Dlaczego hortensja ma małe kwiaty? Co zrobić, żeby kwiaty hortensji były duże?
Hortensje szczególnie cenione są za duże, obfite kwiatostany. Czasami jednak nie kwitną lub mają niewielkie, mało atrakcyjne kwiaty. Powodem mogą być błędy w uprawie. Jakie? Co zrobić, żeby hortensja miała duże, dorodne kwiaty?
Autor: GettyImages
Hortensje bukietowe w ogrodzie
Spis treści
Dlaczego hortensja ma małe kwiaty?
Najbardziej popularne w uprawie w naszych ogrodach są dwie odmiany hortensji: bukietowa i ogrodowa. Pierwsza wyróżnia się tym, że kwiatostany mają formę stożku, najczęściej w kolorze białym przechodzącym w róż i czerwień. Z kolei kwiatostany hortensji ogrodowej mają formę kuli, kolory zaś to różowy, czerwony, ale także fioletowy i niebieski. Obie rośliny różnią się nieco wymaganiami dotyczącymi zarówno warunków uprawy, jak i pielęgnacji. Niewłaściwie postępowanie może sprawić, że hortensje nie zakwitną. Warto więc zwrócić uwagę na:
- Przycinanie
Jest to niezwykle istotne, jak wykonujemy ten zabieg w poszczególnej odmianie, bo każda z nich ma inne wymagania.
Hortensję bukietową powinno się przycinać, bo kwiaty wyrastają na młodych, nowych pędach. Roślinę przycinamy po drugim roku od posadzenia, zwykle o jedną trzecią długości w przypadku młodych pędów, a o dwie trzecie długości na starych pędach. Zabieg wykonujemy wczesną wiosną, zanim jeszcze roślina puści pierwsze liście. Nie powinniśmy przycinać hortensji w okresie wegetacji, zbyt późno wykonany zabieg może spowodować, że zaburzymy proces kwitnienia, a kwiaty będą małe.
Hortensji ogrodowej nie przycinamy, bo kwiaty wyrastaj na pędach z zeszłego roku. W przypadku tej odmiany usuwamy tylko stare, martwe części. Jeśli jednak zdarzy się tak, że utniemy gałązki z zeschniętymi, zeszłorocznymi kwiatami, to hortensja ogrodowa nie zakwitnie na przyciętych pędach.
- Niskie temperatury
Wiosenne przymrozki mogą zaszkodzić młodym pąkom hortensji. Szczególnie mało odporne na działanie niskich temperatur są hortensje bukietowe. Natomiast hortensja ogrodowa tworzy zawiązki kwiatów jeszcze w poprzedni sezonie, dlatego też przymrozki mogą zaszkodzić kwitnieniu. Z tego powodu warto zabezpieczyć krzewy przed szkodliwym wpływem spadku temperatury. Najlepiej jest odpowiednio osłonić krzewy, przewiązać je agrowłókniną czy osłonić słomą. W innym wypadku hortensje mogą nie zakwitnąć, albo mieć bardzo niewiele kwiatów.
- Stanowisko i warunki glebowe
Hortensja, niezależnie od odmiany, należy do roślin, które najlepiej się rozwijają w glebie o odczynie lekko kwaśnym, od 5,5 – 6 pH. Ale krzew wymaga także nawożenia, co jest niezbędne do tego, by roślina ładnie i obficie kwitła. Jednak nie powinno się nawozić hortensji nawozami tzw. uniwersalnymi, bo zawierają one wapń, a ten składnik mineralny nie służy hortensji, wpływa m.in. na żółknięcie liści. Wpływ na kwitnienie ma także miejsce, w jakim rośnie hortensja. W miejscu całkowicie zacienionym roślina będzie miała małe kwiaty. Hortensji nie sprzyjają także stanowiska, w których wystawiona jest na ostre działanie słońca, kwiaty mogą ulec popaleniu.
- Podlewanie
Hortensje, to rośliny które są wymagające jeśli chodzi o wodę, powinny mieć stale wilgotne podłoże. Brak odpowiedniego nawodnienia może sprawić, że roślina wypuści małe kwiaty, albo w ogóle nie zakwitnie.
Autor: GettyImages
Hortensja bukietowa 'Vanille Fraise' to piękna kolorystycznie odmiana o dużych, szerokostożkowych, pełnych wiechowatych kwiatostanach
Co zrobić, by kwiaty hortensji były duże?
Hortensje, by pięknie i obficie kwitły, potrzebują podłoża bogatego w składniki mineralne. Dobrze się sprawdzi ściółkowanie krzewów kompostem czy korą sosnową, które nie tylko dostarczą roślinie składników mineralnych, ale i ochronią glebę przed wysychaniem w czasie upałów.
- Nawożenie
Hortensję powinno się także regularnie nawozić, jeśli chcemy mieć piękne i duże kwiaty. Zaczynamy już od wiosny, najlepiej od maja. Do lipca stosujemy nawozy specjalnie przeznaczone do hortensji lub rododendronów. Te odzywki zawierają azot, który wpływa na rozwój liści, ale także potas i fosfor, który pomaga kwiatom bujnie kwitnąć. Natomiast od sierpnia wykonujemy jesienne nawożenie hortensji, to odżywki, które powinny zawierać dużo fosforu i potasu. Dzięki tym zabiegom hortensja łatwiej przezimuje, a w następnym sezonie będzie miała większe kwiatostany.
- Stanowisko
Warto także zadbać o dobrze dobrane stanowisko – najlepiej zasadzić krzew w półcieniu. Jeśli hortensja rośnie w ciemnym miejscu albo intensywnie nasłonecznionym, to warto krzew przesadzić. Odwdzięczy się nam obfitym kwitnieniem.
- Rozpoznanie odmiany
Zabiegi pielęgnacyjne powinny być odpowiednio dobrane do odmiany hortensji. Dotyczy to przede wszystkim podcinania. Warto pamiętać, że hortensja bukietowa, jeśli jest przycięta, potem ładnie zakwitnie na młodych pędach, a hortensja ogrodowa wręcz odwrotnie, podcinanie sprawi, że w ogóle nie wypuści pąków. Zostawmy więc zeszłoroczne, stwardniałe gałązki hortensji ogrodowej, na których wypuści piękne kwiatostany.