Dalie - kiedy sadzić i co robić żeby pięknie rosły. Jak uprawiać dalie? Wideo #MuratorOgroduje!
Dalie - co robić, żeby pięknie rosły? Kiedy i jak sadzić dalie? O tym wszystkim w odcinku #MuratorOgroduje opowiada Ewelina, ogrodniczka z Krakowa. Zobacz wideo i przekonaj się, że Dalie warto zasadzić w ogrodzie! Zapraszamy do oglądania WIDEO!
Zobacz wideo!
#Muratorogroduje to praktyczne porady, sprawdzone rozwiązania i ciekawostki, czyli wszystko to, co musisz wiedzieć, mając ogród, przydomowy taras czy balkon. W #MuratorOgroduje odwiedzamy naszych ogrodników i ich ogrody położone w różnych zakątkach Polski. Nasi Przyjaciele dzielą się w materiałach swoją wiedzą i doświadczeniem na temat pielęgnacji ogrodu.
Zapraszamy więcej na www.youtube.com/@MuratorOgroduje
Dalie - roślina
Dalie to bardzo dekoracyjne i lubiane rośliny. Liście dalii są duże, pierzasto złożone, o ciemnozielonej lub brązowozielonej barwie. U najwyższych odmian dalii łodygi osiągają nawet 1,5 m wysokości. Miłośnicy dalii mogą przebierać w tysiącach różnokolorowych odmian.
Kiedy i jak sadzić dalie?
Dalie podzielone karpy dalii sadzimy do gruntu na początku lub w połowie maja w ten sposób, aby karpy były przykryte około 5 cm warstwą ziemi (w przypadku odmian wysokich ok. 10 cm). Niskie odmiany dalii sadzimy co 25 cm, wysokie odmiany dalii – co 50–60 cm. Posadzone karpy podlewamy dopiero do pojawieniu się pędów.
Jakie wymagania mają dalie?
Stanowisko dla dalii powinno być ciepłe i osłonięte od wiatru, słoneczne (dalie poradzą sobie w półcieniu, ale będą tam znacznie słabiej kwitły, natomiast nie wolno sadzić dalii w miejscach zacienionych). Gleba do uprawy dalii powinna być bardzo dobrze uprawiona, ale nie nadmiernie żyzna, przepuszczalna, o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego (najlepsze jest pH 7,0-7,2).
Autor: Adriana Słowik
Częścią podziemną dalii są zebrane w karpę bulwy