Tak powstaje nowoczesne osiedle dmów jednorodzinnych. Budują jak z klocków

2024-04-23 11:17

Tak też mogą wyglądać nowoczesne osiedla domów. Ażurowe prostopadłościany tworzą w warszawskiej Radości przykład nowoczesnej architektury podmiejskiej. Osiedle domów jednorodzinnych sprawia wrażenie zbudowanego z klocków. Jest budowane w zielonej enklawie z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Spis treści

 1. Osiedle Zasadowa Wawer
 2. Elewacja ze świerkowego drewna
 3. Okna z drewnianymi żaluzjami
 4. Osiedle Zasadowa - Warszawa. Sporo zieleni i duże panoramiczne okna
 5. Przestrzeń do życia w zgodzie z naturą
#MuratorOgroduje: Wiosenne porządki w ogrodzie – zapowiedź
Materiał sponsorowany

Osiedle Zasadowa Wawer

Osiedle składa się z czterech dwulokalowych budynków jednorodzinnych, których forma ukształtowana została z przesuniętych względem siebie prostopadłościanów. Domy wyglądają jak ułożone z drewnianych klocków, ustawionych naprzemiennie jeden na drugim.

Naprzemienne usytuowanie segmentów pozwoliło na wydzielenie mieszkańcom intymnych stref zarówno na poziomie tarasów, jak i ogródków. Dzięki temu poszczególne lokale zachowują indywidualny wyraz, podczas gdy całość jest spójna.

Kaskadowy układ brył tworzyć ma rytmiczną, przyjazną w odbiorze architekturę, dostosowaną do ludzkiej skali. Ich kompozycję zaprojektowaliśmy ze szczególnym uwzględnieniem lokalizacji w małej, bocznej uliczce, przez co zespół budynków eksponowany jest przede wszystkim w skrócie perspektywicznym wzdłuż ulicy - mówi autor projektu arch. Paweł Naduk, właściciel pracowni 77 Studio architektury w Warszawie.

Elewacja ze świerkowego drewna

Budynki pokrywa elewacja wykonana ze świerkowego drewna, nadając całemu zespołowi współczesnego, a jednocześnie szlachetnego charakteru. Co ciekawe, użyte deski elewacyjne wygładzono tylko od wewnętrznej strony, natomiast na zewnątrz zachowano je w surowym stanie, pozostawiając szorstką powierzchnię na proces naturalnego patynowania. Ten rodzaj zabezpieczenia drewna często stosowany jest w Skandynawii.

- W ten sposób zamierzaliśmy uzyskać naturalistyczny, swojski efekt okładziny kontrastującej z politurą wielkich tafli szkła - dodaje arch. Paweł Naduk.

Zobacz też: Nowoczesny taras - inspiracje. Ponad 50 aranżacji!

Okna z drewnianymi żaluzjami

Elewacja swoją kontynuację ma w postaci również drewnianych, ażurowych konstrukcji przy oknach, które przywołują skojarzenia z żaluzjowymi okiennicami. Ich wprowadzenie miało na celu uporządkowanie architektury, rozbicie jednolitej masy fasady oraz dodanie bryłom lekkości i przestrzennego wyglądu. Dzięki szczeblinkom światło wpadające do wnętrz jest naturalnie filtrowane. Ma też zapewniać mieszkańcom poczucie intymności.

Osiedle Zasadowa - Warszawa. Sporo zieleni i duże panoramiczne okna

Kompozycję zabudowy w postaci prostych, drewnianych pudełek dopełnią elementy małej architektury oraz przedogródki wypełnione zielenią.

Każdy dom o powierzchni 180 m kw. posiada duży salon z otwartą jadalnią i kuchnią na parterze, trzy sypialnie na pierwszej kondygnacji oraz gabinet na poddaszu. Aby mieszkańcy mogli cieszyć się możliwością obcowania z naturą, na najwyższych kondygnacjach zaprojektowano przestronne tarasy, z których rozpościera się widok na zieloną okolicę, a na parterze przydomowe ogródki.

Duże, panoramiczne okna i przeszklone barierki pozwalają na niczym niezakłócone wypełnienie wnętrz naturalnym światłem. Zaplanowane na tarasach donice mają dodatkowo zwiększyć ilość zieleni w otoczeniu domów oraz pozwolić na zmianę ich wizerunku w ciągu roku poprzez wprowadzenie różnych kompozycji z użyciem zarówno roślin sezonowych, jak i całorocznych.

Projekty małych i tanich domów z kolekcji Muratora

Przestrzeń do życia w zgodzie z naturą

Projekty 77 Studio architektury często cechuje tworzenie przestrzeni mieszkalnej w symbiozie z naturą i z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Tak też jest w Radości. Stąd zastosowanie dominujących w projekcie naturalnych materiałów takich jak drewno i szkło oraz wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł. Domy zasilane będą modułami fotowoltaicznymi i pompami ciepła.

Jest to kolejne już zaprojektowane przez tę pracownię osiedle, które nie ma ogrodzeń od frontu. Pozostawienie otwartej, nieograniczonej murami i płotami przestrzeni, tworzyć ma wzdłuż uliczki przyjazne miejsce, zachęcając do nawiązywania relacji międzysąsiedzkich i spacerów obok ciekawie zaaranżowanych ogródków.

 • Nazwa: Osiedle Zasadowa
 • Lokalizacja: Ulica Zasadowa, Warszawa
 • Inwestor: MPBS Investment sp. z o.o.
 • Pow. użytkowa: 1437 m²
 • Data projektu: 2021
 • Data realizacji: 2024
 • Pracownia: 77 Studio architektury
 • Główny architekt: Paweł Naduk
 • Współpraca: arch. Daniel Naduk, arch. Krzysztof Reczulski, arch. Paulina Koprowska
Nasi Partnerzy polecają