| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Kąpiel w wannie

Kąpiel w wannie

Wracasz do domu po ciężkim dniu. Odkręcasz kurek, wlewasz wonny płyn i już po kilku minutach otacza cię pachnąca piana. Wyciągasz się wygodnie i... odpływasz.

Autor: Andrzej Szandomirski

Takie zakończenie dnia można sobie zafundować wyłącznie w wannie. Dlatego dla wielu osób jest ona wciąż najważniejszym elementem wyposażenia łazienki. Niektórzy instalują ją nawet centralnie – pośrodku pomieszczenia, jej wybór traktując priorytetowo.

A co jest naprawdę ważne przy zakupie wanny? Otóż dla jednych będzie to wielkość urządzenia, dla innych kształt i materiał, z którego jest ono wykonane, gdyż ma to wpływ na jego użytkowanie oraz styl łazienki.

Zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tradycyjnych dominują ostatnio wanny z akrylu i jego firmowych odmian. Dlaczego? Zwolennicy tego tworzywa twierdzą, że jest niezwykle praktyczne, trwałe, długo utrzymuje ciepło. Wanny są lekkie, mogą mieć różne kształty oraz kolory, a białe nie żółkną. Wprawdzie można je zarysować, ale takie drobne usterki dają się dość łatwo usunąć.
Miłośnicy wnętrz tradycyjnych wybiorą wannę stalową emaliowaną. Dzięki nowoczesnym technologiom cienka, elastyczna warstwa emalii jest odporna na uderzenia i zarysowania. Niektóre firmy oferują emalie samoczyszczące, czyli takie, na których trudniej osadzają się zabrudzenia.

Urządzającym łazienkę w stylu retro przypadną do gustu wanny żeliwne osadzone na charakterystycznych lwich łapach. Są bardzo trwałe, do dziś w starych kamienicach można spotkać ich przedwojenne egzemplarze. Długo utrzymują ciepło, ale są dość ciężkie. Do stylowych pokoi kąpielowych pasują także wanny kamienne – na przykład marmurowe. Wymagają one jednak zaimpregnowania (marmur jako skała wapienna chłonie wilgoć). W pierwszym momencie zimne, po napełnieniu ciepłą wodą bardzo długo utrzymują temperaturę. Niezwykle ciężkie, a więc raczej nie nadają się do łazienki w bloku. Entuzjaści country mogą zamówić lub kupić wannę miedzianą. Jeśli będzie wykonana z odpowiednio grubej blachy, wpadające krople nie narobią zbyt wiele hałasu, a dobrze przewodząca ciepło miedź pozwoli długo wylegiwać się w pianie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: materiały prasowe

Dla miłośników bliskości z naturą są urządzenia drewniane. Robi się je z drewna różnych gatunków drzew liściastych oraz egzotycznych dwiema technikami – na wzór beczek z deszczułek łączonych stalowymi obręczami lub z jednego kawałka drewna. Wanny drewniane muszą być odpowiednio zabezpieczone – zaolejowane albo pokryte specjalnym wodnym lakierem. Ponoć są bardzo higieniczne, gdyż żywica hamuje rozwój bakterii, nie można się w nich poślizgnąć, są ciche. Jednak dwa razy w roku należy je konserwować i nie można używać do ich mycia zbyt silnie działających środków chemicznych.

Do stylu hi-tech świetnie się nadają modele ze stali nierdzewnej, która im grubsza, tym wanna stabilniejsza. Stal łatwo jest też utrzymać w czystości.

Autor: materiały prasowe

Kształty i wymiary...

... mają zasadnicze znaczenie przede wszystkim ze względu na metraż łazienki – na typową wannę o wymiarach 70x160 cm trzeba zarezerwować około 1,2 m2 powierzchni. Warto więc zacząć od dokładnego zmierzenia miejsca, w którym stanie wanna, by dokonać właściwego wyboru. Mamy wanny:

 • prostokątne – długość od 120 do 200 cm, szerokość od 70 do 100 cm;
 • narożne (trójkątne, pięciokątne, od frontu zaokrąglone) symetryczne – z równymi bokami, np. 120x120 cm, 144x144 cm, 150x150 cm oraz asymetryczne – z jednym bokiem dłuższym, np. 100x150 cm;
 • okrągłe – mogą mieć średnicę 150 cm;
 • owalne – przykładowe wymiary: 100x190 cm, 85x170 cm.
Autor: materiały prasowe

Wanna z posagiem

Wynikające z konstrukcji, w zestawie albo za dodatkową opłatą producenci oferują:

 • Nóżki, szyny, stelaże – montuje się na nich wannę, służą jej lepszej stabilizacji.
 • Osłony (obudowy), zwłaszcza do wanien owalnych i narożnych – mogą być jednoczęściowe albo składać się z kilku elementów – są elementem wykończeniowym.
 • Wyprofilowania pod głową i przy łokciach.
 • Zagłówki i oparcia pod ręce.
 • Siedziska – najczęściej w formie wyprofilowania wanny.
 • Uchwyty – montowane wewnątrz lub na zewnątrz ułatwiają wchodzenie do i wychodzenie z wanny.
 • Relingi mocowane na zewnątrz – przydają się i jako uchwyt, i jako miejsce na ręczniki.
 • Specjalnie wyprofilowane dno niwelujące śliskość gładkiej powierzchni, dzięki temu chroniące przed upadkiem.
 • Powierzchnie z powłokami utrudniającymi osadzanie się zanieczyszczeń, a tym samym ułatwiającymi czyszczenie.

Podział wanien w zależności od tego, w jakim miejscu łazienki są montowane:

 • Przyścienne – zazwyczaj prostokątne, ustawia się je wzdłuż dłuższej ściany. Współpracują z nimi baterie sztorcowe znajdujące się na rancie wanny, ścienne, a także podtynkowe.
 • Narożne – najczęściej mają kształt trójkąta i dlatego potrzebują dwóch ścian. Współpracują z nimi te same typy baterii co z przyściennymi.
 • Wolno stojące – bez względu na kształt można je postawić w dowolnym miejscu łazienki. Idealna do nich jest bateria stojąca, mocowana do podłogi, choć może być i nawannowa.
 • Wpuszczane w podłoże – w podłogę albo specjalnie do tego celu wybudowany podest. Zależnie od kształtu i miejsca mogą współpracować ze sztorcową baterią nawannową albo ścienną.

Przeczytaj dodatkowo:
Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu...

W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych dąży się do ograniczenia liczby wyeksponowanych elementów. W...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Urządzanie małej łazienki. 8 rad, jak optycznie...

Urządzanie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Podczas aranżacji warto przestrzegać kilku podstawowych...

Pralnia w domu. Najlepsze miejsce na pralkę -...

Pralnia w domu jednorodzinnym to zazwyczaj osobne, specjalnie w tym celu wydzielone pomieszczenie...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...