Podłączenie domu do kanalizacji jest obowiązkowe! Gminy przypominają

2024-04-25 14:24

Przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji przypominają o konieczności podłączania domów do kanalizacji sanitarnej. Trzeba wiedzieć, że jest to ustawowy obowiązek właścicieli nieruchomości, którzy mają taką techniczną możliwość. Gminy ruszyły z kontrolami.

Przyłącze kanalizacyjne
Autor: Mariusz Bykowski Przyłącze kanalizacyjne

Spis treści

  1. Procedura podłączenia nieruchomości do kanalizacji
  2. Na podłączenie do kanalizacji można dostać dofinansowanie

Na każdym właścicielu nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przyłączenia się do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej. Wynika to z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2021.888 t.j. z dnia 2021.05.12). W związku z tym przedsiębiorstwa wodociągowe apelują o niezwłoczne podłączanie nieruchomości do zbiorczej sieci kanalizacyjnej.

Przepisy krajowe i UE nakładają na Samorządy Terytorialne obowiązek kontrolowania gospodarki ściekowej prowadzonej przez mieszkańców. W związku z tym trwają kontrole uprawnionych pracowników Wydziału Ochrony Środowiska oraz Straży Miejskiej.

Procedura podłączenia nieruchomości do kanalizacji

Szczegółowych informacji na temat procedury podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej udzielają miejscowe wodociągi. Wybór firmy wykonującej przyłącza do sieci kanalizacyjnej jest decyzją indywidualną inwestora, choć w urzędach gmin i miast można na ogół uzyskać wykaz firm specjalizujących się w wykonywaniu przyłączy wod-kan.

Prace przyłączeniowe można wykonać również we własnym zakresie pod warunkiem posiadania odpowiednich kwalifikacji oraz zgodnie z warunkami technicznymi i obowiązującymi przepisami prawa budowlanego.

Ważne, aby przez rozpoczęciem inwestycji zebrać wszystkie niezbędne zgody i pozwolenia wynikające z przepisów, w tym pisemną zgodę wszystkich właścicieli posesji, przez które ma przebiegać przyłącze oraz warunki przyłączenia wydane przez właściwy organ. Kolejność ubiegania się o uzyskanie warunków technicznych przyłączenia do sieci jest następująca:

  1. pobranie ze strony wodociągów wniosku o przyłączenie do sieci,
  2. zakupienie we właściwym ośrodku dokumentacji kartograficznej i geodezyjnej aktualnej mapy sytuacyjno-wysokościowej,
  3. wykonanie szkicu przebiegu trasy wodociągu na zakupionej mapie,
  4. złożenie wniosku o przyłącze.

Po otrzymaniu decyzji o warunkach technicznych przyłączenia do sieci kanalizacyjnej można przejść do wyboru wykonawcy robót.

Trzeba wiedzieć, że rozpoczęcie robót ziemno-montażowych wymaga zgłoszenia. Wszelkie prace na sieci kanalizacyjnej, a także wpięcie nieruchomości do sieci może wykonać tylko pracownik przedsiębiorstwa wodociągów.

Na podłączenie do kanalizacji można dostać dofinansowanie

Warto wiedzieć, że gminy prowadzą programy dopłat do wykonania przyłącza do sieci kanalizacji sanitarnej. Terminy przyjmowania wniosków zależą od danej gminy. Różni się również wysokość dofinansowania, różnią się też warunki przyznawania dopłat. Więcej o dopłatach umożliwiających podłączenie nieruchomości do miejskiej/gminnej sieci kanalizacyjnej piszemy w:

Akty prawne
  • Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2019 r. poz. 1437 – tekst jednolity)
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 27 lutego 2018 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryfy oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz.U. z 2018 r. poz. 472)
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294 ze zmianami)
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (Dz. U. z 2002 r., nr 8, poz. 70)
  • Rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 14 lipca 2006 r. w sprawie sposobu realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1757- tekst jednolity
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Zobacz najpiękniejsze domy w Polsce

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.