| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Panele i płytki razem, czyli łączenie podłóg różnej grubości

Panele i płytki razem, czyli łączenie podłóg różnej grubości

Chciałbyś połączyć na podłodze materiały wykończeniowe o różnej grubości np. płytki i panele? Zaplanuj wykończenie podłogi jeszcze na początku budowy domu. Jeżeli wybór materiałów zostawisz na ostatnią chwilę, może się okazać, że trzeba będzie podwyższyć podłoże. Chociaż i na to jest oczywiście iscie sposób - masy samopoziomujące, zaprawy wyrównujace, płyty OSB albo suchy jastrych.    

Wylewka betonowa jest najtańsza

Najtańszym rozwiązaniem umożliwiającym zestawienie materiałów wykończeniowych o różnej grubości w dyskretny sposób – bez konieczności stosowania listew maskujących – jest wykonanie wylewki betonowej o zróżnicowanych poziomach.

Poziomy wylewki dostosowuje się wówczas do grubości poszczególnych materiałów, które będą na nich układane w taki sposób, aby w efekcie ich powierzchnie tworzyły jedną płaszczyznę.

Wykończenia podłogi planuj na początku budowy

Jeśli wybierzemy takie rozwiązanie, musimy dużo wcześniej precyzyjnie określić sposób wykończenia podłóg w poszczególnych pomieszczeniach. Oznacza to, że już na etapie wykonywania tak zwanych brudnych prac budowlanych trzeba mieć gotowy projekt wnętrz obejmujący posadzki.

Musimy więc wiedzieć, jak i w którym dokładnie miejscu będziemy łączyć ze sobą konkretne, wybrane już materiały, a także gdzie będzie przebiegała linia ich połączenia.

Pamiętajmy też, że będziemy musieli pozostać konsekwentni w wyborze danego materiału posadzkowego, a przynajmniej jego grubości.

Suche jastrychy lub płyty OSB wyrównają poziom

Czasami jednak zdarza się, że na połączenie posadzek różnej grubości decydujemy się w ostatniej chwili – tuż przed samym ich układaniem. W takiej sytuacji najprostszym rozwiązaniem jest podniesienie poziomu podłoża pod cieńszym materiałem. W tym celu można posłużyć się masą samopoziomującą, zaprawą wyrównującą, płytami OSB lub suchym jastrychem.

Upewnijmy się jednak, jaka jest minimalna grubość używanego przez nas podkładu (informację tę możemy znaleźć u producenta lub na opakowaniu podkładu). Takie rozwiązanie, w przeciwieństwie do zaplanowanego wcześniej podkładu o zróżnicowanych poziomach, powoduje, że podnosząc poziom wylewki, tracimy na przestrzeni użytkowej pomieszczenia.

WARTO WIEDZIEĆ

Podkład podłogi o zróżnicowanych poziomach wykonuje się w dwóch warstwach. Pierwszą z nich stanowi podkład o grubości dostosowanej do grubszego materiału wykończeniowego. Wykonuje się go na całej powierzchni pomieszczenia, w obrębie którego będziemy łączyć posadzki. Po związaniu wylewki oddziela się precyzyjnie miejsce, w którym będzie układany materiał o mniejszej grubości (np. drewnianą łatą). Następnie zaciąga się drugą warstwę zaprawy, dobierając jej grubość do posadzki o mniejszej grubości. Drugą warstwę podkładu można wykonać również za pomocą wylewki samopoziomującej.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Panele podłogowe: za czy przeciw? Panele...

Panele podłogowe mają zwolenników, jak i przeciwników. Do złudzenia przypominają posadzkę z...

Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki...

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć...

Podłoga w wielkim stylu. Wybieramy drewnianą...

Podłoga to kluczowy element aranżacji. Nie tyle jej tło, co fundament, który przesądza o klasie i...

Budowa i projektowanie schodów wewnętrznych. 6...

Męczące podejście w górę, niebezpieczne zejście w dół i guzy na głowie. Takie problemy mogą się...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...