| muratordom.pl » Gazowe i olejowe systemy grzewcze oraz systemy solarne » Rekuperacja. Kiedy wentylacja mechaniczna umożliwia ogrzewanie i chłodzenie domu

Rekuperacja. Kiedy wentylacja mechaniczna umożliwia ogrzewanie i chłodzenie domu

Wentylacja mechaniczna umożliwia stałą wymianę powietrza w domu. Jeśli dodatkowo wyposażymy ją w rekuperator, uzyskamy niższe rachunki za ogrzewanie domu i możliwość jego chłodzenia latem. Te cechy udowadniają, że rekuperacja jest dobrą inwestycją. I choć montaż wentylacji mechanicznej z rekuperatorem nie jest tani, z pewnością się nam opłaci.

Autor: VAILLANT

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, potocznie nazywana rekuperatorem, stała się popularna w budownictwie jednorodzinnym całkiem niedawno – stosuje się ją od około 10 lat. Służy ona nie tylko do zapewnienia skutecznej wentylacji w pomieszczeniach, ale też w sezonie grzewczym umożliwia skuteczny odbiór ciepła od powietrza wywiewanego i przekazuje go do powietrza nawiewanego.

Na etapie budowy domu wentylacja nawiewno-wywiewna jest jednak droższa niż grawitacyjna. Dlatego wielu inwestorów rezygnuje z zastosowania tego rozwiązania. Niestety jest to, jak się później okazuje, tylko pozorna oszczędność.

Planowanie inwestycji. Kiedy rekuperacja się opłaca?

Coraz częściej ogrzewając dom korzystamy z niekonwencjonalnych źródeł energii, na przykład pomp ciepła. Jest to system, który wymaga dużych nakładów inwestycyjnych, ale w zamian koszty eksploatacyjne są niższe.

Łącząc zastosowanie pompy ciepła z rekuperatorem, możemy zredukować nie tylko późniejsze rachunki za ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody, ale także obniżyć wydatki związane z zakupem i montażem pompy ciepła. Wynika to z tego, że zastosowanie rekuperacji obniża wymaganą moc pompy ciepła nawet o 20%.

Przykładowo, zamiast zastosować urządzenie o mocy 10 kW, wystarczy model o mocy 8 kW. Dzięki temu wydamy mniej za zakup pompy ciepła (1-2 tys. zł) oraz instalację dolnego źródła (4 tys. zł). Razem możemy zaoszczędzić około 5-6 tys. zł, co pokrywa znaczną część kosztów zakupu i montażu rekuperatora. Oczywiście dla konkretnego domu taka kalkulacja będzie wyglądała nieco inaczej, bo inny jest wpływ na wentylację całkowitych strat ciepła, więc inna moc pompy ciepła jest potrzebna.

Autor: VAILLANT

Sterowanie wentylacją mechaniczną z rekuperacją (fot. VAILLANT)

Sterowanie wentylacją mechaniczną z rekuperacją

Nowoczesne rekuperatory wyposażone są w automatykę, która dostosuje wydajność instalacji do trybu życia domowników. Dzięki temu można zaprogramować odpowiednią wydajność dzienną i nocną. Jest to szczególnie ważne, bo pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej w okresie nocnym oraz obniżyć ewentualny poziom hałasu nawiewanego powietrza.

Rozbudowane wersje sterowania umożliwiają wprowadzenie do pamięci urządzenia kilku poziomów wydajności przepływu powietrza: dzienną, nocną, w czasie wizyty w domu większej liczby osób, czy na czas urlopu. W takich sytuacjach sterownik przełącza automatycznie system na odpowiednią ilość powietrza dostarczanego do pomieszczeń i z nich usuwanego. W czasie pobytu gości rekuperator będzie pracował z maksymalną wydajnością, a podczas nieobecności domowników (wyjazd na urlop) – zwydajnością minimalną. Oczywiście przed ich przyjazdem do domu „wróci” do poprzednich ustawień.

Ile kosztuje korzystanie z rekuperacji?

Koszty ogrzewania świeżego powietrza, które powinno stale napływać do wnętrza domu możemy ograniczyć na dwa sposoby:

  • zmniejszyć ilość powietrza dostarczanego do pomieszczeń lub
  • wykorzystywać ciepło, jakie jest w powietrzu usuwananym z domu.

Wielu inwestorów wybiera pierwszą opcję – zatyka więc kratki wentylacyjne i nawiewniki w oknach. Skutkami takich działań może być złe samopoczucie domowników oraz pojawienie się wilgoci na powierzchni ścian, a z czasem pleśni. W efekcie w nowym domu panuje gorszy mikroklimat niż w starych budynkach z nieszczelną stolarką.

Takich problemów nie ma, gdy zostanie wybrane drugie rozwiązanie, czyli montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W ten sposób – niezależnie od pogody – do pomieszczeń napływa świeże przefiltrowane powietrze, a usuwane jest zużyte i zanieczyszczone.

Co ważne, stosując rekuperator możemy odzyskać nawet 95% energii cieplnej uchodzącej dotychczas z powietrzem usuwanym, co przekłada się na mniejsze rachunki za ogrzewanie domu o około 20%.

Jak rekuperator chłodzi powietrze latem?

Niektóre modele centrali wentylacyjnych mają już fabrycznie zamontowany automatyczny zestaw do pracy letniej. Wiele osób uważa, że latem powinno się wentylację mechaniczną przełączać na bezpośredni napływ powietrza bez wymiany ciepła. Nie jest to do końca prawda.

W zaawansowanych rozwiązaniach system analizuje temperaturę powietrza nawiewanego i wywiewanego. Przykładowo, jeśli jest środek upalnego dnia i powietrze wypływające z domu jest o wiele chłodniejsze od powietrza nawiewanego, wówczas używa się go do schłodzenia powietrza nawiewanego.

Jeśli natomiast mamy chłodniejszą noc przed upalnym dniem, wtedy system wykorzystuje te kilka godzin do schłodzenia budynku. Kieruje wtedy tak chłodne nawiewane powietrze, by nie ogrzewało się od powietrza wywiewanego. Taki system działa automatycznie na podstawie ciągłego pomiaru wysokości temperatury obu strumieni powietrza. Wystarczy tylko uruchomić tę funkcję na przykład za pomocą zdalnego sterowania.

Dowiedz się więcej o ogrzewaniu i rekuperacji >>

Przeczytaj dodatkowo:
Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Masz problemy z ogrzewaniem? Poznaj dobre rady,...

Przeglądy techniczne, jakim poddawane są kotły grzewcze, obniżają koszty ponoszone na ogrzewanie domu i...

Czy opłaca się mieć w domu wentylację mechaniczną...

Jedynie wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła zapewnia wymianę powietrza w domu, w...

Czy w mieszkaniu da się zrobić wentylację...

Systematyczna wymiana powietrza w domu lub mieszkaniu jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego...

Pompa ciepła typu powietrze-woda. Sprawdź, jak...

Pompy ciepła typu powietrze-woda to doskonałe rozwiązanie w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. To wydajne,...

Hybrydowy system grzewczy - niższe koszty...

Przed Tobą modernizacja instalacji grzewczej? Wybierz hybrydowy system grzewczy. To połączenie w jednej...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.