| muratordom.pl » Okładziny dekoracyjne do wnętrz i na elewację » Jak wykończyć dom w stylu skandynawskim? Prosty minimalizm w domu i na zewnątrz

Jak wykończyć dom w stylu skandynawskim? Prosty minimalizm w domu i na zewnątrz

Proste rozwiązania i dominująca biel to główne cechy stylu skandynawskiego. Cieszący się coraz większą popularnością styl, to połączenie naturalnych materiałów – drewna, kamienia, lnu i bawełny z wieloma odcieniami bieli, którą można przełamać grafitem i szarością. Takie zestawienie prezentuje się niezwykle elegancko, a przy tym jest praktyczne.

Autor: Stegu

Styl skandynawski jest prosty, pełny naturalnego światła i jasnych odcieni

W domu pełnym światła – cechy stylu skandynawskiego

Minimalizm jest wrogiem przepychu – we wnętrzach elementy ozdobne dobierane są oszczędnie, w myśl znanej reguły, że mniej znaczy więcej. Barwne ściany, tworzące niekiedy wrażenie chaosu zamieniono na te, w których dominuje tonacja bieli. Do tego meble – proste, niewymuszone z jasnego drewna lub z akcentem szarości. Całość może dopełniać jasna lub bielona podłoga. Spójna kompozycja sprawia, że wnętrza skandynawskie są pełne światła, którego na dalekiej Północy zazwyczaj brakuje.

Rozjaśnienie powierzchni powoduje, że mniejsze wnętrza wydają się bardziej przestronne, ale i prezentują się bardzo naturalnie. Oszczędność ozdób, jak i schowanie zbędnych przedmiotów sprawia, że łatwiej zachować porządek, a wnętrze jest funkcjonalne i czyste. Dzięki elegancji i prostocie minimalizm skandynawski stał się jednym z najbardziej popularnych w nowoczesnej aranżacji wnętrz.

Autor: Stegu

Cegłopodobna płytka gipsowa PARMA to rewolucyjny produkt na rynku okładzin ściennych – płytka połączona z fugą

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przyjemna prostota stylu skandynawskiego

Styl skandynawski jest często traktowany jako ekologiczny ze względu na użyte materiały. Dominuje przede wszystkim drewno, cegła oraz kamień. Coraz częściej gładką powierzchnię ściany zastępują cegłopodobne okładziny w postaci lekkich płytek gipsowych. Na rynku dostępne są również płytki cegłopodobne z gotową fugą, czyli nie wymagające spoinowania. Firma Stegu, która jako pierwsza wprowadziła taki model na rynek, wzięła pod uwagę nie tylko zadbała o łatwość montażu płytek, ale również efekt wizualny, który eliminuje m.in. nieumiejętne wypełnieni szczelin między płytkami. Jasna ściana ceglana idealnie odbija światło, a ciekawa faktura nie potrzebuje dodatkowej oprawy.

Wśród tkanin pojawiają się bawełna oraz len, z których często wykonane są poduszki lub zasłony. Dopełnienie stanowi juta, którą wyściełane są koszyki na drewno kominkowe. Wszelkie wytwory handmade, jak i rękodzieło świetnie wpisują się w charakter wnętrza w stylu skandynawskim. Delikatnymi ozdobami mogą być ręcznie wykonane grafiki czy wykonany z palet stolik kawowy. Wszystko to sprawia, że tak urządzone mieszkanie jest przytulną oazą, dystansującą nas od wielkomiejskiego pośpiechu. Minimalizm może mieć także nieco bardziej surową odmianę – metalowe lampy czy chromowane sprzęty wydobędą z niego industrialny charakter.

Autor: Stegu

Płytka PARMA występuje w jednym odcieniu kolorystycznym - białym, jednak można z powodzeniem przemalować ją na dowolny kolor

Cegłopodobne materiały elewacyjne

Popularność prostych rozwiązań wnętrzarskich sprawiła, że kamień i drewno coraz częściej są wykorzystywane do minimalistycznej ozdoby elewacji. Dominują cegłopodobne murki, zdobiące elementy ogrodzenia lub bryły samych domów. Swoją surową formą nawiązują do minimalizmu, dlatego świetnie sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie.

Okładziny kamieniopodobne mogą okalać całą bryłę domu, mogą również podkreślić lub wyznaczyć pewne strefy – wejścia do domu, części tarasu czy garażu. Ciekawa faktura sprawia, że materiał świetnie się prezentuje w otoczeniu drewna, metalu czy – coraz częściej stosowanego w nowoczesnych budynkach – szkła. Tak wykonane elewacje są nie tylko piękne, ale także bardzo trwałe, służąc właścicielom na długo.

Autor: Stegu

Płytki elewacyjne BOSTON połączone z fugą to gwarancja idealnego doboru koloru spoiny do płytek

Przeczytaj dodatkowo:
Elewacja z kamieniem w roli głównej. Szerokie...

Kamień ozdobny to ponadczasowy materiał. Nic dziwnego, że współcześnie jest jednym z najczęściej...

Drewniane panele ścienne [INSPIRACJE]

Ściany wewnętrzne można pomalować, położyć na nich tapetę lub wykończyć drewnianymi panelami ściennymi. Taka...

Trzy składniki nowoczesnego domu - kamień, szkło...

Prostota i minimalizm to kluczowe cechy nowoczesnego domu. Amatorzy tego stylu wyznają zasadę „mniej...

Styl industrialny: modny wystrój wnętrz

Styl industrialny kojarzy się z przestronnymi wnętrzami, wysokimi sufitami, stalowymi elementami konstrukcji,...

Ekotrendy – aranżacja wnętrza zgodnie z naturą

Aranżacja wnętrza nawiązująca do stylu eko i uwzględniająca naturalne materiały jest coraz bardziej...

sponsor artykułu
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT