Jakie rośliny odstraszają kleszcze? Tych kleszcze nie znoszą. Wideo #MuratorOgroduje!

2024-06-27 9:53

Kleszcze przenoszą wiele chorób zakaźnych, a z roku na rok ich okres żerowania się wydłuża. Wszystkie rozwiązania, które pomagają odstraszyć te pajęczaki są niezwykle cenne. Tym razem stawiamy na rośliny, których kleszcze nie tolerują. W prezentowanym odcinku z cyklu #MuratorOgroduje Ewelina, ogrodniczka z Krakowa, opowiada o 5 roślinach - ich kleszcze szczególnie nie lubią, dlatego warto je mieć w ogrodzie. Jakie to rośliny? Zapraszamy do oglądania WIDEO!

Ewelina Golba-Sajak, właścicielka kanału i sklepu c
Autor: Szymon Starnawski Ewelina z Zakazany Ogród, prowadząca cykl #MuratorOgrduje w swoim ogrodzie
#MuratorOgroduje: Rośliny odstraszające kleszcze

Jakie rośliny odstraszają kleszcze? Te poleca Ewelina w #MuratorOgroduje

  • Kocimiętka - uwielbiana przez koty, nienawidzona przez kleszcze. Kocimiętka to wspaniała bylina rabatowa, znakomicie komponująca się takimi roślinami, jak róże, kosaćce, lawenda, przywrotnik i roślinami skalnymi. Bylina ta doskonale nadaje się też na obwódki, które szczególnie malowniczo wyglądają wzdłuż ścieżek lub jako obramowanie trawnika. Uprawiając kocimiętkę, należy jednak pamiętać, że roślina wymaga stałej kontroli, gdyż łatwo się rozrasta. 

Przeczytaj też Jak uprawiać kocimiętkę i gdzie ją sadzić. Poznaj też właściwości lecznicze kocimiętki. Czy kocimiętka to roślina wieloletnia?

  • Lawenda - dobra wiadomość dla osób lubiących lawendę - mało obsługowa krzewinka również jest na liście roślin, których kleszcze nie lubią. Umiejętnie pielęgnowana lawenda ładnie się rozrasta, pięknie wygląda i pachnie. Kwiaty lawendy, zależnie od odmiany, mogą mieć barwę od fioletowoniebieskiej przez jasnofioletową, różową, aż do białej. Lawenda kwitnie od czerwca do października. Rośliny mają zwarty pokrój krzaczastej kępy, rosną do wysokości 45-50 cm. Swój regularny kształt zawdzięczają przycinaniu.

Przeczytaj też: Jak dbać o lawendę w doniczce? Na kilka rzeczy trzeba zwrócić uwagę!

  • Mięta - łatwo dostępna, świetna na herbaty i również odstrasza kleszcze. Miętę najczęściej kupuje się już jako wykształconą sadzonkę i uprawia przez jeden sezon. Gatunek ten można rozmnażać również z nasion, które wysiewa się na początku wiosny do skrzyń umieszczonych w ciepłym pomieszczeniu oraz przez ukorzenianie sadzonek zielnych

Czytaj też: Jak uprawiać miętę w doniczce na balkonie? Kilka złotych zasad i stworzysz pachnący domowy zielnik

  • Rozmaryn - ma dużo właściwości kuchennych, a jego aromat odstrasza kleszcze. Rozmaryn najlepiej rośnie na słonecznych, ciepłych stanowiskach, na przepuszczalnych, łatwo nagrzewających się glebach, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Ze względu na swą niską odporność na mróz, roślinę należy zimą przetrzymywać w jasnych, chłodnych pomieszczeniach (najlepiej w temperaturze 2–8 stopni Celsjusza)

To jest ciekawe: Rozmaryn lekarski - uprawa, smakowe doznanie i lecznicze właściwości

  • Jaskry - można je uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach na balkonach lub tarasach. Jaskry azjatyckie to wyjątkowo barwne i wdzięczne kwiaty. Jaskry posadzone w ogrodzie powinny zakwitnąć już na początku czerwca. Sprawdzają się w kompozycjach rabatowych i jako obwódki, ale też nadają się na kwiat cięty. Po przekwitnieniu rośliny powinny pozostać w gruncie, aby mogły spokojnie zasuszyć liście i zgromadzić w bulwach zapas substancji odżywczych. 
Ewelina Golba-Sajak, właścicielka kanału i sklepu Zakazany Ogród
Autor: Szymon Starnawski

Gdzie najlepiej sadzić rośliny odstraszające kleszcze?

  • W zacienionych i wilgotnych zakamarkach ogrodu: Kleszcze uwielbiają wilgoć i cień, dlatego warto sadzić te rośliny w takich miejscach, aby stworzyć dla nich nieprzyjazne środowisko. Dobrym pomysłem jest posadzenie ich wzdłuż ścieżek, pod drzewami i krzewami, a także w pobliżu kompostowników i zbiorników na wodę deszczową.
  • W pobliżu miejsc wypoczynkowych: Kleszcze często czają się na ludzi i zwierzęta w miejscach, gdzie odpoczywają. Warto więc posadzić rośliny odstraszające je w pobliżu tarasów, huśtawek, ławek ogrodowych i innych miejsc, gdzie spędzamy czas na świeżym powietrzu.
  • Wzdłuż granic ogrodu: Rośliny te mogą stworzyć naturalną barierę chroniącą przed przedostawaniem się kleszczy do ogrodu z sąsiednich terenów.

Pamiętaj, że sadzenie roślin odstraszających kleszcze to tylko jeden ze sposobów na zwalczanie tych uciążliwych szkodników. Ważne jest również regularne koszenie trawy i usuwanie chwastów, sprzątanie ogrodu z liści i gałęzi, a także stosowanie repelentów na skórę podczas przebywania na świeżym powietrzu.

#MuratorOgroduje na YT/@MuratorOgroduje

#MuratorOgroduje to praktyczne porady, sprawdzone rozwiązania i ciekawostki, czyli wszystko to, co musisz wiedzieć, mając ogród, przydomowy taras czy balkon. W #MuratorOgroduje odwiedzamy naszych ogrodników i ich ogrody położone w różnych zakątkach Polski. Nasi Przyjaciele dzielą się w materiałach swoją wiedzą i doświadczeniem na temat pielęgnacji ogrodu.

Zobacz, jak wygląda ogród Eweliny! Zdjęcia

Ogród powinien nas rozluźniać, a nie spinać - rozmowa z Eweliną Golbą-Sajak, twórczynią kanału "Zakazany Ogród"

Listen on Spreaker.