Sekrety układania tynków wapiennych. Film instruktażowy

2016-06-23 15:17

Choć układanie tynków wapiennych nie różni się znacząco od aplikacji innego rodzaju zapraw tynkarskich, warto prześledzić jego przebieg. Zobacz jak przygotować się do tynkowania. Poznaj zalety tynkowania maszynowego.

Tynkowanie maszynowe
Autor: Baumit Do nakładania tynu wapiennego może być wykorzystany agregat tynkarski, rozprowadzający zaprawę po wybranym podłożu

Tynki wapienne są produktem naturalnym. Ich ogromną zaleta jest fakt, że maja wysoką zdolność przepuszczania pary wodnej i wspomagają oddychanie ścian. Poprawiają dzięki temu jakość powietrza w pomieszczeniach i dają wsparcie systemowi wentylacyjnemu. Są bardzo proste w układaniu. Wielokrotnie potwierdzonym faktem jest ich antyseptyczność. Dzięki niej, na tynkach nie pojawiają się glony ani pleśnie.

Jak przygotować się do tynkowania

  • Przed tynkowaniem dom musi osiąść, a ściany wyschnąć. Potrzeba na to od 4 do 6 miesięcy.
  • Podłoże musi być czyste i w miarę równe.
  • Elementy podatne na rdzewienie, trzeba zabezpieczyć antykorozyjnie.
  • Temperatura powietrza w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 5oC i wyższa niż 25oC.
  • Nadmiernie chłonne lub mało przyczepne powierzchnie wymagają zagruntowania.

Ważne zalecenia dotyczące nanoszenia tynków wapiennych

Niezwykle istotna kwestią jest właściwe przygotowanie masy tynkarskiej. Należy ściśle przestrzegać proporcji wody i zaprawy, użyć wody czystej oraz starannie wyrobić masę. Trzeba również dbać o przestrzeganie tak zwanych przerw technologicznych, czyli odstępów czasowych pomiędzy poszczególnymi etapami prac. Ich długość jest podana na opakowaniu tynku i w jego karcie technicznej. Ułożony tynk wymaga też pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Odradzamy sztuczne dosuszanie tynków, bo może to niepotrzebnie przyspieszyć ich wiązanie, co kończy się niejednokrotnie spękaniem warstwy tynku.

Tynk wapienny - jakie ma zalety, jak nakładaliśmy agregatem
Nasi Partnerzy polecają