Projekty domów z czerownym dachem. Dla tych, którzy cenią tradycję

2024-11-05 12:24

Czerwony dach domu to klasyk. Jest ponadczasowy i zawsze dobrze wygląda. Prezentujemy 5 projektów domów z czerwonym dachem. Każdy czymś się wyróżnia. Każdy ma tradycyjną formę.

Spis treści

  1. Piętrowy dom ze spadzistym czerwonym dachem
  2. Tradycyjny dom z panoramicznymi oknami
  3. Mały biały domek z czerwonym dachem
  4. Tradycyjny dom parterowy
  5. Dom w stylu alpejskim z dwuspadowym czerwonym dachem
Murator Remontuje #2: Montaż brodzika i kabiny prysznicowej
Materiał sponsorowany

Dachówki to znane i sprawdzone pokrycie dachowe znane od starożytności. Kształtują także klasyczne formy połaci dachowych. Prosty dwuspadowy lub czterospadowy dach wygląda z takim pokryciem wystarczająco atrakcyjnie. Takie też są dachy w projektach, które wybrałem. Domy z czerwonymi dachami są ponadczasowe i zawsze będą w modzie.

Piętrowy dom ze spadzistym czerwonym dachem

To klasyczny dom piętrowy, w którym więźba dachowa nie musi dźwigać ciężaru ocieplenia i płyt gipsowo-kartonowych. Czterospadowy niski dach w projekcie M226 Sprytny został zaprojektowany pod pokrycie z blachodachówki. Czerwień ożywia prostopadłościenną bryłę budynku i współgra z elementami drewnianymi na elewacji. Boniowanie i odmienny kolor pierwszego piętra urozmaicają duże powierzchnie ścian.

Dom ma dwie pełne kondygnacje bez niskich skosów, zmniejszających powierzchnię użytkową w domach z poddaszami mieszkalnymi. Ma dobrze rozwiązane strefy funkcjonalne – parter na dzienne zajęcia, piętro na wypoczynek.

Od strony wejścia jest obszerny wiatrołap z przestrzenią na okrycia wierzchnie i obuwie. Obok niego jest duże pomieszczenie techniczne, w którym można zmieścić kotłownię i pralnię a część przeznaczyć na podręczny magazynek. Korytarz otwiera się na wprost na salon z jadalnią a obok jest otwarta kuchnia oddzielona od reszty reprezentacyjnej części długą ladą z ciągiem kuchennym. Dwa szerokie przeszklone wyjścia wyprowadzają z salonu na taras zadaszony w dużej części narożnym dużym balkonem na pierwszym piętrze.

Góra to obszerne cztery pokoje dla rodziców z trójką dzieci. Każdy z domowników może tu liczyć na przestronne i wygodne wnętrze do pracy, wypoczynku i snu. Dla dużej rodziny są dwie łazienki zarówno na parterze jak też na piętrze. Przestrzeń uzupełniają dwa duże narożne balkony z wyjściami z dwóch pokojów.

Dom ma formę odpowiednią na wąską działkę.

  • powierzchnia działki – 15,1 x 20,9 m,
  • powierzchnia parteru – 61,6 m²,
  • powierzchnia piętra – 68 m2.
M226 Sprytny
Autor: Projekty Murator Dom piętrowy ze spadzistym dachem

Tradycyjny dom z panoramicznymi oknami

W tym domu tradycyjną formę podkreśla dach z czerwonej jasnoczerwonej naturalnej dachówki ceramicznej. Panoramiczne przeszklenia nadają mu nowoczesnego wyglądu. M141 Szum morza został zaprojektowany jako klasyczny dom parterowy. Jest jednak możliwość zagospodarowania poddasza, ale udostępnia ono do pełnego wykorzystania tylko niewielką część o przepisowej wysokości.

Dom nie jest duży i można go polecić rodzinie z jednym dzieckiem lub dla pary, która chce wybudować wygodne lokum dla dwojga z możliwością przyjęcia na nocleg rodziny, przyjaciół lub dzieci, które rozpoczęły własne życie.

Do przyjmowania gości zachęca dodatkowa sypialnia, duża jadalnia w otwartym wnętrzu strefy dziennej a także spory taras. Garaż z boku zwiększa komfort użytkowania domu. Z garażu jest przejście do domu i wyjście na ogród – może być magazynem na sprzęt ogrodowy. Przejście do domu prowadzi przez pomieszczenie techniczne (kotłownia i pralnia).

W korytarzu od strony wejścia jest wnęka na szafy, a obok obszerna łazienka.

Przy ścianie od strony garażu zarezerwowane zostało miejsce na wbudowanie schodów na poddasze. Nawet jeśli nie będzie ono w pełni użytkowane na cele mieszkalne można tu umieścić domowy magazynek.

  • powierzchnia działki – 24,4 x 17,6 m,
  • powierzchnia parteru – 89,7 m2 + garaż - 21,4 m².
M141 Szum morza
Autor: Projekty Murator Tradycyjny dom z panoramicznymi oknami

Mały biały domek z czerwonym dachem

M252b Solidny wariant II to kwintesencja minimalizmu w klasycznym wydaniu. Dwuspadowy dach kryty czerwoną dachówką podkreśla jego tradycyjną formę. Nieco ekstrawagancji nadają mu dodatki z cegły klinkierowej i drewna.

Pomimo niewielkich rozmiarów zmieści spokojnie rodzinę 2+2 a nawet 2+3. Poddasze jest tu wyjątkowo pojemne, bo znajdują się w nim aż trzy sypialnie. Znalazło się miejsce na dużą łazienkę. Wielkość pomieszczeń strefy nocnej wygospodarowano kosztem schodów, ale przecież ważna jest powierzchnia mieszkalna – schody pokonuje się szybko nie zwracając na nie uwagi.

Parter pełni rolę strefy dziennej i nocnej, bo jest tu zarówno salon, jadalnia i otwarta kuchnia jak również duża sypialnia z osobną garderobą. Tu swój zaciszny kąt znajdą rodzice. Uzupełnieniem powierzchni parteru są pomieszczenie techniczne i łazienka umieszczone po dwóch stronach wejścia i wiatrołapu.

To idealna alternatywa dla rodziny, która podejmie ryzyko opuszczenia bloku i przenosin na własny kawałek ziemi w mieście. Tu każde z dzieci będzie miało sporo miejsca w domu nie mówiąc o przestrzeni w ogrodzie. Nie potrzeba zresztą dużej działki, bo wystarczy tylko 300 m².

  • powierzchnia działki – 18 x 16,7 m,
  • powierzchnia parteru – 64,8 m²,
  • powierzchnia poddasza – 37,8 m².
M252b Solidny wariant II
Autor: Projekty Murator Mały biały domek

Tradycyjny dom parterowy

MG0528 Kasia to parterowy dom na planie prostokąta przykryty dwuspadowym dachem. Rodzina 2+1 lub samotna para będzie się w nim czuła na pewno wygodnie i komfortowo. Dachówka ceramiczna to niezbędny wydatek, dzięki któremu dom zyska piękną tradycyjną formę.

Strefę dnia i nocy rozdziela na parterze zespół pomieszczeń kotłowni, sieni, łazienki z osobną toaletą i korytarza. Po prawej stronie znajduje się pokój dzienny i kuchnia z jadalnią tworzące dużą otwartą przestrzeń. W pomieszczeniu znalazło się też miejsce na kominek. Z salonu prowadzą szerokie podwójne drzwi na narożny taras.

W strefie nocnej są dwie sypialnie dobrze odizolowane od części dziennej. To zapewni komfort wypoczynku.

Pod spadzistym dachem można urządzić podręczny magazyn na rzeczy i sprzęty nie używane na co dzień. Przewidziano w projekcie miejsce na składane schody strychowe.

  • powierzchnia działki – 18,08 x 15,95 m,
  • powierzchnia parteru – 67,66 m².

Dom w stylu alpejskim z dwuspadowym czerwonym dachem

Budynek składa się z dwóch części przykrytych osobnymi dwuspadowymi połaciami dachowymi. Ta forma dachu w połączeniu z jej rozłożystością i proporcjami projektu DA020 Maja II upodabnia go do typowych współczesnych domów w krajach alpejskich. Dachówka ceramiczna w kolorze klasycznej czerwieni potęguje to stylistyczne wrażenie.

Dom ma nowocześnie zaaranżowane wnętrze z otwartą przestrzenią nad salonem sięgającą wewnętrznej powierzchni skosu dachu. Ta część razem z jadalnią i kuchnią znajduje się w części domu pod mniejszym dachem, który przykrywa także taras z zewnętrznym kominkiem.

W szerszej części domu pod większym dachem znalazły się pozostałe pomieszczenia na parterze razem z jednostanowiskowym garażem oraz antresola. Na parterze obok wejścia i wiatrołapu jest kotłownia a zaraz za nią łazienka i toaleta. Z salonem sąsiaduje gabinet, za którym znajduje się duża sypialnia. Na antresoli są dwie sypialnie i łazienka.

To mój faworyt wśród domów z czerwonymi dachami. Łączy w sobie klasyczną formę architektoniczną i nowoczesne rozwiązania funkcjonalne aranżacji wnętrza.

  • powierzchnia działki – 21,28 x 20,49 m,
  • powierzchnia parteru – 82,94 m2 + garaż 19,41 m2
  • powierzchnia poddasza – 29,75 m2.
Murator Google News
Autor:
Maja II
Autor: Projekty Murator Dom w alpejskim stylu
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii tarasów naziemnych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, taras masywny czy lekki? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie