Jak uprawiać miętę w doniczce na balkonie? Kilka złotych zasad i stworzysz pachnący domowy zielnik

2024-05-20 11:32

Miętę z powodzeniem można uprawiać w doniczce na balkonie. Warto jednak pamiętać, że w uprawie pojemnikowej mięta ma inne warunki, niż ta posadzona w gruncie. Jak zatem pielęgnować miętę w doniczce? Mięta: uprawa na balkonie.

W doniczkach ustawionych na balkonach czy okiennych parapetach można uprawiać wiele ziół. Bardzo często uprawiana jest w ten sposób mięta pieprzowa. Miętę można sadzić zarówno w skrzynkach balkonowych, wiszących pojemnikach, jak i rozmaitych doniczkach wolnostojących.

Mięta na balkonie z nasion czy sadzonek?

Miętę najczęściej kupuje się już jako wykształconą sadzonkę i uprawia przez jeden sezon. Gatunek ten można rozmnażać również z nasion, które wysiewa się na początku wiosny do skrzyń umieszczonych w ciepłym pomieszczeniu oraz przez ukorzenianie sadzonek zielnych.

Natomiast przy uprawie wieloletniej warto pamiętać, że nadziemna część rośliny przed zimą zamiera, a nowe pędy pojawiają się dopiero na wiosnę. Przez ten okres donicę z rośliną przechowuje się w chłodnym, ale jasnym pomieszczeniu, a podlewanie ogranicza (ale nie można całkowicie go zaprzestać).

Uprawa mięty na balkonie - wymagania i pielęgnacja

Mięta lubi miejsca półcieniste, więc uprawa najlepiej uda się na balkonach północnych, wschodnich lub zachodnich. W warunkach prażącego słońca liście mięty szybko będą ulegały poparzeniu i nawet – mimo regularnego, codziennego podlewania – roślina może zamierać.

Zakupione do uprawy mięty na balkonie podłoże (np. ziemię ogrodową) najlepiej wymieszać z dodatkiem piasku lub gliny. Na dnie donic lub skrzyń (koniecznie z otworami na spodzie) warto ułożyć solidną warstwę drenażową, aby zapobiec gniciu korzeni.

Podlewać należy regularnie, aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale mięta nie lubi zalewania. Nawożenie w uprawie przez jeden sezon nie jest konieczne (szczególnie jeśli mięta została posadzona w podłożu torfowym). Jeśli pomimo tego zamierzamy dokarmiać roślinę, dawki nawozu powinny być mocno rozcieńczone.

Z zabiegów pielęgnacyjnych ważne jest systematycznie uszczykiwanie pędów mięty (powodujące rozkrzewienie rośliny) i usuwanie pojawiających się kwiatostanów.

Przeczytaj też:

Pomidory na balkonie - odmiany, pielęgnacja i uprawa pomidorów na balkonie >>>

Truskawki na balkonie - uprawa truskawek w pojemnikach >>>

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Zioła w ogrodzie - mięta