Narzędzia i sprzęt ogrodniczy po sezonie - jak oczyścić i zabezpieczyć na zimę?

2024-11-14 15:26

Po zakończeniu prac jesiennych w ogrodzie należy wyczyścić i zabezpieczyć narzędzia i sprzęt ogrodniczy. Solidnie przeprowadzona konserwacja narzędzi i odpowiednie przezimowanie sprzętu pozwolą wiosną rozpocząć nowy sezon w ogrodzie bez opóźnień. Jak zabezpieczyć na zimę narzędzia i sprzęt ogrodniczy?

Narzędzia ogrodnicze
Autor: GettyImages Po sezonie narzędzia i sprzęt ogrodniczy należy oczyścić i zakonserwować

Spis treści

  1. Jak zabezpieczyć na zimę ogrodowy sprzęt elektryczny i spalinowy?
  2. Jak zabezpieczyć na zimę kosiarkę?
  3. Jak zabezpieczyć na zimę nożyce do żywopłotu?
  4. Jak zabezpieczyć na zimę pilarkę łańcuchową?
  5. Jak zabezpieczyć na zimę podkaszarkę?
  6. Narzędzia ogrodnicze ręczne - konserwacja po sezonie
  7. Czym czyścić narzędzia?

Narzędzia i sprzęt ogrodniczy należy utrzymywać w czystości zawsze, ale szczególnie starannie trzeba o nie zadbać przed zimowym przechowywaniem. W przeciwnym razie pod zabrudzeniami może pojawić się niszcząca rdza, a długo nieużywane maszyny trudno będzie uruchomić wiosną. Na dodatek płyny niefrasobliwie pozostawione na zimę – w zraszaczach, myjkach ciśnieniowych, systemie nawodnienia oraz zbiornikach paliwa – narażone na działanie niskiej temperatury mogą je uszkodzić.

Jak zabezpieczyć na zimę ogrodowy sprzęt elektryczny i spalinowy?

Bez względu na to, czy urządzenie ma silnik spalinowy, czy elektryczny, musimy je dokładnie oczyścić z zabrudzeń, a następnie zabezpieczyć przed korozją.

Zanim jednak przystąpimy do prac konserwacyjnych, upewnijmy się, że sprzęt nie włączy się w sposób niekontrolowany. Spalinowe powinny mieć odłączoną świecę zapłonową (zdejmujemy z niej przewód wysokiego napięcia), a elektryczne trzeba odłączyć od prądu. Aby ułatwić sobie dojście do trudno dostępnych miejsc, warto odkręcić pokrywy oraz zdjąć obudowę. Oprócz tego oczyszczamy i smarujemy metalowe linki. Sprawdzamy i w razie potrzeby dokręcamy wszystkie śruby i nakrętki. Uszkodzone elementy zawsze wymieniamy na nowe.

Urządzenia zasilane prądem są właściwie bezobsługowe. O wiele więcej pracy wymagają maszyny z silnikami spalinowymi:

  • świecę zapłonową i elektrody przeczyszczamy drucianą szczotką. Nawet jeśli świeca jest w dobrym stanie, raz w roku powinno się ją wymienić na nową – najlepiej wiosną, przed rozpoczęciem sezonu;
  • olej w silnikach czterosuwowych wymieniamy na nowy;
  • plastikowe filtry powietrza silników dwusuwowych (pilarka, nożyce do żywopłotu, podkaszarka itp.) czyścimy szczoteczką lub pędzlem z twardym włosiem. Natomiast silnie zabrudzone, papierowe filtry powietrza silników czterosuwowych wymieniamy na nowe – ale dopiero wiosną, przed pierwszym rozruchem;
  • warto zabezpieczyć gładź cylindra – zwłaszcza w silnikach czterosuwowych. Po wymianie oleju na nowy wykręcamy świecę i wlewamy do otworu niewielką ilość czystego oleju silnikowego. Następnie kilkakrotnie pociągamy za linkę rozrusznika, aby rozprowadzić olej po cylindrze. Na koniec świecę wkręcamy na miejsce.

Sprzęt z paliwem pozostawionym w zbiorniku nie powinien stać bezczynnie dłużej niż miesiąc. Paliwo bowiem z czasem się rozwarstwia, co może powodować korozję zbiornika, a nawet awarię silnika. Takie urządzenia najlepiej przezimować z pustym i suchym bakiem – nawet jeśli do paliwa dodaliśmy wcześniej stabilizator. Aby opróżnić zbiornik, należy uruchomić silnik i poczekać, aż sam zgaśnie, spaliwszy paliwo do końca. Jeśli jest go dużo, możemy je najpierw zlać za pomocą odsysarki

Jak zabezpieczyć na zimę kosiarkę?

  • Po zakończeniu sezonu przede wszystkim porządnie czyścimy podwozie kosiarki. Usuwamy ścinki trawy, zaschnięte soki roślinne, kurz, rdzę oraz inne zanieczyszczenia.
  • Podwozie wykonane z metalu zabezpieczamy przed korozją – uniwersalnym środkiem czyszcząco-konserwującym lub antykorozyjnym podkładem malarskim.
  • Opróżniamy i dokładnie czyścimy kosz na trawę.
  • Sprawdzamy, w jakim stanie jest śruba mocująca nóż tnący, i w razie konieczności wymieniamy ją na nową.
  • Kontrolujemy stan noża tnącego i jego łopatek. Jeśli są zużyte lub zdeformowane, kosiarka będzie gorzej zasysać trawę do kosza. Nóż czyścimy metalową szczotką i konserwujemy.
  • W kosiarkach z napędem na koła sprawdzamy stan przekładni, paska napędu i zużycie uzębienia w kołach napędowych. Jeśli koła nie są osadzone na łożyskach kulkowych, zdejmujemy je i przesmarowujemy.

Spalinowa, elektryczna czy akumulatorowa? Jaką kosiarkę wybrać?

Jak zabezpieczyć na zimę nożyce do żywopłotu?

Konserwujemy ostrza. Jeżeli nożyce mają futerał ochronny, wlewamy do niego niewielką ilość oleju (silnikowego lub jadalnego) i przez zimę trzymamy zanurzone w nim ostrza.

Nożyce do żywopłotu – rodzaje, zastosowanie, konserwacja nożyc. Przegląd nożyc do żywopłotu

Jak zabezpieczyć na zimę pilarkę łańcuchową?

Zdejmujemy łańcuch i prowadnicę. Oczyszczamy otwór olejarki i rowek smarujący, a krawędzie prowadnicy szlifujmy pilnikiem. Przesmarowujemy kółko prowadzące łańcuch. Opróżniamy zbiornik oleju smarującego układ tnący, bo przez zimę olej może z niego wyciekać. Luźno napięty łańcuch pilarki przechowujemy w futerale z olejem. Możemy również zdjąć go z prowadnicy i całkowicie zanurzyć w oleju w osobnym naczyniu. Wiosną trzeba będzie naostrzyć zęby łańcucha (samodzielnie lub w punkcie serwisowym).

Pilarki łańcuchowe elektryczne: narzędzia do cięcia drewna

Jak zabezpieczyć na zimę podkaszarkę?

Przede wszystkim czyścimy osłonę i szpulę. Sprawdzamy stan i regulujemy napięcie linek.

Czyszczenie narzędzi ogrodniczych
Autor: GettyImages Narzędzia ogrodowe po zakończeniu sezonu należy przede wszystkim oczyścić z pozostałości roślinnych i resztek ziemi

Narzędzia ogrodnicze ręczne - konserwacja po sezonie

Narzędzia ogrodowe po zakończeniu sezonu myjemy, suszymy i zabezpieczamy przed korozją. Powierzchnie tnące narzędzi dokładnie oczyszczamy z soków roślinnych (te pokryte powłoką antyadhezyjną wystarczy przetrzeć zwilżoną szmatką). Powierzchnie z tworzywa sztucznego możemy bez obawy czyścić wodą (samą lub z dodatkiem łagodnego detergentu) za pomocą szczoteczki, pędzla z twardym włosiem lub bawełnianej szmatki. Całkiem dobrze sprawdzają się w tej roli również wilgotne chusteczki przeznaczone do pielęgnacji niemowląt. Natomiast elementów metalowych nie powinniśmy silnie zamaczać. Rdzę usuwamy papierem ściernym o drobnym uziarnieniu, drucianą szczotką lub uniwersalnymi preparatami, które nie tylko usuwają wodę, brud oraz rdzę, ale także zabezpieczają powierzchnię przed korozją. Trudne do usunięcia zbitki trawy lub ziemi po wstępnym namoczeniu zdejmujemy mechanicznie szpachelką lub drucianą szczotką. Możemy też kupić zestaw do konserwacji narzędzi zawierający pilnik i oliwę.

Poszarpane krawędzie szpadla, motyki i innych narzędzi wygładzamy pilnikiem lub szlifierką kątową. Ostrza ze stali kutej ostrzymy pilnikiem z czterokrotnym szlifem lub osełką o zróżnicowanym uziarnieniu. Ostrza hartowane nie wymagają ostrzenia przez pierwsze pięć-dziesięć lat.

Trzonki i uchwyty narzędzi naprawiamy lub wymieniamy na nowe. Metalowe możemy pomalować podkładem antykorozyjnym, drewniane wygładzamy papierem ściernym i zaprawiamy pokostem. Nożyce i sekatory rozkładamy. Czyścimy i smarujemy połączenia, sprężyny oraz przekładnie.

Warto wiedzieć
Zabezpieczenie narzedzi ogrodowych przed zima

Autor: GARDENA

Wstępnie narzędzia możemy oczyścić silnym strumieniem wody (fot. GARDENA)

Czym czyścić narzędzia?

Powierzchnie z tworzywa sztucznego możemy bez obawy czyścić wodą (samą lub z dodatkiem łagodnego detergentu) za pomocą szczoteczki, pędzla z twardym włosiem lub bawełnianej szmatki. Całkiem dobrze sprawdzają się w tej roli również wilgotne chusteczki przeznaczone do pielęgnacji niemowląt. Natomiast elementów metalowych nie powinniśmy silnie zamaczać. Rdzę usuwamy papierem ściernym o drobnym uziarnieniu, drucianą szczotką lub uniwersalnymi preparatami, które nie tylkousuwają wodę, brud oraz rdzę, ale także zabezpieczają powierzchnię przed korozją.

Trudne do usunięcia zbitki trawy lub ziemi po wstępnym namoczeniu zdejmujemy mechanicznie szpachelką lub drucianą szczotką.Do konserwacji metalowych narzędzi możemy użyć oliwy, oleju technicznego, malarskiego podkładu antykorozyjnego lub w ostateczności smaru stałego.

Podczas zabezpieczania sprzętu zmechanizowanego warto najpierw sprawdzić, które preparaty poleca producent urządzenia, lub użyć uniwersalnego bezsilikonowego preparatu bezpiecznego dla większości typów i modeli maszyn (AC-90, WD-40, WS-50). Nie powinniśmy myć silników wodą pod ciśnieniem, ponieważ ryzyko uszkodzenia jego delikatnych elementów jest zbyt duże.

#MuratorOgroduje: Kiedy i jak wykopać dalie na zimę?
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Murator Google News
Autor: