Aranżacja wnętrz bez błędów. Poradnik, jak zaprojektować piękne wnętrze

Sposoby na piękne wnętrza
Autor: Marcin Czechowicz

W jakim stopniu o pięknie wnętrza decyduje wybrany styl aranżacji? Jakie zasady rządzą dobrą kompozycją? Znajomość odpowiedzi na te pytania pomoże w stworzeniu pięknego i reprezentacyjnego domu.

Najważniejszy dobry projekt

Na urodę wnętrza domu wpływa czytelny układ stref. Gdy dzienna jest oddzielona od nocnej, łatwiej ją zaaranżować tak, aby zachowała swój reprezentacyjny charakter. W nocnej każdy z domowników może zaspokoić swoje potrzeby estetyczne. O piękno reprezentacyjnej części domu trzeba zadbać już w strefie wejścia – przestronny, pełen światła przedsionek z wbudowaną szafą lub garderobą pozwoli zachować niezbędny dla urody tego miejsca porządek.

O pięknie holu i salonu – najbardziej reprezentacyjnych miejsc w domu – w dużej mierze decydują proporcje do innych powiązanych z nimi pomieszczeń. Wyższy hol lub salon można lepiej doświetlić światłem dziennym przez wysokie okna lub dodatkowe przeszklenia usytuowane w wyższej części wnętrza lub w dachu. Wysoki salon daje poczucie oddechu, łatwiej też wydobyć piękno materiałów użytych na posadzkę, wyeksponować obszerne, dekoracyjne schody czy kominek. Ozdobą mogą być widoczne, efektowne elementy konstrukcyjne dachu. Wysoka, pusta przestrzeń niewypełniona meblami stworzy niepowtarzalny klimat.

Na urodę wnętrza niebagatelny wpływ ma także widok za oknem. Warto, by okna salonu wychodziły na najładniejszą część otoczenia i skierowane były na kilka stron, co daje światło słoneczne o odmiennym natężeniu w różnych porach dnia.

Podłogi i ściany: uniwersalne tło

Komponowaniem każdej aranżacji niezależnie od stylu rządzą te same zasady. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na podłogę i ściany, czyli powierzchnie, które będą tłem wyposażenia. Materiałami posadzkowymi będącymi dzisiaj synonimem piękna są wielkoformatowy gres, marmur lub granit czy też parkiet z modnych gatunków drewna. Wprawdzie modne jest łączenie różnych materiałów i wzorów na posadzkach, jednak aby uzyskać piękną płaszczyznę podłogi, konieczny jest dobry projekt. Znacznie bezpieczniej jest ułożyć posadzkę monochromatyczną – taka będzie dobrą bazą dla aranżacji w różnych stylach.

Wykańczając ściany, również należy kierować się umiarem – nie wszystko, co modne, sprawdzi się w naszym wnętrzu. Dobrym tłem dla sprzętów są ściany pomalowane na gładko. Wyróżnienie jednej ze ścian innym materiałem lub intensywnym kolorem sprawdzi się we wnętrzu nieprzeładowanym.

Wnętrze urządzone z rozwagą

Aby stworzyć harmonijne wnętrze, z rozwagą dobierajmy również sprzęty, trzymając się zasady, że zaczynamy od dużych, stopniowo przechodząc do mniejszych. Nie powinny być one umieszczane zbyt blisko siebie – margines jest niezbędny nie tylko dla efektu przestronności, ale także stworzenia czytelnej hierachii między tłem a przedmiotami – unikniemy wtedy chaosu, który jest wrogiem piękna. Z umiarem stosujmy również mocniejsze akcenty – kolorystyczne czy stylistyczne – wówczas odegrają rolę dominującego elementu kompozycji.

W poszukiwaniu stylu

Trzeba też dochować wierności zasadom stylu, w jakim urządzamy wnętrze.

Klasyczny to styl uformowany przez wieki, zrodzony z wielkiej dbałości o sprzęty i detale. Tworzą go meble o zaokrąglonych kształtach, z okuciami, z litego drewna lub fornirowane, ściany w kolorach neutralnych lub klasyczne wzory tapetowe, podłoga z drewna lub kamienia. Dopełnieniem są bogato udrapowane tkaniny o klasycznych wzorach, mosiężne lampy i karnisze, obrazy w bogato zdobionych ramach.

Styl kolonialny wyrasta z zainteresowania innymi kulturami, ale bierze się z dostępności na rynku mebli stylizowanych na te z dawnych kolonii. Meble z rattanu i egzotycznego drewna mają rzadkie w kulturze europejskiej formy. Ściany pomalowane są na ciepłe kolory.

Styl lat 20. i 30. ubiegłego stulecia, znany jako art déco, to dość masywne, proste meble o zachęcających do odpoczynku kształtach, żakardowe tkaniny i dekoracyjne przedmioty o kubicznych kształtach.

Styl wiejski to proste drewniane meble, deski olejowane lub bejcowane na jasno, ściany ozdobione tynkiem wapiennym lub gipsowym, kolory wzięte z natury albo pokryte tapetą w kwiecisty lub pasiasty wzór.

Eklektyzm polega na łączeniu starego z nowym. Bazuje na umiejętności zestawiania mebli i detali z „epok” ze współczesnym wykończeniem i meblami. Zestawiamy wyraźnie stare z nowym – tak aby kontrast był widoczny.

Minimalizm wyróżniają neutralne kolory z mocniejszymi akcentami, proste kształty mebli, geometryczne wzory, rytmiczne układy powtarzających się figur lub brył. Forma ma podkreślać szlachetność materiałów: kamienia, drewna, szkła, metalu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Beata Koryniewicz
|

Można wiele zawalić... ja też z Krakowa jestem więc zamówiłam ich żeby pomogli mi ogarnąć remont. Sama bym na pewno coś zepsuła. A tak to remont szybko się skończył, mam pewność że fachowcy się tym zajęli.

Michał Barański
|

Jest wiele poradników, jednakże samemu łatwo popełnić jakieś gafy.

Beata Grabowska
|

ja kiedy w końcu mogłam się podjąć aranżacji wymarzonego wnętrza starałam się zadbać o naprawdę każdy detal i zajęło mi to niemało czasu, miałam już jakąś wizję głównie jeżeli chodzi o barwy ale najdłużej zajęło znalezienie mi wymarzonych mebli, dopiero kiedy trafiłam na italiastyle doszłam do wniosku, że to jest to! włoskie, solidne i pięknie zaprojektowane idealnie się prezentują i cieszą oko

karolla
|

duzo fajnych inspiracji jak urzadzic salon z zastosowaiem kamienia dekoraycjnego mozna znaleźć na stronie internetowej producenta bruk-bet

gggggggg
|

Zaaranżujcie specjaliści kichę - polskie marzenie
2,5m x 4m wysokości, by wydzielić tu sypialnie, gabinet, garderobę i ładnie się to prezentowało. Pierdzielić o aranżacji i robić zdjęcia pomieszczeń 30m z jednym stolikiem i kilkoma dodatkami to żadna sztuka.

toptrendymeble-pl
|

klasycznie, prosto :) bez polotu? :)

kasia
|

Ja też jestem na etapie załatanie kredytu ale na szczęście jest to już końcówka. Wniosek w getinie złożyłą i teraz czekam tylko na jego rozpatrzenie. Do tej pory nie było żadnych problemów więc jestem dobrej myśli i liczę na to, ze nic się w tej kwestii nie zmieni.

gość
|

fajnie by było ale na taką aranżację trzeba mieć kasę.. póki co ubiegam się o kredyt i jest ciężko naprawdę.

furnite-pl
|

troszkę smutny pokoik ;@

klebbadesign
|

zapraszam do odwiedzenia mojej strony
www.klebbadesign.pl