Wyspa w kuchni. PORADNIK, czego lepiej nie robić przy jej projektowaniu

2011-04-14 14:49

Wyspa w kuchni to fajne rozwiązanie, ponieważ dzięki niej oszczędzasz miejsce i możesz wygodnie przygotowywać posiłki razem z domownikami. Pod pewnym jednak warunkiem. Musi być dobrze zaprojektowana. Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby korzystanie z wyspy kuchennej nie było koszmarem, a przyjemnością. Poznaj częste błędy w projektowaniu wyspy.

Wyspa w kuchni. PORADNIK, czego lepiej nie robić przy jej projektowaniu
Autor: Marcin Czechowicz

Wyspa w złym miejscu

Wyspa po to jest wyspą, żeby można mieć do niej dostęp z każdej strony i żeby nie zakłócała komunikacji w reszcie kuchni czy sąsiednich pomieszczeniach. Nie może być usytuowana w przejściu do innych pomieszczeń ani zbyt blisko drzwi – wejściowych do kuchni, z kuchni do spiżarni czy balkonowych, jeśli mamy z kuchni wyjście na taras.

Drzwiczki szafek i urządzeń (piekarnik, zmywarka) nie powinny ze sobą kolidować. Przy krótszych bokach wyspy nie może zabraknąć miejsca na przejście (minimum 60 cm, a jeżeli są na tym odcinku otwierane szafki, to 80 cm), natomiast przy dłuższych – roboczych – na przejście obok osoby stojącej przy blacie (100-120 cm).

W ciaśniejszych przestrzeniach trudno będzie nie tylko przecisnąć się dwóm osobom, ale także dostać do szafek pod blatem (trzeba się do nich schylić lub przykucnąć, a musi jeszcze pozostać miejsce na otwarcie drzwiczek.

Wyspa zakłóca korzystanie z salonu

W przypadku wyspy usytuowanej między kuchnią a jadalnią lub salonem zwróćmy uwagę, czy sama wyspa oraz siedzący lub krzątające się przy niej osoby nie będą przeszkadzać w korzystaniu z innych obszarów pokoju – stołu jadalnego czy aneksu wypoczynkowego.

Ciasno na wyspie

Wyspa musi być dopasowana do urządzeń, które mają się na niej zmieścić i dodatkowo zapewnić miejsce na ich obsługę. Inne będą wymiary wyspy ze zlewozmywakiem, a inne z płytą grzewczą.

Obok zlewozmywaka powinno być około 40 cm wolnej przestrzeni (co najmniej z jednej strony) na ustawienie brudnych naczyń przed zmywaniem lub czystych po. W pobliżu zlewozmywaka wygodnie jest umieścić zmywarkę (może ona korzystać z tego samego podłączenia wody i odpływu). Trzeba jednak pamiętać, że musi się zmieścić pod blatem, a zagłębienie zlewozmywaka ogranicza przestrzeń pod nim. Oznacza to, że blat musi być większy. Mała zmywarka ma szerokość 45 cm, a większa 60 cm. Tyle więc musi pozostać blatu obok zlewozmywaka.

Na szczęście, jeśli zdecydujemy się na zmywarkę, wystarczy zainstalować na wyspie jednokomorowy zlewozmywak zamiast dwukomorowego, co pozwala zaoszczędzić nieco miejsca.

W przypadku kuchenki lub płyty grzewczej potrzeba będzie 30-40 cm blatu po obu stronach. Optymalnie byłoby też montować płytę na wyspie o szerokości blatu 80 cm zamiast standardowych 60 cm (dodatkowe 20 cm za kuchenką zwiększa bezpieczeństwo osób, które się znajdują po drugiej stronie wyspy niż gotujący).

Porad, na temat projektowania kuchennej wyspy, szukaj również w miesięczniku Murator 5/2011