Izolacja ścian styropianem grafitowym w starym domu

2022-07-26 14:55
Finaliści Czyste powietrze z Muratorem 2020 Celinów
Autor: Piotr Mastalerz Paulina i Bartosz kupili dom daleko od miasta. Daleko też było temu budynkowi do dzisiejszych standardów energetycznych

Nieocieplony dom oznacza bardzo duże wydatki na opał, który jest obecnie bardzo drogi. Izolacja ścian styropianem wybawiła mieszkańców z tego kłopot. Pokazujemy, jak prawidłowo ocieplić ściany styropianem grafitowym w starym domu.

W latach 70. mało kto przejmował się stratami energii, a nieocieplone ściany domów stanowiły powszechny widok. Z tej epoki pochodzi dom Pauliny i Bartosza. Wyraźnie widać, że ówczesny inwestor musiał się mocno liczyć z każdym groszem. Nie starczyło funduszy nawet na tynki, więc tym bardziej nie było mu w głowie oklejanie murów styropianem. Nie zniechęciło to jednak Pauliny i Bartosza do zakupu tej nieruchomości. Uznali, że przede wszystkim liczy się ciche i spokojne miejsce, oddalone od miejskiego zgiełku, położone w malowniczej okolicy. Pogodzili się z koniecznością licznych prac modernizacyjnych i ochoczo się do nich zabrali, korzystając z wiedzy serwowanej przez fachową prasę budowlaną i fora internetowe.

Gdy przeczytali o konkursie „Czyste powietrze z Muratorem”, bez wahania postanowili zgłosić do niego swój dom. Dopisało im szczęście, dostali się do ścisłego finału i wkrótce nasze jury postanowiło przyznać im główną nagrodę. Wygrali ocieplenie ścian zewnętrznych systemem Termo Organika. Ponieważ prace dobiegły właśnie końca, pokazujemy, jak przebiegały i jaki efekt został osiągnięty.

Zobacz galerię zdjęć: Ocieplanie ścian zewnętrznych krok po kroku

Dom Pauliny i Bartosza do najmniejszych nie należy. Jego powierzchnia użytkowa to 110 m2. Wymurowano go z szarego betonu komórkowego. Miał ściany trójwarstwowe z pustką powietrzną w charakterze izolacji cieplnej. Ukryta pod budynkiem piwnica, do której wchodziło się drzwiami pod gankiem, nie jest ogrzewana. Wygospodarowano tam miejsce na kotłownię z kotłem na paliwo stałe.

Termomodernizacja: ocieplenie ścian Termo Organika

Pod dwuspadowym dachem jest rzadko używany stryszek, który z czasem ma szansę przeistoczyć się w wygodne, widne poddasze mieszkalne. Młodzi uciekinierzy z Warszawy mają za sobą już kilka etapów modernizacji. Przy wsparciu rodziny i przyjaciół ocieplili podłogi parteru, aby odciąć się w ten sposób od lodowato zimnej piwnicy, i zainstalowali ogrzewanie podłogowe .

Ekspert radzi
Krzysztof Krzemień, doradca techniczny w firmie Termo Organika
Krzysztof Krzemień, doradca techniczny w firmie Termo Organika

Ociepleniowa checklista, czyli co sprawdzić, by uniknąć błędów

  • Czy stosowany jest kompletny system – systemowe rozwiązanie ma krajową lub europejską ocenę techniczną (KOT, EOT)tylko jako spójny zestaw materiałów, po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Współdziałanie produktów pochodzących z różnych systemów nie jest zbadane! Zastosowanie materiałów niewchodzących w skład systemu jest najczęściej powodem oddalenia ewentualnych roszczeń z tytułu reklamacji.
  • Czy kontrolowana jest geometria podłoża – brak oceny geometrii ścian: ich równości oraz odchylenia od pionu, wiąże się ze zwiększonym zużyciem zaprawy klejącej, a nawet ze zróżnicowaniem grubości płyt termoizolacyjnych.
  • Czy podłoże jest gruntowane – przyklejanie płyt styropianowych powinno być zawsze poprzedzone przygotowaniem podłoża (oczyszczenie z kurzu, luźnych cząstek, usunięcie starych, kruszących się tynków), i gruntowaniem, szczególnie w przypadku podłoży chłonnych.
  • Czy klej nanoszony jest zgodnie z instrukcją – nieprzestrzeganie zaleceń producenta w tym względzie może powodować osłabienie przyczepności. Niepodparte krawędzie płyt uginają się, co utrudnia prawidłowe wykonywanie kolejnych etapów prac i system ma później mniejszą trwałość.
  • Czy mocowano płyty z przewiązaniem – dotyczy to zwłaszcza krawędzi budynków. Płyty muszą być układane na mijankę,każdy kolejny rząd z przesunięciem krawędzi, najlepiej o połowę długości płyty, inaczej mogą się później pojawić pęknięcia na elewacji.
  • Czy siatka jest układana na zakład – gdy jej pasy nie zachodzą na siebie, może to być przyczyną podłużnych pęknięć na elewacji. Pasy siatki muszą zachodzić na siebie na około 10 cm i tworzyć ciągłą warstwę zbrojącą.
  • Czy robione jest zbrojenie diagonalne przy otworach - to bardzo ważny detal. W narożach otworów okiennych i drzwiowych muszą się znaleźć prostokątne paski siatki, wklejane pod kątem 45o. Ich brak może być przyczyną powstawania pęknięć w tych miejscach.
  • Czy ekipa wypełnia szczeliny izolacji pianą – puste lub zalepione zaprawą spoiny stają się mostkami termicznymi. Błąd taki ujawnia się także w postaci plam na elewacji. Szczeliny zaleca się uzupełnić pianą PUR.
  • Czy izolacja jest przecierana i wyrównywana – zabieg ma na celu usunięcie ewentualnych nierówności powstałych podczas przyklejania. Dodatkowo może też zwiększać przyczepność kleju do zatapiania siatki.
  • Czy nie pomija się uszczelnienia ościeżnic i obróbek blacharskich – styki tych elementów z ociepleniem muszą być wypełnione materiałem uszczelniającym – impregnowaną taśmą rozprężną lub uszczelniaczem. Brak uszczelnienia powoduje utratę szczelności budynku i może być przyczyną zawilgocenia w wyniku migracji wody deszczowej pod płyty termoizolacyjne.

Usunęli starą, wątpliwej jakości instalację elektryczną i rozprowadzili nowe kable. To samo zrobili z rurami instalacji wodnej. Pięknie odnowili i wyposażyli wnętrza. Pozbyli się eternitu zastępując go pokryciem z blachodachówki. Wymienili też drzwi i wszystkie sześć okien na nowe – z PCW. Tegorocznym priorytetem było ocieplenie ścian zewnętrznych, by w sezonie grzewczym zatrzymać ucieczkę wytworzonego ciepła.

Niebawem też zaizolowany zostanie strop, by zaraz po tym zacząć adaptację poddasza. Jest już nawet zarezerwowane miejsce na schody, które tam poprowadzą. W dalszej perspektywie właściciele mają wymianę kotła na pompę ciepła, montaż paneli fotowoltaicznych i zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Gdy się z tym uporają, pozostanie już tylko rewitalizacja terenu wokół domu. Pojawi się nowe ogrodzenie, a typowe wiejskie podwórze o powierzchni 3000 m2 zmieni się w okazały ogród z nieodzowną strefą wypoczynkową.

Audyt energetyczny starego domu

Stary nieocieplony dom Pauliny i Bartosza miał wykonany audytu energetycznego. Dokument ten był drogowskazem do wykonania wszystkich niezbędnych prac termomodernizacyjnych.

Audyt wykazał, że współczynnik przenikania ciepła U przez ściany zewnętrzne wynosi między 0,691 a 0,822 W/(m2·K), podczas gdy maksymalna jego wartość dla nowych domów od 2021 roku to zaledwie 0,20 W/(m2·K). Audytor ustalił, że najopłacalniejszym wariantem będzie w związku z tym ocieplenie ścian styropianem o współczynniku λ = 0,031 W/(m·K), który przy grubości 15 cm zagwarantuje spadek współczynnika aż do 0,159 W/(m2·K).

Z audytu wynika też, że aktualny wskaźnik rocznego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania (z uwzględnieniem sprawności systemu grzewczego i przerw w ogrzewaniu) to 375,6 kWh/(m2·rok). Można się jednak spodziewać, że gdy wdrożone zostaną wszystkie plany termoizolacyjne, spadnie on aż do 21 kWh/(m2·rok).

Finaliści Czyste powietrze z Muratorem 2020 Celinów
Autor: Piotr Mastalerz Kolejny rok w nieocieplonym domu oznaczałby kolejne nadmiernie duże wydatki na opał. Izolacja ścian styropianem wybawiła mieszkańców z tego kłopotu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie