| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Różne style w mieszkaniu - aranżacja wnętrza

Różne style w mieszkaniu - aranżacja wnętrza

Studiowali sztuki piękne. Później pracowali w agencjach reklamowych. Rzucili to i zaczęli projektować ilustrowane koszulki. Urządzając nowe mieszkanie, odrzucili stresujący dogmat Świętej Jedności Stylistycznej. Chcą się tu czuć szczęśliwi, wolni i fajni. Oto aranżacja wnętrza, w którym łączą sie różne style urządzania.

Przełom wieków zastał ich w Stanach. Dotarli pod granicę z Kanadą i płot ogradzający posiadłość Stephena Kinga, ulubionego pisarza Bartka. Wcześniej przez kilka dni mieszkali na Dolnym Manhattanie, w kultowej „17” – hotelu odwiedzanym przez Madonnę i Woody'ego Allena (nazwa pochodzi od numeru ulicy, adres: 225 East 17th Street – przy 1st Avenue, niedaleko artystowskiej East Village).

 – Ciasny pokoik. Siódme piętro, okno na podwórze i na dachy sąsiednich budynków, łazienka w korytarzu – wylicza Ewa. W hotelowym pokoju miejsca wystarczyło na szerokie łóżko. Najważniejszą dekoracją były pasiaste tapety. Miękka wykładzina koiła ich stopy i emocje. Gdy cztery lata po tej podróży przeprowadzali się z 50-metrowego mieszkania w Wilanowie do dwukrotnie większego apartamentu w osiedlu Marina (Mokotów), mieli już pomysł na sypialnię.

Autor: Michał Przeździk

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kuchnia bez czesania

Z dystryktu Nowy Jork przenosimy się do Prowansji. Podróżujemy komfortowo. Dwa kontynenty łączy korytarz. Kiedy kupowali mieszkanie, światem kuchennego designu rządziła estetyka laboratorium: technouproszczenie i kompozytowe blaty. – Nie chcieliśmy, żeby wszystko było takie sterylne i wyczesane – mówi Ewa.

Dlatego kuchnia jest w stylu rustykalno - prowansalskim. W przeciwieństwie do sypialni pomieszczenie to nie nawiązuje do konkretnej podróży. To miks wyidealizowanych wyobrażeń o miejscu, które miło się wspomina. Trochę tu babcinego ciepełka, szczypta nowoczesnego (ale również przyjaznego) wzornictwa. I stół, który prawdopodobnie jest najważniejszy. Służy zarówno do spożywania posiłków, jak i do odrabiania prac domowych, grania w karty. Kupili go w Klinice Antyków, zanim się tu wprowadzili (w poprzednim mieszkaniu w ogóle nie mieli stołu, bo się nie mieścił). Podobno ma sto lat. Jest odnowiony, ale nie na tip-top. Jego charakter tworzą pęknięcia i skazy. Gdyby je zamaskować, zginęłaby dusza, przepadła Prowansja. To samo stałoby się, gdyby postąpili zgodnie z radą fachowców od podłóg: „Spokojnie, my wam te fugi na gładko zrobimy, równo z kaflami”. Nie chcieli ani na równo, ani na gładko, tylko na „country”. Kremowe płytki o nieregularnej fakturze ciemnieją w załamaniach powierzchni.

Autor: Michał Przeździk

Na neutralnym białym tle, lansują się barwne akcenty, brązowy stół jest łącznikiem pomiędzy kuchnią a salonem.

Autor: Michał Przeździk

Stare meble kupują prze internet. Nie zależy im na rodowodzie, wybierają ładne i wygodne.

Ściana z książki

W poszukiwaniu stolarza, który wykonałby solidny regał z litego drewna (sklejki sobie w tym miejscu nie wyobrażali), zapuścili się na wschód Polski (wskazówki znaleźli w internecie). Dotarli do Drohiczyna i Siemiatycz. W obu miejscach zaintrygowały ich upadające kina. – Bartkowi wskoczyło wtedy do głowy, żeby zobaczyć, jak takie kina wyglądają w całej Polsce – opowiada Ewa. Tak narodził się projekt albumu pt. „Tu było kino”.

Ciszej z tymi kolorami

Szukając wykonawcy biblioteczki, zebrali materiał na książkę, która znalazła w tym regale swoje miejsce. W międzyczasie założyli bowiem Chrum Wydawnictwo i pozyskali sponsorów. A przecież wystarczyło pójść do Domoteki czy IKEA... Zadziwiająca i inspirująca jest ta ich zdolność do przekształcania prostego w ekscytujące. Nie da się jej chyba wyjaśnić zwykłą potrzebą posiadania rzeczy nieopatrzonych. W poprzednim mieszkaniu książki chowali w skrzyniach na pościel, a te wybrane układali na parapecie (nadwyżki czytelnicze trafiały do piwnicy). Mieli tam dwie wysłużone kanapy i ściany, a nawet podłogi w żaró- wiastych barwach. Bo gdy się jest na dorobku, to mocne kolory są jak rzeczy – skutecznie wypełniają przestrzeń. – Jedna podłoga była żółta, druga zielona, ściany: niebieska, czerwona, różowa – wylicza Ewa. Tutaj kolory spuściły z tonu. „Żarówa” przeszła w pastele, w salonie zagościł stateczny brąz. – Chyba się starzejemy – mówi Bartek, który komiksy o przygodach mrocznego detektywa Dylana Doga umieścił na najwyższej półce regału biblioteczki – tam, gdzie ma prawo gromadzić się kurz, bo nie widać z poziomu podłogi.

Autor: Michał Przeździk

Sypialnia niczym pokój w nowojorskim hotelu...

Autor: Michał Przeździk

i "dziurawa" szafa od podłogi do sufitu.

Szlafrok się nie kisi

Ewa podkreśla, że jest to bardzo wyestetyzowana wersja tamtej nowojorskiej sypialni. W hotelu „kultowo” odchodziły tapety, inne były kolory i wzory. Bartek zwraca ponadto uwagę na udomowioną szafę z żaluzjowym frontem – taką, w jakiej dziesięcioletni Elliott schował E.T. – Nie ma amerykańskiego domu dla klasy średniej bez garderoby z ażurową szafą – mówi gospodarz. – A przynajmniej nie ma amerykańskiego filmu bez takiej szafy. Od razu wiadomo, że popkulturowa sypialnia jest jego oczkiem w głowie. Czy połączenie współczesnych mitów z designem sprawdza się w realnym życiu? Ewa twierdzi, że tak: – W dziurawej szafie ubrania oddychają, nie kiszą się. A do szerokiego łóżka nie trzeba chyba przekonywać nikogo.

Aranżacja wnętrza: zestawiamy we wnętrzu beton i orientalne dodatki

W industrialnej scenerii  surowego betonu, stali oraz sprzętów przejętych z magazynu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Gabinet w domu - jak zaaranżować miejsce na home...

Praca w domu jest przyjemnością. Zobacz, jak zaaranżować gabinet w domu. Jak wybrać odpowiednie pomieszczenie...

Szare ściany w salonie i sypialni. Inspiracje na...

Szare ściany we wnętrzu nie muszą być przytłaczające. Zaletą szarości jest uniwersalność i ponadczasowość,...

Nowoczesny klimatyzator ścienny – design i wygoda...

Nadszedł ten moment kiedy klimatyzator ścienny przestał być szpecącym elementem w starannie zaaranżowanym...

10 pięknych aranżacji salonu. Salon zdjęcia i...

Jak urządzić salon? Zobacz inspiracje na aranżacje salonu. Wybraliśmy zdjęcia salonów, które są...

Mieszkanie wykończone pod klucz. Czy opłaca się...

Przy kupnie mieszkania, większość deweloperów może nam zaoferować pakiet wykończenia pod klucz. Dzięki...