| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Aranżacja wnętrza w stylu eklektycznym: łączymy stal, sztukaterie i kryształy

Aranżacja wnętrza w stylu eklektycznym: łączymy stal, sztukaterie i kryształy

Stalowe fabryczne konstrukcje plus kryształy i sztukaterie. Włoski design łamany przez dalekowschodni antykwariat. Wynik równania - wielce wyrafinowany. Przedstawiamy zjawiskową aranżację mieszkania po drugiej stronie Wisły.

Za oknem rzeczywistość prawobrzeżnej Warszawy - wielkie centrum handlowe wywyższające się ponad stare kamienice, ale też dobiegający z podwórka dźwięk mandoliny i głos zawodzący: "Rzuć bracie blage i chodź na Prage, weź grube lage, melonik tyż...". Ten folklor i te kontrasty musiały uwieść Mirkę McNeill Farmer, bo po 15 latach londyńskiej emigracji przyjechała do Polski na dłużej, kupiła mieszkanie w "podejrzanej" dzielnicy i potraktowała je jako papierek lakmusowy swojego nowego zawodu - projektanta wnętrz. Rewitalizacja architektury pociąga Mirkę nie tylko z powodów estetycznych, ale też... ekologicznych. Owszem, jest to niekiedy droższe rozwiązanie, ale udowodniono, że wyburzenie starego budynku, wyprodukowanie materiałów i budowa nowego jest znacznie większym obciążeniem dla środowiska niż remont.

W swoim praskim mieszkaniu projektantka pieczołowicie odrestaurowała przepiękne sztukaterie w salonie. W salonie dołożyła jeszcze gzymsy, w których zamontowała świetlówki z bladofioletowym, stosowanym w reklamie filtrem. Efekt - zwłaszcza nocą - jest zjawiskowy. Udało się też znaleźć fachowca, który zrobił podświetlenie podłogi w holu - zamontowano świetlówki pod grubym szkłem między deskami podłogowymi. W sypialni, gdzie nie było sztukaterii na ścianach i suficie, dorobiła nowe według starych wzorców. Celem jedności stylu. Sześćdziesięciopięciometrowa przestrzeń to połowa dużego mieszkania, które po wojnie podzielono. Ucierpiał wtedy jego rozkład - wchodziło się najpierw do długiej, mrocznej kuchni, a dopiero potem na pokoje - duże, jasne, pałacowe. Projektantka wprowadziła kuchnię do salonu i estetycznie ją z nim zunifikowała, a w jej miejscu urządziła przestronny hol z miejscem na garderobę.

Nie sposób wyliczyć wszystkich designerskich pomysłów w tym mieszkaniu. Dość powiedzieć, że w ekstrawagancki sposób łączy ono elementy industrialne z pałacowymi, mocno nadwyrężone czasem dalekowschodnie antyki z meblami nowoczesnymi. W salonie z dekorowanego sztukaterią sufitu zwisa na kilkumetrowej linie przezroczysty kulisty fotel, nad blatem kuchennym zamiast klasycznych szfek widzimy... siebie w gigantycznych lustrach, w sypialni możemy przysiąść na sofie z przerobionego starego łóżka.

Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja wnętrza: dom przyjazny dzieciom i...

Jak przygotować przestrzeń domu, aby spełnianie rodzinnych obowiązków nie oznaczało tylko ciężkiej...

Dom z płaskim dachem - jak doświetlić...

Pomieszczenia w domu pod płaskim dachem można efektywnie doświetlić od góry. Sprawdź, jakie niebanalne...

Tradycyjny salon – przestrzeń dla miłośników...

Salon to miejsce, gdzie można wypocząć i spędzić wspólnie czas. Pełni również funkcję...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Malowanie ścian w salonie. Jakie kolory ścian...

Zobacz aranżacje salonu, które zainspirują Cię do pozytywnej zmiany. Podpowiadamy jakie kolory w...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.