Dużo ciepła w starym domu. Wygrana w konkursie "Czyste powietrze z Muratorem"

2020-12-01 16:31
Finaliści Czyste powietrze z Muratorem 2020 Celinów
Autor: Piotr Mastalerz Gdy Paulina i Bartosz przeczytali o konkursie „Czyste powietrze z Muratorem”, bez wahania postanowili zgłosić do niego swój dom

Dobiegło końca ocieplanie i wykańczanie domu laureatów konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” w maleńkim Celinowie położonym w województwie mazowieckim. Byliśmy u nich z wizytą!

W latach siedemdziesiątych mało kto przejmował się stratami energii, a nieocieplone przegrody stanowiły powszechny widok. Z tej epoki pochodzi dom naszych laureatów – Pauliny i Bartosza. Wyraźnie widać, że ówczesny inwestor musiał się mocno liczyć z każdym groszem. Nie starczyło funduszy nawet na tynki, więc tym bardziej nie było mu w głowie oklejanie murów styropianem. Nie zniechęciło to jednak Pauliny i Bartosza do zakupu tej nieruchomości. Uznali, że przede wszystkim liczy się ciche i spokojne miejsce, oddalone od miejskiego zgiełku, położone w malowniczej okolicy. Pogodzili się z koniecznością licznych prac modernizacyjnych i ochoczo się do nich zabrali, korzystając z wiedzy serwowanej przez fachową prasę budowlaną i fora internetowe.

Gdy przeczytali o konkursie „Czyste powietrze z Muratorem”, bez wahania postanowili zgłosić do niego swój dom. Dopisało im szczęście, dostali się do ścisłego finału i wkrótce nasze jury postanowiło przyznać im główną nagrodę. Wygrali ocieplenie ścian zewnętrznych systemem Termo Organika. Ponieważ prace dobiegły właśnie końca, pokazujemy, jak przebiegały i jaki efekt został osiągnięty.

Zobacz galerię zdjęć: Ocieplanie ścian zewnętrznych krok po kroku - Czyste powietrze z Muratorem 2021

Czyste powietrze: przed konkursem

Dom Pauliny i Bartosza do najmniejszych nie należy. Jego powierzchnia użytkowa to 110 m2. Wymurowano go z szarego betonu komórkowego. Miał ściany trójwarstwowe z pustką powietrzną w charakterze izolacji cieplnej. Ukryta pod budynkiem piwnica, do której wchodziło się drzwiami pod gankiem, nie jest ogrzewana. Wygospodarowano tam miejsce na kotłownię z kotłem na paliwo stałe.

Termomodernizacja: ocieplenie ścian Termo Organika

Pod dwuspadowym dachem jest rzadko używany stryszek, który z czasem ma szansę przeistoczyć się w wygodne, widne poddasze mieszkalne. Młodzi uciekinierzy z Warszawy mają za sobą już kilka etapów modernizacji. Przy wsparciu rodziny i przyjaciół ocieplili podłogi parteru, aby odciąć się w ten sposób od lodowato zimnej piwnicy, i zainstalowali ogrzewanie podłogowe .

Finaliści Czyste powietrze z Muratorem 2020 Celinów
Autor: Piotr Mastalerz Paulina i Bartosz kupili dom daleko od miasta. Daleko też było temu budynkowi do dzisiejszych standardów energetycznych

Usunęli starą, wątpliwej jakości instalację elektryczną i rozprowadzili nowe kable. To samo zrobili z rurami instalacji wodnej. Pięknie odnowili i wyposażyli wnętrza. Pozbyli się eternitu zastępując go pokryciem z blachodachówki. Wymienili też drzwi i wszystkie sześć okien na nowe – z PCW. Tegorocznym priorytetem było ocieplenie ścian zewnętrznych, by w sezonie grzewczym zatrzymać ucieczkę wytworzonego ciepła.

Niebawem też zaizolowany zostanie strop, by zaraz po tym zacząć adaptację poddasza. Jest już nawet zarezerwowane miejsce na schody, które tam poprowadzą. W dalszej perspektywie właściciele mają wymianę kotła na pompę ciepła, montaż paneli fotowoltaicznych i zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Gdy się z tym uporają, pozostanie już tylko rewitalizacja terenu wokół domu. Pojawi się nowe ogrodzenie, a typowe wiejskie podwórze o powierzchni 3000 m2 zmieni się w okazały ogród z nieodzowną strefą wypoczynkową.

Zobacz galerię zdjęć: Zakładanie siatki oraz tynkowanie i malowanie - dom w Celinowie

Po pierwszym etapie

Gdy dom Pauliny i Bartosza zakwalifikował się do finału, otrzymali od nas pierwszą nagrodę – sporządzenie audytu energetycznego ich domu. Dokument ten będzie drogowskazem na długiej drodze do szczęśliwego zakończenia wszystkich niezbędnych zadań termomodernizacyjnych, jakie ich czekają.

Audyt wykazał, że współczynnik przenikania ciepła U przez ściany zewnętrzne wynosi między 0,691 a 0,822 W/(m2·K), podczas gdy maksymalna jego wartość dla nowych domów od 2021 roku to zaledwie 0,20 W/(m2·K). Audytor ustalił, że najopłacalniejszym wariantem będzie w związku z tym ocieplenie ścian styropianem o współczynniku λ = 0,031 W/(m·K), który przy grubości 15 cm zagwarantuje spadek współczynnika aż do 0,159 W/(m2·K).

Z audytu wynika też, że aktualny wskaźnik rocznego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania (z uwzględnieniem sprawności systemu grzewczego i przerw w ogrzewaniu) to 375,6 kWh/(m2·rok). Można się jednak spodziewać, że gdy wdrożone zostaną wszystkie plany termoizolacyjne, spadnie on aż do 21 kWh/(m2·rok).

Finaliści Czyste powietrze z Muratorem 2020 Celinów
Autor: Piotr Mastalerz Kolejny rok w nieocieplonym domu oznaczałby kolejne nadmiernie duże wydatki na opał. Izolacja ścian styropianem wybawiła mieszkańców z tego kłopotu

Dom na podium

W lipcu nadeszła do Celinowa doskonała informacja. Dom Pauliny i Bartosza wygrał konkurs Czyste powietrze z Muratorem w kategorii „ocieplenie ścian”. Jak było obiecane, we wrześniu ruszyły prace. Jeden z partnerów konkursu – firma Termo Organika – dostarczył swój sztandarowy system ETICS, czyli zestaw wszystkich niezbędnych materiałów do poprawnego ocieplenia ścian i ich trwałego oraz estetycznego wykończenia. Pokrył również koszty robocizny. Dzięki sprzyjającej pogodzie i wysokim kwalifikacjom ekipy wykonawczej prace zajęły niecałe dwa tygodnie.

MIESIĘCZNIK MURATOR
Murator 11/2020 okładka

Autor: Archiwum redakcji

W listopadowym numerze "Muratora" znajdziecie ponadto artykuły o:

> Pompach ciepła

> Wyborze projektu domu do 100 m2

> Rozliczaniu z wykonawcą budowy

> Ogrodzeniach

> Drzwiach wewnętrznych

> Domach na 2021 rok

> Ochronie przeciwpożarowej domów z drewna

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie