Izolacja ścian styropianem grafitowym w starym domu
Nieocieplony dom oznacza bardzo duże wydatki na opał, który jest obecnie bardzo drogi. Izolacja ścian styropianem wybawiła mieszkańców z tego kłopot. Pokazujemy, jak prawidłowo ocieplić ściany styropianem grafitowym w starym domu.
W latach 70. mało kto przejmował się stratami energii, a nieocieplone ściany domów stanowiły powszechny widok. Z tej epoki pochodzi dom Pauliny i Bartosza. Wyraźnie widać, że ówczesny inwestor musiał się mocno liczyć z każdym groszem. Nie starczyło funduszy nawet na tynki, więc tym bardziej nie było mu w głowie oklejanie murów styropianem. Nie zniechęciło to jednak Pauliny i Bartosza do zakupu tej nieruchomości. Uznali, że przede wszystkim liczy się ciche i spokojne miejsce, oddalone od miejskiego zgiełku, położone w malowniczej okolicy. Pogodzili się z koniecznością licznych prac modernizacyjnych i ochoczo się do nich zabrali, korzystając z wiedzy serwowanej przez fachową prasę budowlaną i fora internetowe.
Gdy przeczytali o konkursie „Czyste powietrze z Muratorem”, bez wahania postanowili zgłosić do niego swój dom. Dopisało im szczęście, dostali się do ścisłego finału i wkrótce nasze jury postanowiło przyznać im główną nagrodę. Wygrali ocieplenie ścian zewnętrznych systemem Termo Organika. Ponieważ prace dobiegły właśnie końca, pokazujemy, jak przebiegały i jaki efekt został osiągnięty.
Zobacz galerię zdjęć: Ocieplanie ścian zewnętrznych krok po kroku
Autor: Piotr Mastalerz
Zanim jeszcze ciężarówka dowiozła materiały ociepleniowe, właściciele przystąpili do przebudowy ganku.
Dom Pauliny i Bartosza do najmniejszych nie należy. Jego powierzchnia użytkowa to 110 m2. Wymurowano go z szarego betonu komórkowego. Miał ściany trójwarstwowe z pustką powietrzną w charakterze izolacji cieplnej. Ukryta pod budynkiem piwnica, do której wchodziło się drzwiami pod gankiem, nie jest ogrzewana. Wygospodarowano tam miejsce na kotłownię z kotłem na paliwo stałe.
Pod dwuspadowym dachem jest rzadko używany stryszek, który z czasem ma szansę przeistoczyć się w wygodne, widne poddasze mieszkalne. Młodzi uciekinierzy z Warszawy mają za sobą już kilka etapów modernizacji. Przy wsparciu rodziny i przyjaciół ocieplili podłogi parteru, aby odciąć się w ten sposób od lodowato zimnej piwnicy, i zainstalowali ogrzewanie podłogowe .
Ociepleniowa checklista, czyli co sprawdzić, by uniknąć błędów
- Czy stosowany jest kompletny system – systemowe rozwiązanie ma krajową lub europejską ocenę techniczną (KOT, EOT)tylko jako spójny zestaw materiałów, po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Współdziałanie produktów pochodzących z różnych systemów nie jest zbadane! Zastosowanie materiałów niewchodzących w skład systemu jest najczęściej powodem oddalenia ewentualnych roszczeń z tytułu reklamacji.
- Czy kontrolowana jest geometria podłoża – brak oceny geometrii ścian: ich równości oraz odchylenia od pionu, wiąże się ze zwiększonym zużyciem zaprawy klejącej, a nawet ze zróżnicowaniem grubości płyt termoizolacyjnych.
- Czy podłoże jest gruntowane – przyklejanie płyt styropianowych powinno być zawsze poprzedzone przygotowaniem podłoża (oczyszczenie z kurzu, luźnych cząstek, usunięcie starych, kruszących się tynków), i gruntowaniem, szczególnie w przypadku podłoży chłonnych.
- Czy klej nanoszony jest zgodnie z instrukcją – nieprzestrzeganie zaleceń producenta w tym względzie może powodować osłabienie przyczepności. Niepodparte krawędzie płyt uginają się, co utrudnia prawidłowe wykonywanie kolejnych etapów prac i system ma później mniejszą trwałość.
- Czy mocowano płyty z przewiązaniem – dotyczy to zwłaszcza krawędzi budynków. Płyty muszą być układane na mijankę,każdy kolejny rząd z przesunięciem krawędzi, najlepiej o połowę długości płyty, inaczej mogą się później pojawić pęknięcia na elewacji.
- Czy siatka jest układana na zakład – gdy jej pasy nie zachodzą na siebie, może to być przyczyną podłużnych pęknięć na elewacji. Pasy siatki muszą zachodzić na siebie na około 10 cm i tworzyć ciągłą warstwę zbrojącą.
- Czy robione jest zbrojenie diagonalne przy otworach - to bardzo ważny detal. W narożach otworów okiennych i drzwiowych muszą się znaleźć prostokątne paski siatki, wklejane pod kątem 45o. Ich brak może być przyczyną powstawania pęknięć w tych miejscach.
- Czy ekipa wypełnia szczeliny izolacji pianą – puste lub zalepione zaprawą spoiny stają się mostkami termicznymi. Błąd taki ujawnia się także w postaci plam na elewacji. Szczeliny zaleca się uzupełnić pianą PUR.
- Czy izolacja jest przecierana i wyrównywana – zabieg ma na celu usunięcie ewentualnych nierówności powstałych podczas przyklejania. Dodatkowo może też zwiększać przyczepność kleju do zatapiania siatki.
- Czy nie pomija się uszczelnienia ościeżnic i obróbek blacharskich – styki tych elementów z ociepleniem muszą być wypełnione materiałem uszczelniającym – impregnowaną taśmą rozprężną lub uszczelniaczem. Brak uszczelnienia powoduje utratę szczelności budynku i może być przyczyną zawilgocenia w wyniku migracji wody deszczowej pod płyty termoizolacyjne.
Usunęli starą, wątpliwej jakości instalację elektryczną i rozprowadzili nowe kable. To samo zrobili z rurami instalacji wodnej. Pięknie odnowili i wyposażyli wnętrza. Pozbyli się eternitu zastępując go pokryciem z blachodachówki. Wymienili też drzwi i wszystkie sześć okien na nowe – z PCW. Tegorocznym priorytetem było ocieplenie ścian zewnętrznych, by w sezonie grzewczym zatrzymać ucieczkę wytworzonego ciepła.
Niebawem też zaizolowany zostanie strop, by zaraz po tym zacząć adaptację poddasza. Jest już nawet zarezerwowane miejsce na schody, które tam poprowadzą. W dalszej perspektywie właściciele mają wymianę kotła na pompę ciepła, montaż paneli fotowoltaicznych i zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Gdy się z tym uporają, pozostanie już tylko rewitalizacja terenu wokół domu. Pojawi się nowe ogrodzenie, a typowe wiejskie podwórze o powierzchni 3000 m2 zmieni się w okazały ogród z nieodzowną strefą wypoczynkową.
Audyt energetyczny starego domu
Stary nieocieplony dom Pauliny i Bartosza miał wykonany audytu energetycznego. Dokument ten był drogowskazem do wykonania wszystkich niezbędnych prac termomodernizacyjnych.
Audyt wykazał, że współczynnik przenikania ciepła U przez ściany zewnętrzne wynosi między 0,691 a 0,822 W/(m2·K), podczas gdy maksymalna jego wartość dla nowych domów od 2021 roku to zaledwie 0,20 W/(m2·K). Audytor ustalił, że najopłacalniejszym wariantem będzie w związku z tym ocieplenie ścian styropianem o współczynniku λ = 0,031 W/(m·K), który przy grubości 15 cm zagwarantuje spadek współczynnika aż do 0,159 W/(m2·K).
Z audytu wynika też, że aktualny wskaźnik rocznego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania (z uwzględnieniem sprawności systemu grzewczego i przerw w ogrzewaniu) to 375,6 kWh/(m2·rok). Można się jednak spodziewać, że gdy wdrożone zostaną wszystkie plany termoizolacyjne, spadnie on aż do 21 kWh/(m2·rok).