| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Współczesna kuchnia: wnętrze o nowym znaczeniu

Współczesna kuchnia: wnętrze o nowym znaczeniu

Współczesna kuchnia staje się wnętrzem o nowym układzie przestrzennym, wyraźnie zintegrowanym z pozostałą częścią mieszkania. Zanim zabierzesz się do urządzania kuchni, poznaj wnętrzarskie trendy.

Kuchnia wczoraj i dziś

Niegdyś wstydliwie ukrywana i szczelnie zamykana, odseparowana od pozostałej części mieszkania, do niedawna traktowana wyłącznie jako miejsce przygotowywania posiłków, jako pomieszczenie do pracy „brudnej”. Trudno się dziwić. Propozycje rynkowe krajowych producentów mebli nie były zbyt atrakcyjne. Typowe szafki kuchenne miały zwykle niski standard wykończenia, a mało efektowny sprzęt AGD również nie był powodem do dumy.

Przez całe dziesięciolecia polscy architekci traktowali to pomieszczenie po macoszemu. Świadczą o tym do dziś kuchnie projektowane zgodnie z obowiązującym wówczas normatywem. Zwłaszcza te w blokach były ciasnymi, wąskimi, nieustawnymi pomieszczeniami, często pozbawionymi okna.

Autor: Andrzej Szandomirski

Kuchnia wczoraj i dziś

Autor: Michal Skorupski

Kuchnia wczoraj i dziś

Dziś kuchnia jest miejscem chętnie eksponowanym, którego urządzeniu poświęca się wiele uwagi i troski.Kuchnia we współczesnym domu jest pomieszczeniem centralnym, w którym skupia się życie rodzinne, staje się wnętrzem o nowym układzie przestrzennym, wyraźnie zintegrowanym z pozostałą częścią mieszkania. Już nie zamyka się jej za drzwiami, a wręcz przeciwnie, otwiera na salony, aby przy wspólnie przygotowanym posiłku mogła się spotkać cała rodzina.

Współczesna kuchnia staje się wnętrzem o nowym układzie przestrzennym, wyraźnie zintegrowanym z pozostałą częścią mieszkania. Dzięki nowym technologiom i rozwiązaniom technicznym stosowanym w produkcji wyposażenia, przygotowanie posiłków jest nie tylko łatwe i przyjemne, ale także stało się pretekstem do spotkań towarzyskich, a nawet zabawy w gotowanie. Nowoczesny sprzęt nie tylko usprawnia i przyspiesza czynności kulinarne, ale przede wszystkim pozwala je wykonać w sposób czysty i efektowny. Gotowanie „na pokaz”, przy gościach, można świetnie wykorzystać w aranżowaniu przyjęć domowych.

Wnętrze dobrze przemyślane

Projektując mieszkanie, zastanawiamy się, jak urządzić kuchnię, tradycyjnie czy nowocześnie, kolorowo czy raczej w barwach wyciszonych. Rzadko jednak  myślimy o tym, jak ją zorganizować, jak ustawić szafki i urządzenia, by praca była wygodna i bezpieczna.

Estetyka kuchni to tylko nawiązanie do klimatu całego mieszkania, priorytetem powinna być zawsze jej funkcjonalność dostosowana do naszych potrzeb. Wygoda i bezpieczeństwo, a następnie wygląd decydują o tym, czy dobrze się czujemy w naszej kuchni, czy jest ona komfortowa.

Bez względu na styl i rodzaj wyposażenia powinna ona być jednak odzwierciedleniem naszych zwyczajów i upodobań. Pamiętajmy, że inwestycja w kuchnię jest inwestycją w nasze dobre samopoczucie, zważywszy, że spędzamy w niej dużą część naszego życia, czasami nawet do 4 godzin dziennie. Nowa kuchnia to kosztowna inwestycja. Warto więc, zanim zaczniemy ją urządzać czy modernizować, wyraźnie sformułować nasze wymagania i oczekiwania. Musimy dokładnie określić swoje potrzeby związane z gotowaniem, jedzeniem, przechowywaniem sprzętu i produktów ...

Na początku trzeba sobie odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Czy chcemy, by nasza kuchnia była pomieszczeniem zamkniętym czy otwartym?
  • Czy  kuchnia będzie służyć jedynie do przygotowywania posiłków?
  • Czy w kuchni chcemy ustawić  stół jadalny?
  • Jakie urządzenia i o jakim standardzie chcemy umieścić w naszej kuchni? 
  • Czy z kuchni korzystać będą jedynie osoby zdrowe i w pełni sprawne, czy może też osoby starsze i mniej sprawne?

Odpowiedzi na tak postawione pytania ułatwią nam podjęcie decyzji dotyczącej organizacji przestrzeni w kuchni.

Przeczytaj dodatkowo:
Cegła w kuchni. 10 pomysłów na wykończenie ściany...

Cegła sprawdzi się w aranżacji każdego wnętrza. Z powodzeniem można wykończyć nią ściany w kuchni urządzonej...

Aranżacja salonu z kuchnią. Zobacz, jak...

Zobacz ciekawą aranżację salonu połączonego z kuchnią. Jest tu nie tylko modnie, ale i bardzo przytulnie. To...

Jak urządzić kuchnię unikając błędów? Pomysły na...

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak urządzić kuchnię. Aranżacja kuchni powinna być głęboko...

Kuchnia bez wad - ARTYKUŁ DO POBRANIA

Sztywny układ funkcjonalny sprawia, że kuchnia jest miejscem, w którym przeróbki i...

Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim....

Skorzystaj z naszych wskazówek i dowiedz się, jak urządzić kuchnię zgodnie z założeniami stylu...

Funkcjonalna kuchnia. Zobacz, jak zaaranżować...

Na rynku meblarskim są dostępne funkcjonalne meble kuchenne z masą szuflad, do których można dokupić...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.