| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Współczesna kuchnia: wnętrze o nowym znaczeniu

Współczesna kuchnia: wnętrze o nowym znaczeniu

Współczesna kuchnia staje się wnętrzem o nowym układzie przestrzennym, wyraźnie zintegrowanym z pozostałą częścią mieszkania. Zanim zabierzesz się do urządzania kuchni, poznaj wnętrzarskie trendy.

Kuchnia wczoraj i dziś

Niegdyś wstydliwie ukrywana i szczelnie zamykana, odseparowana od pozostałej części mieszkania, do niedawna traktowana wyłącznie jako miejsce przygotowywania posiłków, jako pomieszczenie do pracy „brudnej”. Trudno się dziwić. Propozycje rynkowe krajowych producentów mebli nie były zbyt atrakcyjne. Typowe szafki kuchenne miały zwykle niski standard wykończenia, a mało efektowny sprzęt AGD również nie był powodem do dumy.

Przez całe dziesięciolecia polscy architekci traktowali to pomieszczenie po macoszemu. Świadczą o tym do dziś kuchnie projektowane zgodnie z obowiązującym wówczas normatywem. Zwłaszcza te w blokach były ciasnymi, wąskimi, nieustawnymi pomieszczeniami, często pozbawionymi okna.

Autor: Andrzej Szandomirski

Kuchnia wczoraj i dziś

Autor: Michal Skorupski

Kuchnia wczoraj i dziś

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dziś kuchnia jest miejscem chętnie eksponowanym, którego urządzeniu poświęca się wiele uwagi i troski.Kuchnia we współczesnym domu jest pomieszczeniem centralnym, w którym skupia się życie rodzinne, staje się wnętrzem o nowym układzie przestrzennym, wyraźnie zintegrowanym z pozostałą częścią mieszkania. Już nie zamyka się jej za drzwiami, a wręcz przeciwnie, otwiera na salony, aby przy wspólnie przygotowanym posiłku mogła się spotkać cała rodzina.

Współczesna kuchnia staje się wnętrzem o nowym układzie przestrzennym, wyraźnie zintegrowanym z pozostałą częścią mieszkania. Dzięki nowym technologiom i rozwiązaniom technicznym stosowanym w produkcji wyposażenia, przygotowanie posiłków jest nie tylko łatwe i przyjemne, ale także stało się pretekstem do spotkań towarzyskich, a nawet zabawy w gotowanie. Nowoczesny sprzęt nie tylko usprawnia i przyspiesza czynności kulinarne, ale przede wszystkim pozwala je wykonać w sposób czysty i efektowny. Gotowanie „na pokaz”, przy gościach, można świetnie wykorzystać w aranżowaniu przyjęć domowych.

Wnętrze dobrze przemyślane

Projektując mieszkanie, zastanawiamy się, jak urządzić kuchnię, tradycyjnie czy nowocześnie, kolorowo czy raczej w barwach wyciszonych. Rzadko jednak  myślimy o tym, jak ją zorganizować, jak ustawić szafki i urządzenia, by praca była wygodna i bezpieczna.

Estetyka kuchni to tylko nawiązanie do klimatu całego mieszkania, priorytetem powinna być zawsze jej funkcjonalność dostosowana do naszych potrzeb. Wygoda i bezpieczeństwo, a następnie wygląd decydują o tym, czy dobrze się czujemy w naszej kuchni, czy jest ona komfortowa.

Bez względu na styl i rodzaj wyposażenia powinna ona być jednak odzwierciedleniem naszych zwyczajów i upodobań. Pamiętajmy, że inwestycja w kuchnię jest inwestycją w nasze dobre samopoczucie, zważywszy, że spędzamy w niej dużą część naszego życia, czasami nawet do 4 godzin dziennie. Nowa kuchnia to kosztowna inwestycja. Warto więc, zanim zaczniemy ją urządzać czy modernizować, wyraźnie sformułować nasze wymagania i oczekiwania. Musimy dokładnie określić swoje potrzeby związane z gotowaniem, jedzeniem, przechowywaniem sprzętu i produktów ...

Na początku trzeba sobie odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Czy chcemy, by nasza kuchnia była pomieszczeniem zamkniętym czy otwartym?
  • Czy  kuchnia będzie służyć jedynie do przygotowywania posiłków?
  • Czy w kuchni chcemy ustawić  stół jadalny?
  • Jakie urządzenia i o jakim standardzie chcemy umieścić w naszej kuchni? 
  • Czy z kuchni korzystać będą jedynie osoby zdrowe i w pełni sprawne, czy może też osoby starsze i mniej sprawne?

Odpowiedzi na tak postawione pytania ułatwią nam podjęcie decyzji dotyczącej organizacji przestrzeni w kuchni.

Kuchnia idealna do gotowania

Agnieszka i Adam to miłośnicy sztuki kulinarnej. Szukają nowych, oryginalnych smaków....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Z jakich materiałów może być wykonany...

Obok tradycyjnych zlewozmywaków stalowych najlepsi producenci mają w ofercie także te wykonane z...

Kuchnia bez wad - ARTYKUŁ DO POBRANIA

Sztywny układ funkcjonalny sprawia, że kuchnia jest miejscem, w którym przeróbki i...

Dobre oprawy oświetleniowe do kuchni. Dlaczego...

Projektując kuchnię warto zadbać o dobrej jakości oprawy oświetleniowe. Kuchnia jest bowiem pomieszczeniem...

Biała kuchnia z wyspą. Mimo zimnych kolorów,...

Prosta, a zarazem nowoczesna. Biała, a mimo to przytulna. Tak pokrótce można opisać wnętrze...

Kuchnia otwarta na salon powiększy przestrzeń do...

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kuchnię otwartą, czy kuchnię zamkniętą powinna się ona znajdować w...