Mały kombinator

2009-10-09 2:00

Dekor zaistniał na nowo. Tworzy subtelne kompozycje z kamienia, drewna i ze szkła. Podkreśla i dopełnia ścienną ceramikę.

Mały kombinator
Autor: Jacek Kucharczyk|Juliusz Sokołowski Mały kombinator

Styl minimalistyczny w urządzeniu i wykończeniu łazienek trzyma się całkiem mocno. Wystrój wnętrz zmierza ku prostocie, wyciszeniu dekoracji, oszczędności form. Widać to nie tylko w ascetycznym wzornictwie ceramiki i armatury łazienkowej, ale także w kolorystyce, formacie, fakturze i sposobie ułożenia płytek. Pożegnaliśmy już karkołomne, geometryczne wzory.

Duże kafle ceramiki
tworzą gładkie powierzchnie. Ozdoby traktowane są z umiarem. Kafle łączy się z mniejszymi płytkami o kontrastujących wymiarach, najczęściej mozaikami w formacie małych cegiełek. Tradycyjne poziome paski dekorów, które wyglądają jak szlaczki w uczniowskim zeszycie, są passé. Na czasie są delikatne ornamenty w postaci listwy lub insertu wykonane z różnych materiałów: z drewna egzotycznego, ze szkła, z metali szlachetnych lub ceramiki w kontrastowych kolorach. Mniej jest tradycyjnych dekoracji roślinnych - ornamentowych, stylizowanych.

Dominują motywy bardzo oszczędne, wykorzystujące proste formy, o subtelnej kolorystyce. Jeśli pojawiają się kwiaty, to delikatnie zarysowane jak w japońskich rysunkach lub fotograficznej impresji. Oprócz nich stosuje się płytki o wymiarach mozaiki ze szklanymi dekoracjami dającymi wrażenie głębi albo imitujące naturalny kamień lub beton.

Płytki i dekory często mają taki sam format. Dzięki temu, ułożone obok siebie, gładko przechodzą jedne w drugie. Ornamenty układane są w wyszukane kompozycje. Mogą się składać z kilku warstw, na przykład na dole pionowe paseczki kafli, nad nimi listwa wzorzystej ceramiki, a na górze mozaika. Mogą też tworzyć subtelną linię z pasków drewna i szkła. Nowa rola dekorów to delikatnie podkreślać kompozycję ceramiki, ale jej nie zdominować.

Zdaniem specjalisty

Jakie dekory wybrać?

Płytki dekoracyjne wprowadzają do łazienki tak niezbędny w dobrym wnętrzu detal. Detal, który indywidualizuje pomieszczenie i nadaje mu charakter. Do wyboru są dekory w postaci wypukłych listew ceramicznych, szklanych czy metalowych, płaskich elementów ceramicznych z różnorodną fakturą, grafiką, kolorem. Trzeba zacząć od znalezienia takiej rodziny płytek, która ma zarówno element y różnej wielkości, jak i dopasowane do nich wymiarami dekory. Będziemy wtedy mieli wiele możliwości komponowania ścian i podłóg. Można to zrobić tak jak w łazience na zdjęciu - oddzielić dekorem posadzkę od ścian, zaakcentować wnękę, wprowadzić kontrastujący kolor, przełamując ścianę delikatnymi pasami. Warto wykorzystać możliwości dekorów i pobawić się nimi.



 Marta Tymowska, architekt wnętrz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie