Jakie nożyce do żywopłotu wybrać: akumulatorowe, elektryczne czy spalinowe?

2021-02-25 7:30

Nożyce do żywopłotu do narzędzie niezbędne do prawidłowej pielęgnacji żywopłotu. Do wyboru mamy nożyce ręczne bądź mechaniczne. W podjęciu decyzji, które wybrać pomocny będzie nasz poradnik. Sprawdź, jakie są rodzaje nożyc do żywopłotu i jak je konserwować.

Nożyce do żywopłotu
Autor: GettyImages Spalinowe nożyce do żywopłotu

Żywopłot w ogrodzie pełni wiele funkcji, gdyż jest nie tylko ozdobą, ale też zapewnia prywatność, tłumi hałas, dzieli ogród na strefy oraz chroni go przed wiatrem i kurzem. Jeśli jednak ma wyglądać elegancko i efektownie, musi być starannie i systematycznie przycinany. W jego pielęgnacji pomogą nam odpowiednie narzędzia - nożyce do żywopłotu.

Do wyboru mamy nożyce do żywopłotu ręczne oraz nożyce do żywopłotu mechaniczne, w tym spalinowe, elektryczne i akumulatorowe.

Spis treści

 1. Nożyce do żywopłotu - nożyce ręczne
 2. Nożyce do żywopłotu - nożyce spalinowe
 3. Nożyce do żywopłotu - nożyce elektryczne
 4. Nożyce do żywopłotu - nożyce akumulatorowe
 5. Konserwacja nożyc do żywopłotu

Nożyce do żywopłotu - nożyce ręczne

Nożyce ręczne to najprostszy rodzaj nożyc do żywopłotu. Sprawdzają się głównie przy cięciu niewielkich żywopłotów oraz żywopłotów z roślin o dużych liściach (np. z laurowiśni). Ich zalety to łatwość obsługi, niewielka waga i niska cena (ręczne nożyce można kupić już za kilkanaście złotych, a teleskopowe i dźwigniowe za 60-70 zł, jedynie markowe są droższe i kosztują 150-200 zł). Wadą jest mała wydajność oraz obciążenie fizyczne związane z długotrwałą pracą. Najprostsze nożyce do żywopłotu ręczne mają stalowe ostrza, stalowo-plastikowe lub drewniane rączki, ale nie mają żadnych dodatkowych elementów wyposażenia. Nieco lepsze modele mają ostrza pokryte teflonem, ułatwiającym precyzyjne cięcie, a najlepsze są dodatkowo wyposażone w system przekładni zębatych, pozwalających zwiększyć siłę cięcia nawet kilkukrotnie oraz teleskopowe rączki, umożliwiające wygodne przycinanie wyższych żywopłotów.

Jeśli mamy duży żywopłot, lepiej od nożyc ręcznych sprawdzą się nożyce mechaniczne. Znajdziemy wśród nich nożyce:

 • spalinowe nożyce do żywopłotu,
 • elektryczne nożyce do żywopłotu,
 • akumulatorowe nożyce do żywopłotu.

Nożyce do żywopłotu - nożyce spalinowe

Nożyce do żywopłotu spalinowe nadają się głównie do cięcia żywopłotów w rozległych ogrodach lub na terenach zieleni miejskiej. Mają dużą moc i wydajność, ale są ciężkie i niezbyt łatwe w obsłudze, a do tego potrzebują paliwa i emitują spaliny. Są też bardzo głośne i dość drogie (ceny zaczynają się od kilkuset złotych), dlatego w ogrodach bardziej praktyczne są nożyce elektryczne i akumulatorowe.

Nożyce do żywopłotu
Autor: GettyImages Wybierając narzędzia do cięcia żywopłotów trzeba wziąć pod uwagę kilka podstawowych kryteriów

Nożyce do żywopłotu - nożyce elektryczne

Nożyce do żywopłotu elektryczne są wydajne, łatwe w obsłudze i stosunkowo lekkie. Sprawdzają się przy średnich żywopłotach oraz żywopłotach z roślin o drobnych liściach (np. bukszpanu), ale wymagają bliskości źródło prądu. Do ich wad należy też zaliczyć ryzyko przecięcia kabla podczas pracy, co grozi porażeniem prądem oraz ograniczenia związane z długością kabla zasilającego.

Ceny najtańszych nożyc elektrycznych zaczynają się od kilkudziesięciu złotych (np. nożyce elektryczne ERN 450 450 W 45 cm HANDY), nieco droższe i mocniejsze kupimy w przedziale 100-300 zł (np. nożyce HE60-CH 600 W 51 cm NAC czy BOSCH AHS 45-16 0600847A00 ), natomiast za sprzęt z górnej półki zapłacimy nawet ponad 400-500 zł. (np. nożyce POWERCUT 700/65 700 W 65 cm GARDENA).

Przy zakupie elektrycznych nożyc do żywopłotu należy zwrócić uwagę na grubość cięcia (podana jest zwykle w mm), długość kabla zasilającego, długość ostrza oraz moc silnika (może wynosić 400-500 W lub nawet 700 W). Nie bez znaczenia jest też waga urządzenia, bo chociaż zwykle wynosi 2-3 kg, są też sprzęty ważące 4-5 kg.

Nożyce do żywopłotu - nożyce akumulatorowe

W przydomowych ogrodach najpraktyczniejszym sprzętem do ciecia żywopłotu są nożyce akumulatorowe. Mają wszystkie zalety nożyc elektrycznych, ale nie wymagają bliskości źródła prądu. Dają też większą swobodę ruchu i pozwalają na swobodne przemieszczanie się po ogrodzie.

Wśród nożyc akumulatorowych na uwagę zasługują przede wszystkim nożyce zasilane bateriami litowo-jonowymi, np. nożyce akumulatorowe GE-CH 1846 LI KIT 18V 2Ah 52 cm EINHELL, Bosch AHS 55-20 LI czy MACALLISTER 18 V 52 CM. Ich cena jest wprawdzie zwykle dość wysoka, ale narzędzia mają sporo zalet, gdyż nie tylko są bardzo wydajne i wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak np. wskaźniki naładowania, ale też ich baterie są trwałe i szybko się ładują.

Decydując się na kupno akumulatorowych nożyc do żywopłotu, musimy zwrócić uwagę nie tylko na długość ostrza, grubość cięcia czy wagę, ale też na rodzaj (bywają też nożyce wyposażone w mniej trwałe baterie typu Ni-Cd) i czas pracy baterii (może być to 20 minut, ale też 60 lub 80 minut) oraz dodatkowe wyposażenie (np. osłony ochronne, wskaźnik naładowania, zabezpieczenie silnika w przypadku zablokowania noży, system antywibracyjny). Przy zakupie należy się też upewnić, czy urządzenie oferowane jest w komplecie z ładowarką i akumulatorem, czy też należy dokupić je oddzielnie.

Konserwacja nożyc do żywopłotu

Wszystkie nożyce do żywopłotu to narzędzia, które bardzo ułatwiają pielęgnację żywopłotu, ale jeśli mają nam długo posłużyć, musimy o nie odpowiednio dbać.

 • Każdorazowo po zakończonej pracy należy oczyścić ich elementy tnące z resztek liści i gałązek czystą szmatką lub delikatną, suchą szczoteczką (nożyce elektryczne należy czyścić po odłączeniu zasilania).
 • Należy też sprawdzić czy ostrza lub listwy tnące nie zostały uszkodzone lub stępione. Jeśli zauważymy uszkodzenia na nożycach elektrycznych, najlepiej oddać je do serwisu.
 • Stępione nożyce ręczne zwykle wystarczy naostrzyć.
 • W przypadku nożyc elektrycznych wskazane jest też systematyczne smarowanie listwy tnącej specjalnym olejem konserwującym.

Nożyce do żywopłotu należy przechowywać w miejscu suchym, czystym, bezpiecznym i niedostępnym dla dzieci oraz osób postronnych. Elektronarzędzia przechowuje się z założoną osłoną listwy tnącej.

Przycinanie żywopłotów - cięcie trapezowe

Z jakich roślin ten żywopłot? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
berberys