Panele akustyczne na ścianę i sufit do wnętrz. Czy panele akustyczne są skuteczne?

2024-02-12 14:05

Otaczające nas dźwięki mogą nam przeszkadzać i niekorzystnie działać na nasz organizm, nawet gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Skuteczne wyciszenie poszczególnych stref domu jest ważne, by domownicy mogli cieszyć się wspólną przestrzenią, ale nawzajem sobie nie przeszkadzać. Sposobem na akustyczną równowagę jest montaż paneli akustycznych.

Spis treści

  1. Panele akustyczne z butelek PET
  2. Samoprzylepne panele akustyczne
  3. Akustyczne panele 3D
  4. Panele na ściany, sufity i wolno stojące
  5. Wyciszające obrazy
  6. Drewniane panele dekoracyjne
  7. Biofilne panele z wełny mineralnej
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Panele akustyczne z butelek PET

Jednym z materiałów służących do produkcji paneli akustycznych jest włókniny rPET z przetworzonych butelek PET po napojach. To lekki, ekologiczny i innowacyjny materiał, przypominający wyglądem wełnę. Wytrzymały, bezpieczny dla otoczenia, o wysokich właściwościach akustycznych, a także przyjemny dla oczu. Włóknina rPET jest też odporna na działanie alkoholowych środków dezynfekujących i detergentów. Pomysłodawcą i producentem tego materiału jest polska firma Marbet Felt.

Z włókniny bazowej w belach wycina się odpowiednich rozmiarów arkusze. Łączy się je ze sobą za pomocą specjalnej siatki klejowej aktywowanej podczerwienią. Arkusze rozgrzewa się w piecu, co uplastycznia termoaktywne włókna i pozwala na termoformowanie kształtu (tłoczenie) panelu. Dowolność formowania powierzchni stwarza bogate możliwości wzornicze. Do współpracy przy opracowaniu designu paneli zaproszono polskich projektantów.

Najmniejszy element to pięć przetworzonych butelek PET. Panele z włókniny rPET są łatwe do czyszczenia. Nadają się niemal w stu procentach do ponownego przetworzenia, czyli recyklingu. Produkowane są w kilku odmianach. Wszystkie są przyjemne w dotyku, dostępne w wielu kolorach i mają wysokie parametry akustyczne.

Panele akustyczne z kolekcji Cell i Eclipse należą do grupy produktów monomateriałowych, czyli wykonanych w całości z włóknin poliestrowych, w tym z ponad 50% włókien rPET pochodzących z recyklingu butelek PET.

Samoprzylepne panele akustyczne

Z elementów samoprzylepnych można układać na ścianie różne kompozycje. Panele Flatline są kolorowe i dwustronne. Ich jasnoszary rewers jest wykonany z włókniny rPET (gramatura 1000 g/m², grubość 8 mm). Awers może być w różnych kolorach z włóknin z grup TEX (włóknina filcowa Texfel Interiors, 100% poliester, o różnych gramaturach, dźwiękochłonność: αw = 0,15) lub COL (włóknina filcowa Colorino, 100% polipropylen, gramatura 300 g/m²).

Panele dostępne są w sześciu kształtach: kwadratu w dwóch wielkościach, trójkąta równobocznego i równoramiennego oraz prostokąta i heksagonu, i w różnych wielkościach (długość boku od 20 do 60 cm). Z elementów można układać na ścianie rozmaite kompozycje.

Akustyczne panele 3D

Panele ścienne Ecoline to dekoracyjne, jednostronne elementy 3D o trzech dekoracyjnych wzorach w kształcie kwadratu o boku 40 cm. Pełnią funkcję ozdobną, ale jednocześnie ocieplają i wygłuszają pomieszczenie.

Panele ścienne Eclipse również mają wytłoczenia 3D. Wypukły kształt Eclipse tworzy z tyłu naturalną poduszkę powietrzną, która powoduje rozpraszanie i pochłanianie fal dźwiękowych. Można je umieszczać na powierzchni całych ścian, na przykład w sypialni, lub tylko na fragmentach – na przykład na klatce schodowej prowadzącej na antresolę. Można łączyć panele w różnej kolorystyce. Obracając je wokół własnej osi, uzyskuje się różne efekty wizualne.

Panele na ściany, sufity i wolno stojące

Panele Cell to seria elementów nie tylko ściennych, lecz także przeznaczonych do mocowania na biurkach i szafkach, do sufitu oraz stosowanych jako wolno stojące ścianki. Wygłuszają pomieszczenie i redukują pogłos. Pozwalają wydzielić strefy ciszy w otwartej przestrzeni. Poszczególne elementy mają różne wymiary (kwadraty i prostokąty o bokach 40-160 cm), można je łączyć w zależności od potrzeb. Są dostępne w wielu kolorach.

W serii Cell są też panele sufitowe ze zintegrowanym oświetleniem LED, które mogą zastąpić tradycyjne lampy biurowe. W stelaż wbudowane są lampy LED, które umożliwiają precyzyjne doświetlenie powierzchni do pracy za pomocą energooszczędnym diod z odbłyśnikami. Po obu stronach lampy umieszczane są panele akustyczne, co zapewnia pochłanianie dźwięku. Mocą i barwą oświetlenia można zdalnie sterować za pomocą aplikacji mobilnej. Są dostępne w dwóch modelach: pionowym i poziomym.

Wyciszające obrazy

Ciekawym pomysłem są płócienne dekoracyjne obrazy Canva do zawieszenia na ścianie. Zostały opracowane przez firmę Rockfon we współpracy z duńską firmą Akuart, ekspertem od akustyki wnętrz. Panele jednocześnie pochłaniają fale dźwiękowe i wyciszają wnętrze, w którym wiszą.

Składają się z aluminiowej ramy, w której zamontowany jest absorber z wełny skalnej o klasie pochłaniania dźwięku A (αw: 0,95). Całość pokryta jest odpinanym płótnem ozdobionym grafiką. Można wybrać z 34 kolorów z palety lub zastosować dowolny nadruk (grafikę, zdjęcie). Takie obrazy nie tylko poprawią akustykę we wnętrzach, lecz także je udekorują. Z powodzeniem sprawdzą się w salonie, w gabinecie lub sypialni.

Odpinane płótno można prać w pralce, odkurzać lub dezynfekować antybakteryjnymi chusteczkami w celu zapewnienia higieny. Płótno można wymieniać na inne, więc gdy nam się znudzi, łatwo odmienić wnętrze.

W serii Canva są także dostępne przegrody wiszące i stojące, ruchome na kółkach – w wielu wymiarach, również na indywidualne zamówienie. Można nimi elastycznie oddzielać strefy wymagające skupienia i ciszy od reszty domu, czyli na przykład wydzielić miejsce do pracy w otwartym salonie albo odseparować się od odgłosów z reszty domu na czas połączenia online.

Drewniane panele dekoracyjne

Takim rozwiązaniem jest ścienny system modułowy Rockfon Lamella. Są to drewniane dekoracyjne panele ścienne w duchu modnego ostatnio projektowania biofilnego, czyli wykorzystującego naturalne materiały, kształty oraz wzory naśladujące naturę. Efektem takiego podejścia jest tworzenie wnętrz, które są przyjazne dla ludzi, i w których człowiek ma możliwość kontaktu z realnymi formami natury, takimi jak drewno czy rośliny.

Panele Lamella to listwy z drewna dębowego o długości 2474 mm osadzone na czarnej anodowanej aluminiowej ramie, wypełnionej dźwiękochłonną wełną skalną. Listwy są oferowane w trzech rozmiarach: wąskie (34 x 30 mm), średnie (39 x 21 mm), szerokie (44 x 12 mm) oraz w trzech odcieniach dębu – jasny, naturalny i wędzony (ciemny). Każdy panel Lamella składa się z 40 listew drewnianych. Ich układ można wybierać z setek kombinacji wzorów. Panele są dostarczane w opakowaniu po 10 sztuk. Można z nich tworzyć na ścianie dowolne kompozycje: wieszać pojedynczo, w zestawach lub pokrywać całą ścianę wymagającą wyciszenia.

Biofilne panele z wełny mineralnej

Krokiem dalej w kierunku projektowania biofilnego są panele akustyczne Senses, wykonane z wełny mineralnej pokrytej materiałem organicznym produkowanym z alpejskich kwiatów, traw i liści. Panele wiesza się na ścianie jak obraz. Całość nie tylko zdobi, lecz także pochłania i rozprasza dźwięki w pomieszczeniu na poziomie klasy A. Komponenty roślinne są pozyskiwane w sposób zrównoważony i wykańczane ręcznie przy użyciu w 100% organicznych materiałów w zakładzie neutralnym pod względem emisji CO2.

Powierzchnia panelu z materiału organicznego ma przyjemną w dotyku, organiczną teksturę naturalnych roślin oraz wydziela delikatny roślinny zapach. Jest niealergizująca. Wykończenie powierzchni wykorzystujące naturalne materiały roślinne ma pięć wariantów: mech, alpejska łąka, świeżo opadłe liście, teksturowane siano oraz wiosenne kwiaty. Do wyboru są dwa formaty paneli: kwadrat (1160 x 1160 x 40 mm) i prostokąt (1160 x 1760 x 40 mm).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie