Pofałdowana papa na dachu - co z tym zrobić? Czy można wyrównać papę?

2024-11-05 5:55

Na zrobionym wiosną pokryciu z papy modyfikowanej SBS jesienią pojawiły się fałdy. Czy to jest do odratowania? Na największej w Polsce grupie budowlanej „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową” (ponad 500 tysięcy obserwujących!) można czasem napotkać drobne złośliwe uwagi, ale przede wszystkim sporo rzeczowych odpowiedzi od ekspertów i budowlanych praktyków. Prezentujemy je w naszym cyklu.

Papa na dachu ze sztywnym poszyciem
Autor: IKO Do hydroizolacji na sztywnym poszyciu najlepsza okazuje się modyfikowana, termozgrzewalna papa podkładowa, na osnowie z włókna szklanego lub poliestru, która ma mineralną posypkę

Pani Joanna napisała na grupie Muratora: pianka zamkniętokomórkowa, papa techniczna i na wierzch papa modyfikowana SBS. Robione wiosną, teraz takie muldy. Ma ktoś z Was może doświadczenie, czy to jest do odratowania?

Marszczy się chyba nie tylko zewnętrzna powłoka, ta pod spodem też. Wygląda koszmarnie, ale funkcję - przynajmniej na razie - spełnia. Były ogromne ulewy, a jednak wszystko szczelne. Czy ocieplenie daje radę, to się przekonamy dopiero zimą.

Pofałdowana papa na dachu to błąd

Społeczność grupy „Gdybym budował drugi raz - mądry Polak przed budową” odpowiada:

  • Widziałam podobne papy na dachach, ale takiego efektu marszczenia jeszcze nie spotkałam.
  • Papa rozszerza się lekko wraz z temperaturą. Jak zrobi się chłodniej, jest szansa, że się naciągnie. Ale w kolejne lato problem powróci.
  • Ktoś to robił, dał gwarancję/rękojmię. Przez facebooka nie da się tego zweryfikować.

Ekspert Muratora dopowiada:

Samo istnienie fałd czy pęcherzy nie powoduje nieszczelności pokrycia, ale w takich miejscach łatwo o pęknięcie. Wówczas konieczna jest naprawa dachu.

Potrzebna wentylacja dachu

Ekspert Muratora dopowiada:

Marszczenie papy termozgrzewalnej może być efektem przegrzania osnowy z włókniny poliestrowej. Jednak pęcherze pod papą to najczęściej efekt rozprężania się pary wodnej pod wpływem wysokiej temperatury. Dopóki pokrycie jest szczelne, to skraplająca się pod papą para wodna nie może się wydostać na zewnątrz i tworzy pęcherze. Dlatego jeśli pod papą są deski czy płyty OSB, to trzeba zapewnić ich wentylację od strony poddasza - tak zwaną podpokryciową. Jedną z możliwości jest ułożenie perforowanej papy wentylacyjnej jako pierwszej warstwy oraz zastosowanie kominków wentylacyjnych - jednego na maksymalnie 60 m² powierzchni połaci. Ważna jest też sprawna wentylacja pomieszczeń na poddaszu.

Dołącz do grupy Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.

Murator Google News (desktop)
Autor:
Dach - płaski czy skośny. MUROWANE STARCIE
Murowane starcie
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie