Dom dla pary - może rosnąć wraz z powiększającą się rodziną. Projekty idealne nie tylko na start
Można określić, że są to domy rozwojowe i oszczędne w budowie. Nie za duże, ale i nie takie małe, bo muszą sprostać powiększaniu się rodziny. Przy niewielkich gabarytach niektóre mają sporą pojemność i pozwolą zaspokoić potrzeby nawet parze, która po kilku latach będzie występować o „Kartę Dużej Rodziny”.
Autor: Projekty Murator
Spis treści
- Dom drewniany w typie nowoczesnej stodoły
- Dom parterowy z kopertowym dachem
- Mały dom dużych możliwości
- Mały dom dla samotnej pary
- Dom uniwersalny, który może być mały i duży
Jest wiele osób, które nie szukają mieszkania i chcą mieszkać w domu na swoim skrawku ziemi. Nie zawsze należą do najbardziej majętnych, więc poszukują projektów niezbyt drogich w budowie a później również w eksploatacji. Wybrałem pięć różnych projektów, które mogą pozwolić spełnić marzenia o domu dla dwojga, ale także z myślą o powiększeniu rodziny.
Dom drewniany w typie nowoczesnej stodoły
To niewielki dom o modnej formie nawiązującej do dawnych budynków w wiejskich zagrodach. Projekt AP215 Erna 2 drewniana nawiązuje do rustykalnych klimatów nie tylko kształtem, ale i materiałem, ponieważ jest przeznaczony do budowy w technologii szkieletu drewnianego. Ciemnym opalanym lub barwionym drewnem są również wykończone jego elewacje. Z ciemną barwą drewnianych elementów współgra pokrycie dachu. Dla kontrastu dodane zostały akcenty z jasnego drewna w postaci obramień dużych okien i okładzin ścian wgłębionego w ścianę szczytową tarasu. Zresztą taras jest w tym domu również strefą wejścia do domu.
Dom ma powierzchnię zabudowy do 70 m², więc jego budowa nie wymaga pozwoleń, a jedynie zgłoszenia do urzędu. Wnętrze jednak jest zaskakująco pojemne. Parter jest idealnie skrojony na potrzeby dwóch osób. Jest tu duży jasny salon z jadalnią i kuchnią doświetloną z boku oknem pasmowym nad fragmentem lady oraz duża łazienka i sypialnia. W salonie jest kominek, ale głównym źródłem ogrzewania jest pompa ciepła. Na poddaszu są dwa pomieszczenia, które w projekcie zarezerwowano na dwie sypialnie. Większa z bezpośrednim dostępem schodami z parteru i mniejsza oddzielona ścianką działową. Aranżacja może być także inna i można o niej pomyśleć dopiero, gdy zajdzie potrzeba powiększenia przestrzeni domu.
- powierzchnia działki – 15,4 x 20 m,
- powierzchnia parteru – 56,29 m2,
- powierzchnia poddasza – 29,39 m2.
Dom parterowy z kopertowym dachem
To budynek parterowy o klasycznej formie z możliwością adaptacji poddasza. A116aG1 Dom na lata AG1 zaprojektowano na planie prostokąta, który urozmaicają występ z fragmentem garażu z przodu budynku i narożny uskok zagospodarowany na zadaszony taras. Białe elewacje wzbogacają elementy z kamienia lub betonu architektonicznego, cegły klinkierowej i drewniane lamele. Prosty czterospadowy dach dla kontrastu pokryty jest czarną lub grafitową dachówką.
Parter jest wnętrzem wielofunkcyjnym, w którym znalazło się miejsce nawet na garaż. Od strony wejścia zlokalizowana została oddzielona od reszty kuchnia ze spiżarnią. W tej części jest też mała toaleta. Korytarz prowadzący od wejścia otwiera się na salon z jadalnią. Na połączeniu obu pomieszczeń przewidziano możliwość zamontowania schodów na poddasze. Z korytarza prowadzą drzwi do kotłowni, łazienki i dwóch sypialni, z których jedna może równie dobrze pełnić inną funkcję, np. gabinetu lub domowej biblioteki jeśli para nie będzie miała dzieci. Przy jednym dziecku taki układ pomieszczeń w zupełności wystarczy. W przypadku dwojga dzieci na ich królestwo można zaadoptować całe poddasze.
- powierzchnia działki – 19,3 x 23,2 m,
- powierzchnia parteru – 98 m2 + 19,3 m2 garaż.
Mały dom dużych możliwości
AG040 Mini 3 rzeczywiście ma nazwę adekwatną do swojej powierzchni. Jest jednocześnie mistrzem świata zagospodarowania minimalnej przestrzeni. Tutaj na niespełna 80 m2 powierzchni jest wygodne miejsce nie tylko dla pary, ale w przyszłości dla dwójki dzieci.
To idealny dom dla kogoś kto dysponuje działką na wsi lub przedmieściu. Modna czarna dachówka, elementy z drewna i wykończenie elewacji białym i ciemnoszarym tynkiem nadadzą prostej formie wyrazistego wyglądu i charakteru.
W tej niewielkiej parterowej bryle są aż trzy sypialnie. W każdej przewidziano sporej wielkości szafę. Na początek można urządzić tylko jedną z nich, a w miarę powiększania rodziny wykańczać kolejne. W tej części domu jest też toaleta oraz duża łazienka. Dom nie przestaje zadziwiać ilością miejsca także w części dziennej, gdzie jest salon z jadalnią, kuchnia ze spiżarnią oraz duże pomieszczenie techniczne, które może być kotłownią i pralnią. W rozdzielającym strefy domu korytarzu ulokowano garderobę i szafę wnękową w wiatrołapie.
Nieużytkowe poddasze będzie dobrym miejscem do przechowywania rzeczy, nie zawsze potrzebnych na co dzień. Warto o tym pomyśleć w trakcie budowy i zamontować wygodne i bezpieczne schody strychowe.
- powierzchnia działki – 20,34 x 17,64 m,
- powierzchnia parteru – 79 m2.
Mały dom dla samotnej pary
To najmniejszy z wybranych projektów. Powierzchnia zabudowy kwalifikuje domek do budowy jedynie na zgłoszenie. Pod dwuspadowym dachem C500 Ładny dysponuje tylko 46 m2 powierzchni. To tyle co małe dwupokojowe mieszkanie, ale pozwala zamieszkać na swoim skrawku ziemi bez sąsiadów za ścianą. Pod dwuspadowym dachem jest nieco przestrzeni na zagospodarowanie poddasza użytkowego. W razie potrzeby można tam umieścić jeszcze jedną sypialnię, np. dla gości. To propozycji dla samotnej pary. Może to być także dom letniskowy przystosowany do całorocznego użytkowania. Projekt można polecić seniorom, którzy chcieliby na emeryturze uciec od zgiełku miasta. Dom oferuje wszystkie udogodnienia. Jest tu salon, jadalnia i otwarta kuchnia. Za przesuwnymi drzwiami obok jest sypialnia. Z części dziennej i sypialni są osobne wyjścia na taras. Nie mogło zabraknąć łazienki i pomieszczenia technicznego, w którym może być kotłownia i pralnia.
Na korytarzu przewidziano możliwość montażu schodów na poddasze. Nie jest ono obszerne, ale pozwala w razie potrzeby powiększyć powierzchnię użytkową domu.
- powierzchnia działki – 16,3 x 16,3 m,
- powierzchnia parteru – 46,1 m2.
Dom uniwersalny, który może być mały i duży
Ten niewielki dom o klasycznej bryle i architekturze można go polecić parom w każdym wieku. Można go zaaranżować na potrzeby rodziny, która dopiero planuje dzieci, jak również takiej która już je ma. Może być wygodnym siedliskiem dla rodziny 2+2, na co pozwalają trzy sypialnie. C444p Czterolistna koniczyna swoją nazwą potwierdza formę i rozmieszczenie funkcji domu. Wszystko tu kręci się wokół „czwórki” i symetrii. Budynek zaprojektowany został na planie kwadratu i przykryty czterospadowym dachem o połaciach takiej samej powierzchni. Regularne wnętrze tworzy cztery strefy: podwójna sypialni z tyłu domu, gospodarcza i wypoczynkowo-gastronomiczna od przodu.
Pośrodku części nocnej z trzema sypialniami jest łazienka. Część dzienna z salonem, jadalnią i otwartą kuchnią znajduje się po prawej stronie od wejścia i korytarza. Część techniczna zajmuje lewą stronę. Oprócz pomieszczenia technicznego znalazło się tu miejsce także na małą toaletę.
Niemal dwie całe ściany frontową i boczną, ogrodową obejmuje taras, częściowo zadaszony szerokim okapem. Prowadzą tu dwa wejścia z salonu i jednej z sypialni.
W korytarzu jest zarezerwowane miejsce na schody na poddasze. Warto od razu pomyśleć o ociepleniu dachu. Pod połaciami jest regularna kwadratowa przestrzeń, którą można zamienić w pokój do zabawy, salonik sportowo-rozrywkowy lub domowy warsztat.
- powierzchnia działki – 18,5 x 18,5 m,
- powierzchnia parteru – 86 m2.
Autor: Archiwum Muratora
mały o duzych możliwościach