| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Jaki kolor ścian wybrać, aby aranżacja salonu sprzyjała relaksowi

Jaki kolor ścian wybrać, aby aranżacja salonu sprzyjała relaksowi

Każdy z nas marzy o tym, by jego salon był spokojny, cichy i harmonijny. W tym celu ważny jest dobór i umiejętne łączenie kolorów w salonie. Jaki kolor ścian w salonie będzie sprzyjał relaksowi i odpoczynkowi? Czy białe ściany sprawdzą się w salonie? Radzimy, jaki kolor ścian wybrać, aby czuć się komfortowo w salonie.

– Każdy z nas marzy o tym, by jego dom był spokojny, cichy i harmonijny. Chcemy, aby stanowił kokon oddzielający nas od świata zewnętrznego, przez który przepuszczane są jedynie niektóre bodźce. Kluczem do takiej koncepcji jest wyczucie smaku i stylu oraz zaufanie do samego siebie – uważa dr Marek Borowiński, psycholog koloru. Miejscem wspólnym w każdym domu, gdzie spędzamy czas razem z rodziną i przyjaciółmi, jest salon. Dlatego ważne, aby wszyscy czuli się w nim dobrze. Jedną z pierwszych decyzji, jaką podejmujemy, urządzając to pomieszczenie, jest ta, jaki kolor ścian wybrać.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jaki kolor ścian wybrać?

Specjaliści nie zachęcają jednak do zbytniego eksperymentowania z kolorem wnętrza w salonie. Zdaniem architekt Karoliny Zakrzewskiej nie ma jednoznacznych reguł, które określałyby, jaka kolorystyka najlepiej się tam sprawdza. Dobór barw powinien zależeć od upodobań i charakteru właściciela domu. Podczas wyboru kolorów należy się kierować nie panującymi trendami, lecz subiektywnymi odczuciami. Dobrze natomiast wziąć pod uwagę kilka podstawowych wskazówek.

Jeśli chcemy, by wnętrze zapewniało domownikom poczucie bezpieczeństwa, harmonii i spokoju, warto zdecydować się na wariant monochromatyczny, w którym ściany i dodatki są w różnych odcieniach jednego, stonowanego koloru. To rozwiązanie dla osób, które nie lubią eksperymentować. Stonowane barwy godzą wiele gustów. Do salonu polecana jest paleta ciepłych odcieni inspirowanych kolorami natury: beże, écru, delikatne odcienie żółtego, jasne róże, rozbielone szarości. Barwy te pozytywnie wpływają na nasz nastrój i sprzyjają wypoczynkowi. W ich otoczeniu z przyjemnością spędzamy wiele godzin przy muzyce, z dobrą książką albo na rozmowach z bliskimi.

Kolory wnętrza, które zapewnią ciepły klimat

Przytulny salon powinien się kojarzyć z ciepłem. Mogą go ogrzać nie tylko energetyczne barwy, takie jak żółty czy pomarańczowy, ale także brąz i złoto, a nawet zieleń lub granat. Możemy wszystkie ściany w salonie pomalować na jeden kolor lub zdecydować się na łączenie kolorów pokrewnych bądź odcieni. Popularnym rozwiązaniem jest pokrywanie trzech ścian we wnętrzu farbą o neutralnej barwie, a czwartej w zdecydowanym odcieniu. Płaszczyzna podkreślona mocnym kolorem jest wówczas niczym gigantycznych rozmiarów obraz i stanowi dekorację pomieszczenia. W roli barwnego akcentu na jednej albo dwóch ścianach sprawdzi się na przykład najmodniejszy w tym roku ceglasty odcień czerwieni.

Rozwiązaniem na czasie jest planowanie na identyczny kolor ściany, ale także znajdującej się przy niej obudowy kominka. – Przyjemny dla oka i bardzo modny jest też styl marynarski – błękit,odcienie szarości, kość słoniowa, granat i czerwień – podpowiada Tomasz Tarasewicz, stylista warszawskiego centrum wyposażenia wnętrz Domoteka. Jednak dobierając kolor farby, trzeba pamiętać o tym, że jasne barwy zapewniają wrażenie przestronności, a ciemne i intensywne pomniejszają optycznie wnętrze, dlatego dobrze prezentują się w dużych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach.

Autor: Mariusz Bykowski

W białym salonie żadne barwy nas nie rozpraszają, dlatego jest dobrym miejscem do wypoczynku. Możemy go nieco ocieplić innymi kolorami

Dla kogo biały salon?

Dużą popularnością we wnętrzach - również w aranżacji salonu - cieszy się ostatnio biel. Biały jest nie tylko modny, ale też – wbrew pozorom – bardzo praktyczny. Żadnej zabrudzonej ściany nie da się tak łatwo podmalować jak białej. Biel ma też tę zaletę, że optycznie powiększa przestrzeń, rozjaśnia pomieszczenie i wywołuje wrażenie czystości. W nowoczesnych wnętrzach w tym kolorze są nie tylko ściany, ale także podłoga, a często nawet całe wyposażenie pokoju. Jeśli komuś kolor biały wydaje się zbyt zimny i laboratoryjny, może ocieplić go inną barwą, tworząc pastelowe odcienie.

Łączenie kolorów nie wystarczy. Ważne są też dodatki

– Wybierając meble i dodatki do salonu, należy pamiętać, że kolor ma wpływ na wielkość przedmiotu. Jeżeli porówna się na przykład dwa fotele tej samej wielkości, z których jeden jest niebieski, a drugi żółty, to ten drugi wydaje się większy – wyjaśnia dr Marek Borowiński. – Na taką ocenę w dużym stopniu wpływa jasność barwy, dlatego też jasne barwy: żółć, biel, zieleń, optycznie powiększają przedmioty – dodaje. Gdy aranżujemy kolorystycznie salon, nie bądźmy zanadto konsekwentni. Łączenie ze sobą wyłącznie barw ciepłych lub zimnych nie daje dobrych efektów.

Dla przełamania monotonii i uatrakcyjnienia wystroju warto skonfrontować ze sobą barwy o różnej temperaturze – we wnętrzu, w którym dominują ciepłe kolory, dobrze jest wprowadzić dodatki w zimnych barwach. Natomiast jeśli w całym salonie wieje chłodem, wystrój można podgrzać gorącym kolorem na zasłonach czy dywanie. Dobrze sprawdzają się też kontrastowe zestawienia mebli i ścian, czyli na przykład ciemnobrązowe meble na tle kremowej ściany. Gdy wybieramy barwy do salonu, pamiętajmy, że nie ma lepszych i gorszych kolorów. Zdaniem dr. Marka Borowińskiego wszystkie są nam potrzebne do życia, ale w różnych proporcjach. Jeżeli jakiś kolor po prostu lubimy, nie wahajmy się go użyć nawet wbrew wnętrzarskim zasadom, ale z zachowaniem zdrowego rozsądku.

Ścianki z luksferów, szkła hartowanego i pleksi

Dobrym sposobem na uzyskanie wrażenia przestronności jest zastosowanie we wnętrzu przezroczystych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
O czym mówi zawartość LZO? Wybierz bezpieczne i...

Wybierając farbę do malowania ścian, często jedynym kryterium, którym się kierujemy, jest jej kolor....

Malowanie ścian: wybieramy pędzle i wałki do...

Wybrałeś kolor, masz już farby, ale nie wiesz, czym malować ściany? Różnego typu pędzle i wałki do...

Drewno na ścianę: boazeria drewniana, fornir a...

Jeżeli chciałbyś w oryginalny sposób wykończyć ściany, a znudziły Ci się farby, tapety i tynki, możesz...

Fuga do płytek. Jak wybrać dobrą zaprawę do...

Fuga: wybieramy spoinę. Rodzaj, kolor i dopuszczalna szerokość fugi to trzy główne kryteria,...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...