Ocieplanie poddasza w pigułce: sprawdź, jak prawidłowo wykonać izolację!

2024-07-04 11:51 Materiał sponsorowany

Ocieplenie poddasza to jeden z istotniejszych etapów budowania domu. W dzisiejszych czasach powierzchnia pod skosami adaptowana jest zazwyczaj na sypialnie i pokoje dziecięce, dlatego ważne jest, aby zapewniała maksymalny komfort użytkowania: przytulne ciepło zimą i przyjemny chłód latem. Co istotne, nawet jeśli poddasze ma być przestrzenią niezamieszkaną, to i tak warto pamiętać o jego efektywnej izolacji. Przez nieocieplony dach może bowiem uciekać z domu nawet 30% ciepła, a to z kolei przekłada się na znacznie wyższe rachunki za ogrzewanie i pogorszenie komfortu cieplnego w całym budynku. Jak prawidłowo wykonać izolację poddasza, jakich materiałów użyć, o czym pamiętać i czego unikać? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Isover
Autor: Isover Ocieplenie poddasza materiałem izolacyjnym

Od lat jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do ociepleń poddaszy jest wełna mineralna. Odpowiednio dobrana i zamontowana zapewnia doskonałą izolacyjność termiczną, dzięki czemu w miesiącach zimowych ciepło nie ucieka przez dach na zewnątrz budynku. To z kolei przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie budynku na energię i niższe rachunki za jego ogrzewanie. Warto pamiętać, że odpowiednio zaizolowane poddasze to wiele korzyści również w miesiącach letnich. Zaizolowana wełną mineralną przegroda skutecznie chroni poddasze przed nadmiernym nagrzaniem i utrzymuje przyjemny chłód we wnętrzu domu, co z kolei przekłada się na większy komfort cieplny i niższe koszty chłodzenia budynku, w tym m.in. klimatyzacji. Dodatkowo ten rodzaj izolacji charakteryzuje się znakomitymi parametrami akustycznymi i wysoką paroprzepuszczalnością, co jest niezwykle ważne dla zdrowego mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń. Warto również wspomnieć o tym, że wełna mineralna jest materiałem niepalnym (klasa reakcji na ogień A1), co ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa jego użytkowników. W przypadku pożaru daje bowiem więcej czasu na ewakuację i działanie służb ratunkowych

Isover
Autor: Isover Konstrukcja wykorzystywana pod ocieplenie matriałem izolacyjnym

Jaki rodzaj wełny mineralnej do izolacji poddaszy

Przy wyborze izolacji należy zwracać uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła danego materiału (lambda - λ). Im niższa jest jego wartość i większa grubość materiału, tym lepiej on izoluje. Produkty o najniższej lambdzie sprawiają, że nasz budynek będzie energooszczędny. Do materiałów o bardzo dobrych i trwałych parametrach cieplnych zaliczają się wełny mineralne skalne i szklane. Różnią się one od siebie właściwościami cieplnymi i mechanicznymi, dlatego poszczególne rodzaje rekomendowane są do ocieplania innych części budynku. Do izolacji dachów skośnych rekomendowana jest wełna mineralna szklana. Z uwagi na wysoką sprężystość nie obciąża ona nadmiernie konstrukcji oraz doskonale wypełniają izolowane przestrzenie. Przykładem takiego produktu jest wełna mineralna szklana ISOVER Super-Mata. Odznacza się ona bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ 0,033 W/mK), a dzięki wysokiej sprężystości doskonale wpasowuje się w nawet najmniejsze przestrzenie i nie wymaga sznurkowania, co znacznie przyspiesza przebieg prac. Ponadto jest ona produktem niepalnym i wysoce paroprzepuszczalnym, przez co zapewnia odpowiedni i zdrowy mikroklimat na poddaszu. W ofercie marki ISOVER, oprócz Super-Maty znajdziemy także inne wełny w rolkach, m.in. Super-Matę PRO i Super-Matę Plus PRO, których powierzchnia została pokryta jednostronnie welonem szklanym. To innowacyjne, jedyne na polskim rynku rozwiązanie zabezpiecza wełnę przed uszkodzeniem jej powierzchni i osypywaniem się drobin, zapewniając wysoki komfort pracy przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych parametrów termoizolacyjnych.

Isover
Autor: Isover Wykonane ocieplenie poddasza na jednej połaci materiałem termoizolacyjnym

Jak prawidłowo wykonać izolację poddasza?

Maksymalną efektywność energetyczną budynku osiągniemy, skupiając się nie tylko na wyborze najlepszych materiałów, ale także na prawidłowym wykonaniu prac izolacyjnych. Super-Mata, Super-Mata PRO i Super-Mata Plus PRO są sprzedawane w poręcznych i łatwych do przewożenia rolkach. Rozpoczynając pracę, należy wyjąć matę z opakowania, rozwinąć i delikatnie wstrząsnąć. Następnie należy zmierzyć rozstaw krokwi i dociąć wełnę w poprzek, zostawiając około 1 do 2 centymetrów naddatku. Maty mocujemy między krokwiami na tzw. „lekki wcisk”, pamiętając o szczelnym zaizolowaniu każdej przestrzeni, w tym murłaty. Pomiędzy fragmentami wełny nie powinno być żadnych odstępów. Dodatkowo, aby uniknąć powstawania mostków termicznych, którymi ciepło może uciekać z budynku, należy ocieplać poddasze dwoma warstwami wełny, kładąc jedną warstwę prostopadle do drugiej. Grubość warstwy izolacyjnej powinna wynosić minimum 30 cm, dlatego wełnę szklaną instalujemy nie tylko między krokwiami, ale także pod nimi. Wykonując prace izolacyjne, pamiętajmy także o tym, aby zachować szczelinę wentylacyjną nad izolacją. Jej brak może skutkować wkraplaniem się pary wodnej w izolacji, a to często prowadzi do powstawania szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni oraz osłabienia drewnianej konstrukcji dachu.

Isover
Autor: Isover Szczegół materiału termoizolacyjnego

Ocieplając poddasze użytkowe, nie zapomnij o paraizolacji!

Ocieplając poddasze użytkowe, po ułożeniu dwóch warstw izolacji, należy pamiętać o zamontowaniu szczelnej powłoki paraizolacyjnej, którą mocujemy pomiędzy wełną a płytami gipsowo-kartonowymi. Folia paraizolacyjna zatrzymuje bowiem parę wodną powstającą wewnątrz domu, dzięki czemu nie przedostaje się ona do wnętrza przegrody. Dzięki temu unikamy zawilgocenia drewnianych krokwi i warstwy izolacyjnej. Paraizolacją rekomendowaną do użycia z wełnami mineralnymi szklanymi ISOVER jest Vario® KM Duplex UV, czyli aktywna folia paroizolacyjna o zmiennym oporze dyfuzyjnym Sd. Charakteryzuje się ona bardzo dużą wytrzymałością na rozerwanie, a specjalne oznakowanie oraz nadrukowana kratka o wymiarach 10x10 cm ułatwiają jej montaż i przycinanie. Vario® KM Duplex UV zabezpiecza zimą konstrukcję przed wykraplaniem się wilgoci wewnątrz przegrody, a latem umożliwia jej swobodne odparowanie.

Komentarz eksperta: O czym pamiętać, ocieplając poddasze wełną mineralną szklaną

Wełna mineralna szklana jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów do izolacji termicznej i akustycznej dachów skośnych. Z uwagi na wysoką sprężystość nie obciąża ona nadmiernie konstrukcji oraz doskonale wypełniają izolowane przestrzenie. Ponadto jest ona produktem niepalnym i wysoce paroprzepuszczalnym, przez co zapewnia odpowiedni i zdrowy mikroklimat na poddaszu. Ocieplając poddasze, należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie pozostawiać wolnych przestrzeni pomiędzy fragmentami wełny. Ponadto, aby uniknąć powstawania mostków termicznych, którymi ciepło może uciekać z budynku, należy układać dwie warstwy wełny, jedna prostopadle do drugiej. Grubość warstwy izolacyjnej powinna wynosić minimum 30 cm, dlatego wełnę szklaną instalujemy nie tylko między krokwiami, ale także pod nimi. Wykonując prace izolacyjne, pamiętajmy także o tym, aby zachować szczelinę wentylacyjną nad izolacją. Jej brak może skutkować wykraplaniem się pary wodnej w izolacji, a to często prowadzi do powstawania szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni oraz osłabienia drewnianej konstrukcji dachu. Ocieplając poddasze użytkowe, po ułożeniu dwóch warstw izolacji, należy dodatkowo pamiętać o zamontowaniu szczelnej powłoki paraizolacyjnej, którą mocujemy pomiędzy wełną a płytami gipsowo-kartonowymi. Folia paraizolacyjna chroni bowiem zimą konstrukcję przed wykraplaniem się wilgoci wewnątrz przegrody, a latem umożliwia jej swobodne odparowanie.

-Marlena Madej, Product Manager ISOVER

Partnerzy
Pozostałe podkategorie