrodowej o długich, silnie rozgałęzionych i przewisających pędach) – znakomite na słoneczny balkon. Do wyboru mamy mnóstwo odmian o kwiatach różnego koloru. Surfinie doskonale nadają się do uprawy w wiszących pojemnikach.

Wybierając kwiaty na balkon koniecznie należy uwzględnić to, czy jest on nasłoneczniony, czy raczej pozostaje przez większą część dnia w cieniu. Zakupione rośliny sadzimy do różnego rodzaju pojemników: donic, mis, skrzynek balkonowych, wiszących koszy. Dobieramy je tak, by pasowały do wielkości i pokroju wybranych kwiatów. Nie musimy co roku kupować nowych pojemników, wykorzystujmy te z zeszłego sezonu. Gdy są nieco zniszczone albo ich kolor nam nie pasuje, zawsze możemy je przemalować.

Kwiaty na balkon jakie wybrać?

Dotąd najczęściej na balkonach królowały pelargonie, szałwie, aksamitki, begonie, bratki, heliotrop, lobelie, stokrotki, żeniszki, petunie i werbeny. Te kwiaty balkonowe od kilku lat mają konkurencję: w sprzedaży pojawiły się bowiem nowe gatunki i odmiany dekoracyjnych roślin polecanych na balkony.

Balkon podbiły już takie kwiaty, jak: petunie, surfinie, cascadie, ‘Million Bells’– są to kwiaty balkonowe obficie kwitnące, które najlepiej czują się w miejscach dobrze nasłonecznionych, ale wymagają intensywnego podlewania i nawożenia.

Kolejny przebój wśród kwiatów balkonowych to werbeny – tapien, tamari - o bardzo długich zwisających pędach, lubią słońce i półcień. Na balkonie chętnie też sadzimy niecierpki – o rozmaitych barwach kwiatów (są też odmiany pełnokwiatowe – ich kwiaty mają bardzo dużo płatków); niecierpki doskonale nadają się do miejsc cienistych.

Bardzo dekoracyjne kwiaty mają fuksje - zapomniane przez lata, święcą ostatnio triumfalny powrót. Obficie kwitną zwłaszcza w półcieniu, wymagają bardzo częstego podlewania i intensywnego nawożenia.

Coraz częściej na balkonie pojawiają się rośliny przeznaczone do uprawy w pojemnikach, takie jak: bakopa, osteospermum, bidens, scevola, brachycome, lantana – lubią miejsca słoneczne, ich długie zwisające pędy pokrywają się mnóstwem kwiatów. Są to kwiaty balkonowe łatwe w pielęgnacji, warto więc postarać się o ich sadzonki – efekt może być wspaniały.

Kwiaty balkonowe o długim okresie kwitnienia

Jako kwiaty na balkon najlepiej wybrać rośliny o długim okresie kwitnienia – będą zdobiły balkon od wiosny aż do jesieni. Należą do nich rośliny jednoroczne. Wysiane w początku kwietnia, zakwitną w maju i czerwcu. W kwietniu można już siać do skrzynek i pojemników stojących na balkonie: chabry jednoroczne, czarnuszkę, dimorfotekę, godecję, groszek pachnący, klarkię, kosmos. Gdy podrosną, trzeba będzie je przerwać, czyli wyrwać większość młodych roślinek tak, by pozostało tylko kilka najładniejszych. Jeżeli zostaną delikatnie podważone zaostrzonym patyczkiem i wydobyte z nieuszkodzonym korzeniem, można je posadzić w innym pojemniku.

Długim okresem kwitnienia charakteryzują się też rośliny wieloletnie. Są wśród nich popularne kwiaty balkonowe, takie jak: pelargonie ogrodowe i bluszczolistne, fuksja, begonia bulwiasta, dalia, długopędowe odmiany petunii (w tym drobnokwiatowe ‘Million Bells’, ‘Celebration’) i werbeny (m.in. ‘Temari’, ‘Tapien’, ‘Ipanema’, ‘Babylon’), osteospermum, scewola, uczep rózgowaty, diascja, bakopa (sutera), heliotrop, złocień krzewiasty, niecierpek nowogwinejski, pantofelnik całolistny, torenia, lantana, skrętnik, wieloletnie nemezje (‘Karroo’ i ‘Sunsatia’), tojeść gęstokwiatowa.

Kwiaty balkonowe w kompozycjach

Aby stworzyć w skrzynce balkonowej, wiszącym koszu lub donicy harmonijną kompozycję z kwiatów balkonowych, należy uwzględnić pokrój oraz barwę kwiatów sadzonych roślin. Można zestawiać ze sobą odmiany jednego gatunku różniące się kolorem kwiatów, np. pelargonie bluszczolistne lub niecierpki o kwiatach białych, różowych i bordowych. Dobry efekt osiąga się też łącząc rośliny na balkonie kilku gatunków o zróżnicowanym pokroju, ale barwie kwiatów w jednej tonacji.

Aby przygotować różnokolorową kompozycję kwiatów na balkon, łączy się rośliny odmienne zarówno pod względem pokroju, jak i barwy kwiatów, np. czerwone pelargonie, niebieskie lobelie, żółte pantofelniki i szarolistne kocanki.

Ważnym uzupełnieniem kompozycji kwiatowej na balkon są rośliny o ozdobnych liściach. Atrakcyjne srebrne liście mają: kocanki włochate i włoskie, starzec popielny, santolina cyprysikowata, kalocefalus Browna. Dekoracyjne ulistnienie mają także bordowe irezyny i koleus, u którego występują też liście w wielobarwne wzory – czerwone, różowe, kremowe.

Chcąc uzupełnić kompozycję balkonową roślinami o zielonym lub zielono-białym ulistnieniu możemy wybrać plektrantus, bluszcz, koleus, bluszczyk kurdybanek, zielistkę, pachnące geranium. Długie pędy i dekoracyjne liście (zielone, złociste lub bordowe) ma także wilec ziemniaczany. Swoimi dekoracyjnymi, wonnymi liśćmi mogą też ozdobić kompozycję pstrolistne odmiany ziół – szałwii, mięty.

Kupujemy kwiaty balkonowe

Co roku sklepy i centra ogrodnicze oferują bogaty asortyment kwiatów balkonowych. Ponieważ większość roślin sezonowych to rośliny ciepłolubne, po zakupy kwiatów na balkon i taras wybierzmy się raczej po tzw. Zimnych Ogrodnikach (czyli po 15 maja) – rośliny posadzone w doniczkach i skrzynkach balkonowych po tym terminie nie ucierpią od ewentualnych przymrozków.

Oczywiście wcześniej możemy zaplanować, jakie w tym roku rośliny balkonowe wybierzemy do dekoracji naszych letnich salonów. Czy wśród nich znajdą się te najpopularniejsze, które co roku królują na balkonach i tarasach?

Surfinia
Autor: GettyImages Surfinia w polskich warunkach klimatycznych jest traktowana jako roślina jednoroczna. Te kwiaty balkonowe na zewnątrz wystawiamy po 15 maja
warto wiedzieć

Kwiaty balkonowe na słońce i cień

Większość roślin sadzonych w gruncie preferuje stanowiska słoneczne, gdyż w takich warunkach najobficiej kwitną. Przy uprawie pojemnikowej (np.: na balkonach) sytuacja wygląda trochę inaczej. Rośliny są mocniej narażone na działanie bezpośrednich promieni słonecznych. Nadmierne słońce może powodować poparzenia liści i kwiatów. Ponadto słoneczne balkony wymagają więcej pracy – rośliny trzeba częściej podlewać a czasem nawet osłaniać. Dlatego zieleń balkonową powinno się dobierać pod kątem wystawy.

  • Kwiaty na balkon o wystawie południowej. Jest optymalna dla roślin w czasie wiosny i jesieni. Latem panują tu zbyt wysokie temperatury dla większości gatunków powszechnie uprawianych na balkonach. Ponadto roślinom może przeszkadzać długo utrzymujące się bezpośrednie naświetlenie. Stanowisko jest niekorzystne również dla roślin wieloletnich pozostających na balkonie (drzewa, krzewy). Problemem jest duża różnica temperatur zimą pomiędzy dniem a nocą. Rośliny zaleca się uprawiać w glinianych pojemnikach, które nie nagrzewają się tak jak plastykowe i dłużej utrzymują wilgoć. Na „prażących” balkonach warto uprawiać takie gatunki jak pelargonie, bratki, werbeny, osteospermum i begonie (tym ostatnim mogą przebarwiać się liście, ale rozwijają się prawidłowo). Oczywiście dobrze radzą sobie także sukulenty (rozchodniki, agawy, rojniki).
  • Kwiaty na balkon o wystawie zachodniej. Dobra dla większości gatunków, zarówno jednorocznych jak i zimujących na balkonie. Jest umiarkowanie ciepła i dobrze naświetlona. Temperatury są najbardziej zrównoważone. Zimą natomiast wystawy zachodnie z reguły są wolne od silnych, mroźnych wiatrów. Popularne rośliny warte polecenia na słoneczny, zachodni balkon to werbeny, surfinie, lobelie, gazanie, miniaturowe gerbery, pelargonie i begonie stale kwitnące.
  • Kwiaty na balkon o wystawie północnej. Jest to również mało korzystne usytuowanie dla większości gatunków. Na cienistych balkonach panują chłody, a oświetlenie jest zbyt mało intensywne. Może to się odbić na wyglądzie roślin o ozdobnych kwiatach, które kwitną słabiej wytwarzając dużą ilość liści i pędów. Balkon na wystawie północnej można jednak atrakcyjnie zaaranżować łącząc gatunki ozdobne z liści z roślinami niewymagającymi o pięknych kwiatach. W zacienieniu dobrze rosną zioła, bakopy, bluszczyki, bratki, cyklameny, frezje, kalceolarie, koleusy i bukszpany. Warto uprawiać także roślinę odstraszającą komary – plektrantusa koleusowatego.
  • Kwiaty na balkon o wystawie wschodniej. Odpowiednio widna dla wielu gatunków ozdobnych z kwiatów. Na tej wystawie radzą sobie zarówno gatunki wymagające stanowisk słonecznych jak i zacienionych. Na balkonach usytuowanych w kierunku wschodniej lepiej unikać natomiast całorocznej uprawy drzew i krzewów. Jeśli pozostaną w tym miejscu na zimę, mogą przemarznąć pod działaniem silnych, mroźnych wiatrów. Na balkonie wschodnim zaleca się uprawiać fuksje, begonie, bratki, werbeny, plektrantusy, koleusy, petunie, frezje i lobelie.

Tekst Michał Mazik

Przeczytaj też:

Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa