Jak osłonić taras przed sąsiadami? Balustrady, murki, donice oraz rośliny na zielone parawany
Tarasy na podwyższeniu to praktyczne i stylowe rozwiązanie dla domów usytuowanych na pochyłym terenie lub z wysokim parterem. Odpowiednio zabezpieczone balustradami lub ozdobione lekkimi osłonami, mogą stać się bezpiecznym miejscem do relaksu. Drewno, metal, szkło czy murki – wybór materiałów do aranżacji tarasu jest szeroki i pozwala na dopasowanie do każdej architektury.
Autor: Piotr Mastalerz, projekt przebudowy: Damian Kałdonek
Taras na skarpie musi być zabezpieczony barierkami, które zapobiegną upadkowi z wysokości. Jeśli do wykończenia domu użyto drewna, warto z niego zrobić także balustrady
Spis treści
- Balustrada na taras z drewna
- Balustrada z metalu
- Szklane balustrady na taras
- Murki na taras
- Z czego zrobić murek na tarasie?
- Co zamiast muru na taras? Donice murowane
- Jakie kwiaty posadzić wokół tarasu?
- Przenośne, gotowe donice na taras
- Jak osłonić taras przed sąsiadami? Może parawan?
- Najlepsze rośliny na zielone parawany
- Taras na pochyłym terenie lub skarpie. Zdjęcia
Tarasy usytuowane powyżej powierzchni ogrodu zwykle towarzyszą domom z wysokimi parterami. Takie położenie wynika również z ukształtowania terenu na działce, gdy budynek jest umieszczony na zboczu.
Aranżując wysoki taras, warto pomyśleć o jego obramowaniu. Nawet niewielkie osłony postawione wzdłuż jego granicy zamkną przestrzeń i pozwolą stworzyć intymny azyl. Poza tym zwiększą bezpieczeństwo. Wystarczy kilka donic czy lekkie drewniane przepierzenie, żeby jednoznacznie zaznaczyć, gdzie kończy się miejsce wypoczynku.
Balustrada na taras z drewna
Balustrady na taras z drewna zwykle są wykorzystywane przy tarasach drewnianych, gdzie są elementem konstrukcji. Jednak stosuje się je również przy tarasach zbudowanych z innych materiałów. Tego typu balustrady dobrze prezentują się w sąsiedztwie domów, których elewacje zostały wykończone drewnianymi detalami.
Lekko i nowocześnie wyglądają barierki, w których słupki są metalowe (stal nierdzewna, aluminium), a wypełnienie między nimi tworzą deski.
Balustrada z metalu
To bardziej uniwersalne rozwiązanie. Balustrady kute pasują zwłaszcza do tradycyjnej architektury, choć w ofercie firm są też nowoczesne minimalistyczne formy. Mogą mieć fantazyjne wzory i niepowtarzalny dizajn, ponieważ są robione na indywidualne zamówienie. Żeby nie korodowały, powinny być wykonane z metalu cynkowanego ogniowo.
Bardzo trwałe i niewymagające konserwacji są balustrady ze stali nierdzewnej. Zwykle mają prostą formę, dlatego pasują do nowoczesnej architektury. Mogą być pomalowane proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. Zamawia się je na wymiar, ale można też kupić balustrady systemowe do samodzielnego montażu.
Równie trwałe i lekkie są balustrady z aluminium. Oferowane są w kolorach z palety RAL, bywają również profile imitujące drewniane deski z widocznymi słojami. W sprzedaży są balustrady aluminiowe systemowe do samodzielnego montażu.
Szklane balustrady na taras
Wykonane są z bezpiecznego szkła, hartowanego lub laminowanego. Minimalistyczne i niewidoczne, pasują przede wszystkim do nowoczesnych domów. Nie zasłaniają widoku, dzięki czemu otaczająca przyroda zagląda do wnętrza budynku.
Sprawdzają się w otwartym krajobrazie. Szklane tafle mocuje się na słupkach ze stali nierdzewnej, mogą one też tworzyć samonośne konstrukcje.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Balustrady szklane przy schodach, balkonach i tarasach. Z jakiego szkła je wykonać i jak zamontować?
Murki na taras
Tworzą solidne obramowanie tarasu, sprawiają, że staje się on kameralnym salonem na świeżym powietrzu ściśle połączonym z wnętrzem domu. Jednak nie powinny być zbyt wysokie (najlepiej jeśli nie przekraczają 50-70 cm), żeby nie powstała masywna, przytłaczająca otoczenie ściana. Można je zwieńczyć drewnianym siedziskiem, tak żeby pełniły funkcję ławki.
Z czego zrobić murek na tarasie?
Murki ogrodowe osadza się na fundamencie, na przykład z bloczków betonowych. Do ich budowy należy użyć materiałów, które stylistycznie pasują do domu i ogrodu.
Mogą to być:
- cegły klinkierowe
- kostki
- kształtki betonowe (np. takie, które są wykorzystywane do budowy ogrodzeń)
- kostki kamienne, które łączy się zaprawą cementową
Murki można również zbudować z bloczków betonowych i wykończyć je okładziną kamienną, ceramiczną lub betonową albo położyć taki sam tynk jak na domu. Ponieważ murki otaczające taras uniemożliwiają swobodny odpływ wody deszczowej, konieczne jest zrobienie odwodnienia podłogi.
Murki gabionowe na taras
Interesująco wyglądają murki gabionowe. Są bardzo łatwe do wykonania. Gabiony to kosze w kształcie prostopadłościanów zrobione z drutu zabezpieczonego przed korozją. Ustawia się je na wyrównanym i ustabilizowanym podłożu, na przykład zagęszczonej warstwie tłucznia, łączy przy użyciu elementów montażowych, a następnie wypełnia dowolnym kruszywem.
Niewysokie ścianki powstają także z różnej wielkości gotowych palisad betonowych. Ich wysokość waha się od 30 do 120 cm. Osadza się je na warstwie chudego betonu, zagłębiając w nim na jedną trzecią wysokości, lub zakopuje w gruncie na głębokość nie mniejszą niż połowa wysokości palisady.
Co zamiast muru na taras? Donice murowane
Zamiast zwykłych murków wokół tarasu można zbudować stabilne pojemniki-donice – sposób wykonania obu tych budowli jest taki sam. Pojemniki muruje się z cegieł klinkierowych, kształtek betonowych lub kamiennych kostek. Ich wnętrze warto wyłożyć styropianem, który zabezpieczy korzenie roślin przed przemarznięciem.
Jakie kwiaty posadzić wokół tarasu?
Pojemniki na tarasie to dobre miejsce dla większości roślin.
Pasują tu nie tylko pięknie kwitnące gatunki sezonowe, takie jak:
- lantany
- pelargonie
- petunie
- surfinie
- werbeny
Ładnie w nich wyglądają wieloletnie zimozielone trawy oraz pnącza o malowniczo zwisających pędach. Można posadzić niezmieniające się przez lata, wolno rosnące iglaki albo założyć miniogródek ziołowy, by mieć w czasie odpoczynku seans aromatoterapii.
Przenośne, gotowe donice na taras
Czasem zamiast solidnych murowanych pojemników lepiej sprawdzą się lżejsze przenośne donice, które w umowny sposób wyznaczą granicę miejsca wypoczynku. Ich oferta jest bardzo urozmaicona.
Stylem i kolorystyką powinny nawiązywać do otoczenia, czyli architektury domu, barwy elewacji, elementów wyposażenia ogrodu. Do wyboru są donice tworzące surowe geometryczne bryły, które podkreślą nowoczesny charakter domu i ogrodu oraz donice o klasycznym lub rustykalnym charakterze, pasujące do tradycyjnej architektury.
Największe mają nawet 70 cm wysokości i 90 cm długości, można więc z nich wykonać całkiem solidne ścianki. Muszą być trwałe i mrozoodporne. Niekiedy pojemniki mają izolację termiczną zabezpieczającą przed mrozem korzenie roślin zimujących na tarasie.
Jeżeli nie, warto taką izolację zrobić samodzielnie, wyściełając donice od środka styropianem grubości 2-3 cm (należy pamiętać o tym, żeby zostawić w dnie otwór odpływowy).
Poza donicami ceramicznymi, których wybór jest ogromny, można kupić pojemniki z:
- drewna
- wikliny
- betonu architektonicznego
- sztucznego kamienia
- stali nierdzewnej
- blachy corten
Interesującą alternatywą są donice wykonane z tworzyw, takich jak wysokiej jakości polietylen oraz włókno szklane. W zależności od sposobu wykończenia imitują kamień, ceramikę, beton, blachę stalową lub blachę corten.
Pojemniki z tworzyw są lekkie, a jednocześnie wytrzymałe na uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych.
Jak osłonić taras przed sąsiadami? Może parawan?
Przydadzą się w sytuacji, gdy taras jest wyeksponowany i dobrze widoczny dla sąsiadów. Ochronią przed spojrzeniami oraz wiatrem, poza tym sprawią, że taras nabierze cech kameralnego wnętrza.
Boczne osłony można zrobić z gotowych paneli drewnianych, najczęściej są one z sosny lub świerka.
Bardzo ciekawie wyglądają przepierzenia z blachy stalowej lub z blachy corten. Mają postać paneli z wyciętymi laserowo wzorami. Robione są na zamówienie na podstawie wybranego modelu z katalogu producenta lub indywidualnego projektu. Tego typu osłony zwykle mocuje się do płyty tarasu lub do słupków fundamentowych.
Do osłaniania miejsca wypoczynku służą także markizy boczne wykonane z wytrzymałej i łatwej do utrzymania w czystości tkaniny. Mocuje się je do ściany i w razie konieczności, na przykład podczas spotkania towarzyskiego na tarasie, rozciąga jak ekran. W ofercie firm są markizy gotowe i wykonywane na wymiar.
Najlepsze rośliny na zielone parawany
W roli parawanu świetnie sprawdzają się rośliny posadzone wokół miejsca wypoczynku. Tworzą naturalną ścianę zieleni, która osłania i sprzyja relaksowi, a jednocześnie integruje taras z ogrodem.
Dobrym wyborem są rozpięte na stelażu pnącza, np.
- pięknie kwitnące powojniki
- wiciokrzewy
Nadadzą się także krzewy, m.in.
- liczne gatunki dereni i kalin
- ketmie syryjskie
- kolkwicje chińskie
- krzewuszki cudowne
- pęcherznice kalinolistne
- żylistki szorstkie
- bzy lilaki
- jaśminowce wonne
Można posadzić wysokie trawy, takie jak:
- miskanty chińskie
- miksanty cukrowe
- śmiałki darniowe
- trzcinniki ostrokwiatowe
Byliny na zielony parawan:
- naparstnice purpurowe
- parzydła leśne
- słoneczniczki szorstkie i wierzbolistne
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Najlepsze rośliny na zielone parawany
Drzewa i krzewy liściaste: budleja Dawida, bukszpan wiecznie zielony, hortensje bukietowe, dębolistna, ogrodowa i piłkowana, irga Dammera, kaliny japońska i koreańska, klony palmowy i japoński, krzewuszka cudowna, ostrokrzew Meservy, pięciornik krzewiasty, pigwowiec japoński, róże rabatowe i miniaturowe, także szczepione na pniu, tawulec pogięty, tawuły brzozolistne i japońske, trzmieliny Fortune’a i oskrzydlona, żylistek wysmukły, rośliny wrzosowate, do których należą azalie, kalmie, pierisy, różaneczniki, wrzosy i wrzośce.
Iglaki: niskie odmiany cyprysików groszkowych, nutkajskich i tępołuskowych, jodły koreańskiej, sosny bośniackiej, czarnej i górskiej, świerków białego, pospolitego, serbskiego i kłującego, żywotnika zachodniego, cisy pospolity i pośredni, jałowce chiński, łuskowy, płożący, pospolity i sabiński.
Byliny: bergenia sercowata, bluszczyk kurdybanek, brunera wielkolistna, epimedia, funkie, lewizja liścieniowa, liliowce, miodunka pstra, parzydło blekotolistne, pierwiosnki, posłonek ogrodowy, rozchodniki, szałwia lekarska, tawułki, trawy i turzyce oraz żurawki.
Taras na pochyłym terenie lub skarpie. Zdjęcia
Autor: Piotr Mastalerz, projekt przebudowy: Damian Kałdonek
Taras na skarpie musi być zabezpieczony barierkami, które zapobiegną upadkowi z wysokości. Jeśli do wykończenia domu użyto drewna, warto z niego zrobić także balustrady
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Mocne drewno, czyli termodrewno. Drewno nie do zdarcia na taras i elewacje
Autor: Lunawood