Dużo ciepła w starym domu. Wygrana w konkursie "Czyste powietrze z Muratorem"

2020-10-30 19:13 Radosław Murat
Finaliści Czyste powietrze z Muratorem 2020 Celinów
Autor: Piotr Mastalerz Gdy Paulina i Bartosz przeczytali o konkursie „Czyste powietrze z Muratorem”, bez wahania postanowili zgłosić do niego swój dom

Dobiegło końca ocieplanie i wykańczanie domu laureatów konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” w maleńkim Celinowie położonym w województwie mazowieckim. Byliśmy u nich z wizytą!

W latach siedemdziesiątych mało kto przejmował się stratami energii, a nieocieplone przegrody stanowiły powszechny widok. Z tej epoki pochodzi dom naszych laureatów – Pauliny i Bartosza. Wyraźnie widać, że ówczesny inwestor musiał się mocno liczyć z każdym groszem. Nie starczyło funduszy nawet na tynki, więc tym bardziej nie było mu w głowie oklejanie murów styropianem. Nie zniechęciło to jednak Pauliny i Bartosza do zakupu tej nieruchomości. Uznali, że przede wszystkim liczy się ciche i spokojne miejsce, oddalone od miejskiego zgiełku, położone w malowniczej okolicy. Pogodzili się z koniecznością licznych prac modernizacyjnych i ochoczo się do nich zabrali, korzystając z wiedzy serwowanej przez fachową prasę budowlaną i fora internetowe.

Gdy przeczytali o konkursie „Czyste powietrze z Muratorem”, bez wahania postanowili zgłosić do niego swój dom. Dopisało im szczęście, dostali się do ścisłego finału i wkrótce nasze jury postanowiło przyznać im główną nagrodę. Wygrali ocieplenie ścian zewnętrznych systemem Termo Organika. Ponieważ prace dobiegły właśnie końca, pokazujemy, jak przebiegały i jaki efekt został osiągnięty.

Zobacz galerię zdjęć: Ocieplanie ścian zewnętrznych krok po kroku - Czyste powietrze z Muratorem 2021

Czyste powietrze: przed konkursem

Dom Pauliny i Bartosza do najmniejszych nie należy. Jego powierzchnia użytkowa to 110 m2. Wymurowano go z szarego betonu komórkowego. Miał ściany trójwarstwowe z pustką powietrzną w charakterze izolacji cieplnej. Ukryta pod budynkiem piwnica, do której wchodziło się drzwiami pod gankiem, nie jest ogrzewana. Wygospodarowano tam miejsce na kotłownię z kotłem na paliwo stałe.

Pod dwuspadowym dachem jest rzadko używany stryszek, który z czasem ma szansę przeistoczyć się w wygodne, widne poddasze mieszkalne. Młodzi uciekinierzy z Warszawy mają za sobą już kilka etapów modernizacji. Przy wsparciu rodziny i przyjaciół ocieplili podłogi parteru, aby odciąć się w ten sposób od lodowato zimnej piwnicy, i zainstalowali ogrzewanie podłogowe .

Finaliści Czyste powietrze z Muratorem 2020 Celinów
Autor: Piotr Mastalerz Paulina i Bartosz kupili dom daleko od miasta. Daleko też było temu budynkowi do dzisiejszych standardów energetycznych

Usunęli starą, wątpliwej jakości instalację elektryczną i rozprowadzili nowe kable. To samo zrobili z rurami instalacji wodnej. Pięknie odnowili i wyposażyli wnętrza. Pozbyli się eternitu zastępując go pokryciem z blachodachówki. Wymienili też drzwi i wszystkie sześć okien na nowe – z PCW. Tegorocznym priorytetem było ocieplenie ścian zewnętrznych, by w sezonie grzewczym zatrzymać ucieczkę wytworzonego ciepła.

Niebawem też zaizolowany zostanie strop, by zaraz po tym zacząć adaptację poddasza. Jest już nawet zarezerwowane miejsce na schody, które tam poprowadzą. W dalszej perspektywie właściciele mają wymianę kotła na pompę ciepła, montaż paneli fotowoltaicznych i zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Gdy się z tym uporają, pozostanie już tylko rewitalizacja terenu wokół domu. Pojawi się nowe ogrodzenie, a typowe wiejskie podwórze o powierzchni 3000 m2 zmieni się w okazały ogród z nieodzowną strefą wypoczynkową.

Zobacz galerię zdjęć: Zakładanie siatki oraz tynkowanie i malowanie - dom w Celinowie

Po pierwszym etapie

Gdy dom Pauliny i Bartosza zakwalifikował się do finału, otrzymali od nas pierwszą nagrodę – sporządzenie audytu energetycznego ich domu. Dokument ten będzie drogowskazem na długiej drodze do szczęśliwego zakończenia wszystkich niezbędnych zadań termomodernizacyjnych, jakie ich czekają.

Audyt wykazał, że współczynnik przenikania ciepła U przez ściany zewnętrzne wynosi między 0,691 a 0,822 W/(m2·K), podczas gdy maksymalna jego wartość dla nowych domów od 2021 roku to zaledwie 0,20 W/(m2·K). Audytor ustalił, że najopłacalniejszym wariantem będzie w związku z tym ocieplenie ścian styropianem o współczynniku λ = 0,031 W/(m·K), który przy grubości 15 cm zagwarantuje spadek współczynnika aż do 0,159 W/(m2·K).

Z audytu wynika też, że aktualny wskaźnik rocznego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania (z uwzględnieniem sprawności systemu grzewczego i przerw w ogrzewaniu) to 375,6 kWh/(m2·rok). Można się jednak spodziewać, że gdy wdrożone zostaną wszystkie plany termoizolacyjne, spadnie on aż do 21 kWh/(m2·rok).

Finaliści Czyste powietrze z Muratorem 2020 Celinów
Autor: Piotr Mastalerz Kolejny rok w nieocieplonym domu oznaczałby kolejne nadmiernie duże wydatki na opał. Izolacja ścian styropianem wybawiła mieszkańców z tego kłopotu

Dom na podium

W lipcu nadeszła do Celinowa doskonała informacja. Dom Pauliny i Bartosza wygrał konkurs Czyste powietrze z Muratorem w kategorii „ocieplenie ścian”. Jak było obiecane, we wrześniu ruszyły prace. Jeden z partnerów konkursu – firma Termo Organika – dostarczył swój sztandarowy system ETICS, czyli zestaw wszystkich niezbędnych materiałów do poprawnego ocieplenia ścian i ich trwałego oraz estetycznego wykończenia. Pokrył również koszty robocizny. Dzięki sprzyjającej pogodzie i wysokim kwalifikacjom ekipy wykonawczej prace zajęły niecałe dwa tygodnie.

MIESIĘCZNIK MURATOR
Murator 11/2020 okładka

Autor: Archiwum redakcji

W listopadowym numerze "Muratora" znajdziecie ponadto artykuły o:

> Pompach ciepła

> Wyborze projektu domu do 100 m2

> Rozliczaniu z wykonawcą budowy

> Ogrodzeniach

> Drzwiach wewnętrznych

> Domach na 2021 rok

> Ochronie przeciwpożarowej domów z drewna

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE