Remont siedliska nad Kanałem Augustowskim. Ozdoby okienne są inspirowane starowiejską zabudową Suwalszczyzny

2025-07-08 11:01

Nad Kanałem Augustowskim w Mikaszówce (województwo podlaskie), stara chałupa odzyskała dawny blask. Architekt, który podjął się jej przebudowy, musiał zmierzyć się z wyzwaniem: jak przywrócić utracony charakter budynku, a jednocześnie wprowadzić go w XXI wiek?

Stare budynki pełne wyzwań

Dom i towarzyszące mu zabudowania gospodarcze nie wyróżniały się na pierwszy rzut oka niczym szczególnym. 

Siedlisko nad kanałem Augustowskim zastaliśmy w stanie niezbyt efektownym. Dom, mimo dobrego stanu technicznego, był zeszpecony różnymi przebudowami – wspomina architekt Piotr Olszak.

Najgorzej prezentował się budynek gospodarczy – najstarszy, a zarazem najbardziej zniszczony. Betonowa piwniczka, pokryta papowym daszkiem, również nie wyglądała najlepiej. A wnętrze głównego domu nie spełniało współczesnych standardów. 

Zobacz również: Nie burzyć, a zrozumieć. Architekt z Mazur o ukrytej wartości starych chałup

Walka o autentyczność miejsca

Jak przyznaje arch. Piotr Olszak (Polska Drewniana), jedną z dodatkowych przeszkód w realizacji tego projektu był fakt, iż siedlisko znajdowało się w sąsiedztwie Kanału Augustowskiego – zabytku wyjątkowej klasy, co w przypadku prowadzonych prac oznaczało konieczność uzyskania zgód konserwatora. 

Zespół projektowy musiał znaleźć sposób na pogodzenie wymagań urzędowych z potrzebami inwestora. Powstał plan, który zachowywał wszystkie cechy zabytkowe, a jednocześnie umożliwiał stworzenie w pełni funkcjonalnego, współczesnego wnętrza. 

– Wykonaliśmy projekt, który miał za zadanie poprawić walory użytkowe i wygląd siedliska. 

Siedlisko nad Kanałem Augustowskim

i

Autor: Archiwum prywatne/ arch. Piotr Olszak

Nowy projekt budynku nad Kanałem Augustowskim 

– Zakres prac,  które tutaj wykonaliśmy, był prawie taki sam jak w przypadku nowych budynków, jednak zrąb starego domu pozostał. Tak więc budynki nie straciły cech zabytkowych – zaznacza architekt.

Nowe elementy, takie jak okiennice czy detale ozdobne, zostały zaprojektowane z myślą o kontekście kulturowym. Inspiracją były zabudowania starowiejskie z Suwalszczyzny. 

We wnętrzu powstały m.in.: nowe łazienki, kuchnia, wygodne schody, taras, a także strefa dzienna.

Polecamy: Dom z największymi przeszkleniami w Polsce. Przebudowa w Szerokim Borze harmonijnie wpisuje się w mazurski krajobraz

Efekt końcowy - siedlisko, które znalazło swoją tożsamość

Dziś opisywane miejsce nad Kanałem Augustowskim nie przypomina budynku, którym było przed remontem. Zamiast nieczytelnych przebudów i przypadkowych rozwiązań mamy tu spójność i szacunek do miejsca, w którym jest zlokalizowany.

Siedlisko nad Kanałem Augustowskim - zdjęcia

Przeczytaj także: Metamorfoza chaty kurpiowskiej nad Narwią. Remont okiem architekta

Murowane starcie
Dom - budować czy kupić gotowy. MUROWANE STARCIE
Debata Muratora: Czyste powietrze
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Murator Google News (desktop)