| muratordom.pl » Wnętrza » Przedpokoje » Urządzamy przedsionek, czyli jak zaplanować wiatrołap

Urządzamy przedsionek, czyli jak zaplanować wiatrołap

Przedsionek – nazywany wiatrołapem – choć zwykle niewielki, pełni wiele użytecznych funkcji. To nasza bariera przed chłodem i brudem na zewnątrz domu.

Pomieszczenie na granicy świata zewnętrznego i wnętrza naszego domu jest nie tylko przydatne - i, co więcej, wymagane przez przepisy prawa budowlanego - ale i spełnia intuicyjną potrzebę znalezienia się w sferze pośredniej. To miejsce, gdzie żegnamy się z bliskimi wychodząc z domu, zakładamy buty, płaszcze i kurtki. Natomiast po powrocie, zanim wejdziemy do ciepłego pokoju, mamy chwilę, aby zrzucić bagaż myśli związanych z pracą i znowu stać się "ludźmi domowymi".

Przedsionek a prawo budowlane

Chociaż wiatrołap jest punktem obowiązkowym większości projektów domów jednorodzinnych, prawo nie wymaga go wprost. Mówi jedynie: "wejście z zewnątrz do budynków i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu". Ponieważ jednak kurtyny powietrzne są za drogie, w praktyce stosuje się zwykle przedsionki.

Autor: Andrzej Szandomirski

Strefa przejścia

Autor: Andrzej Szandomirski

Strefa przejścia

Zamiast przedsionka

Przeciwnicy takiego rozwiązania mogą zdecydować się na dom z osłoniętym wejściem - na przykład w zaułku załamanej pod kątem ściany, za gankiem lub z boku domu, za dodatkową ścianą pełniącą funkcję parawanu. Inny sposób to podwójne drzwi albo umieszczenie ich we wnęce. Nie są to jednak układy typowe i domy, w których je zastosowano, nie są zbyt często spotykane.

Sień dawniej

Tradycja sieni ma głębokie korzenie, ale dzisiejsze okna i drzwi coraz lepiej chronią dom przed uciekaniem ciepłego powietrza ze środka. Dawniej pomieszczenia przejściowe były nieogrzewane, obecnie zwykle montuje się w nich grzejnik, więc ich przeznaczenie traci pierwotny sens. Inaczej niż kiedyś planujemy nasze domy, jesteśmy świadomi kosztów każdego metra kwadratowego, dlatego najchętniej ograniczylibyśmy wielkość przedsionka do przepisowego minimum. Okazuje się jednak, że taka oszczędność może być pozorna.

Przeczytaj dodatkowo:
Szablon na ścianę w przedpokoju - pomysłowy...

Zamieszczamy szablon do pobrania, który będzie potrzebny do wykonania wieszaka na rower w przedpokoju. Fajny...

Jak urządzić mały przedpokój? 3 aranżacje wnętrz

Trzy wersje tego samego przedpokoju. Każda dostosowana do potrzeb mieszkańców - starszych osób,...

Efektowna ściana w przedpokoju. Stylowy szablon

Stare stylowe meble potrzebują odpowiedniej oprawy. Złoty wzór na bordowej ścianie w przedpokoju...

Jak dekoracyjnie oświetlić przedpokój bez...

Oświetlenie przedpokoju moze być nie tylko funkcjonalne, ale i niezwykle efektowne. Podpowiadamy, jak za...

Pomysły na przedpokój - 13 wyjątkowych inspiracji...

Urządzić ładnie przedpokój to nie lada sztuka. Aby aranżacja przedpokoju była udana, ważny jest...

Podłogi idealne do przedpokoju. Te posadzki...

Podłoga w przedpokoju powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim wytrzymała. Dlaczego warto wybrać...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.