5 najczęstszych błędów popełnianych przy formowaniu żywopłotu

2021-02-09 13:57

Aby rośliny tworzące żywopłot odpowiednio się zagęszczały i stały się zielonym parawanem, oprócz odpowiednich warunków uprawy potrzebują właściwego cięcia, co nie zawsze się udaje. Jakich błędów unikać podczas formowania żywopłotów?

Formowanie roślin
Autor: GettyImages Aby żywopłot formowany dobrze się prezentował należy go systematyczne przycinać

O wyglądzie żywopłotu w przyszłości warto pomyśleć już w czasie wyboru gatunku rośliny, który ma go tworzyć. Dlatego zanim posadzimy żywopłot, pamiętajmy, że wybór nieodpowiednich gatunków roślin na żywopłot (rosnących zbyt mocno i osiągających zbyt duże rozmiary) oraz sadzenie obok siebie gatunków o różnej sile i tempie wzrostu, powoduje spore trudności w utrzymaniu żywopłotu na odpowiedniej wysokości.

Przed lub w trakcie zakupu wybranych krzewów na żywopłot warto sprawdzić w jaki sposób rosną, jakie rozmiary osiągają docelowo (po latach) oraz w jakiej rozstawie je posadzić, aby optymalnie wykształciły swój pokrój, jednocześnie tworząc zieloną ścianę. Kiedy już posadzimy rośliny, należy zwrócić uwagę na unikanie następujących błędów podczas formowania żywopłotu.

1. Błędy przy formowaniu żywopłotu - brak przycięcia po posadzeniu

Dotyczy to szczególnie żywopłotów z gatunków liściastych, np. ligustr, śliwa wiśniowa (ałycza), irga błyszcząca, grab pospolity, zakładanych z sadzonek z tzw. gołym korzeniem. Za słabe (lub zbyt mocne) cięcie młodych sadzonek skutkuje słabym zagęszczeniem poszczególnych pięter żywopłotu (lub nadmierne drewnienie głównych pędów). Ponadto, skrócenie pędów krzewu (o około 1/3) po posadzeniu, pozwoli roślinie lepiej zregenerować system korzeniowy i lepiej się przyjąć w nowym miejscu.

2. Błędy przy formowaniu żywopłotu - nieodpowiedni termin i sposób cięcia

Należy pamiętać, że zbyt mocne, coroczne cięcie w przypadku gatunków kwitnących, o ozdobnych kwiatach lub owocach zawiązywanych na końcach pędów (np. tawuły, ogniki, kaliny) pozbawia je kwitnienia i zawiązywania ozdobnych owoców. Jeśli zależy nam na kwitnieniu krzewów w żywopłocie, należy stosować zasadę, że gatunki kwitnące wiosną tniemy po przekwitnięciu (np. wczesnym latem), a gatunki kwitnące w lecie, tniemy wiosną. Z kolei wykonywanie ciecia w nieodpowiednim czasie w trakcie sezonu (np. zbyt późno lub przed silnymi przymrozkami), może spowodować, że roślina będzie bardziej narażona na przemarznięcie w zimie.

3. Błędy przy formowaniu żywopłotu - nieprawidłowe cięcie górnej części żywopłotów

Cięcie i formowanie górnej części żywopłotów pod kątem prostym może powodować wyłamywanie się gałęzi zimą pod ciężarem śniegu, a przede wszystkim ogranicza dostęp światła do liści. Z tego względu korzystniejsze jest takie strzyżenie górnej część roślin, aby kształtować je na półokrągło lub w formę trapezu (optymalny dostęp światła).

4. Błędy przy formowaniu żywopłotu - drastyczne ścinanie wierzchołków

Dotyczy to głównie popularnych, żywopłotowych odmian drzew i krzewów iglastych o pokroju kolumnowym lub stożkowym np. starszych okazów żywotnika zachodniego ‘Smaragd’, ‘Columna’, cyprysika Lawsona ‘Columnaris’, jałowca skalnego ‘Skyrocket’ lub ‘Blue Arrow’. Takie cięcie zniekształca ich pokrój i tracą swoje walory ozdobne, co może prowadzić nawet do ogołacania się krzewów i ich zniszczenia.

Cięcie starszych roślin lepiej rozłożyć na dwa, trzy sezony i stopniowo skracać je do pożądanej wysokości.

5. Błędy przy formowaniu żywopłotu - niewłaściwe narzędzia do cięcia

Przed zabraniem się do przycinania żywopłotów, warto zadbać o odpowiednie narzędzia – dostosowane do rodzaju i wieku ciętych krzewów. Przede wszystkim nożyce lub sekator, którymi tniemy rośliny powinny być ostre, by cięcie było prostsze, a poza tym, by nie uszkadzać (nie miażdżyć) pędów tępymi narzędziami. Zaniedbywanie tego może prowadzić do uszkodzeń i rozprzestrzeniania się chorób, a w efekcie nawet do zamierania pędów lub roślin.

Jak naostrzyć narzędzia do cięcia. Ostrzenie sekatora, nożyc do żywopłotu, siekiery, kosy >>>

Ponadto, aby ułatwić sobie pracę warto rozważyć np. czy zamiast tradycyjnych nożyc lub sekatorów, nie będzie lepsze zastosowanie listwowych nożyc elektrycznych bądź spalinowych (szczególnie przy dłuższych odcinkach żywopłotów.

Pamiętajmy, że korony drzew i krzewów (zwłaszcza starszych) mogą być domem dla ptaków - w okresie lęgowym bardzo często w żywopłotach można znaleźć gniazda. Dlatego lepiej nie wykonywać silnego cięcia dużych okazów (rosnących w żywopłotach) bez wcześniejszego sprawdzenia, czy w koronach gęstych krzewów nie ma gniazd ptaków.

Z jakich roślin ten żywopłot? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
berberys
Przycinanie żywopłotów - cięcie trapezowe