Nowoczesna łazienka 2024. Jak powinna wyglądać? Jakie wyposażenie do nowoczesnej łazienki?

2024-05-08 15:22

Jak powinna wyglądać nowoczesna łazienka? Pomysłowość projektantów i inwestorów w połączeniu z urozmaiconą ofertą łazienkowego asortymentu sprawiają, że wygodna i nowoczesna może być praktycznie każda łazienka. Podpowiadamy jak urządzić nowoczesną łazienkę? Na jakie wyposażenie i technologie warto postawić?

Spis treści

  1. Technologie w nowoczesnej łazience
  2. Urządzenia bezdotykowe
  3. Nowoczesne oświetlenie
  4. Nowoczesność to też nieskazitelna czystość
  5. Sprytne wykorzystanie przestrzeni
  6. Aranżacja na większym metrażu
  7. Wbrew upływowi czasu

Technologie w nowoczesnej łazience

Dążenie do zapewnienia wygody użytkownikom i podnoszenia standardów higienicznych wpłynęły na upowszechnienie technologii podtynkowych i podposadzkowych montażu łazienkowego wyposażenia. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość ukrycia podłączeń instalacyjnych, w tym doprowadzenia przewodów z wodą, podejść kanalizacyjnych (rury odpływowe z syfonami), a w związku z tym ograniczenie zakamarków, w których gromadzi się brud i do których ciężko się dostać. Wokół elementów podtynkowych powierzchnie są gładko wykończone, więc łatwo je utrzymać w czystości na co dzień.

Praktycznie w każdej nowej łazience do montażu WC stosuje się stelaże instalacyjne, a w wielu remontowanych zastępuje się nimi stare kompakty lub miski stojące z górnopłukiem. Zajmą one podobną przestrzeń, a na pewno są bardziej praktyczne i nowoczesne. Przede wszystkim zbiornik spłukujący jest obudowany, więc go nie widać, a także mniej słychać szum spłukiwanej wody. Dwudzielny przycisk spłukujący pozwala zmniejszyć jej zużycie.

W stelażach WC stosuje się wiele nowatorskich udogodnień – przyciski są bezdotykowe, podświetlane, a w niektórych zbiornikach można umieszczać kostki koloryzujące wodę do toalety. Dostępne są też rozwiązania pozwalające na odciąganie przykrych zapachów albo automatyczne uruchamianie. Najnowocześniejsze wersje stelaży umożliwiają montaż toalety myjącej z funkcją mycia, suszenia, wentylowania.

Stelaże instalacyjne to nie tylko estetyka i oszczędność wody, ale też stabilność mocowania łazienkowych sprzętów. Buduje się z nich ścianki instalacyjne, na których zawisną obok siebie sedes, bidet czy umywalka, również takie, które są ustawione prostopadle do ścian pomieszczenia, a nawet wolno stojące. To daje wiele perspektyw aranżacyjnych. Można na przykład taką ściankę odsunąć od ściany i w ten sposób wydzielonym miejscu zrobić wnękę prysznicową, a z drugiej strony ścianki zawiesić umywalkę.

Technologie podtynkowe z powodzeniem stosowane są również w nowoczesnych bateriach. Wybierane są przede wszystkim do kabin prysznicowych, gdzie pozwalają zestawiać ich elementy według upodobań, a łączące je przewody ukryć w ścianach. Widoczne pozostają wówczas jedynie estetycznie wykończone elementy natynkowe, takie jak pokrętła, główka natrysku czy deszczownica. Ta ostatnia może być umieszczona na wyprofilowanym ramieniu lub w suficie.

Obok popularnych baterii podtynkowych przeznaczonych do kabin prysznicowych coraz chętniej wybierane są też modele do umywalek. W przypadku baterii stojących osadzanych bezpośrednio na umywalce lub blacie ich styk to miejsce, gdzie często gromadzi się osad i tworzy ciężki do usunięcia kamień. W modelach montowanych w ścianie nie ma takiego problemu.

Do technologii podposadzkowych należą odpływy podłogowe, w tym modne modele liniowe. Wybierane są do wnęk prysznicowych i kabin bez standardowych brodzików. Pozwalają na szybkie odprowadzenie wody spod prysznica, bez przestojów i spiętrzania wody, co mogłoby powodować zalewanie łazienki. Mają zazwyczaj wbudowane syfony i łączą dużą przepustowość przy jednocześnie niewielkiej głębokości zabudowy. Konstrukcje nowoczesnych odpływów liniowych pozwalają na wbudowanie ich w warstwy podłogi, dzięki czemu można je idealnie spasować z powierzchnią posadzki. Stosuje się w nich rozwiązania ułatwiające wygodne czyszczenie czy możliwość usunięcia przedmiotu, który przypadkowo się dostał do odpływu. To wyjmowane sitka czy łatwo demontowalne pokrywy.

Urządzenia bezdotykowe

Ostatnio zainteresowaniem cieszą się urządzenia bezdotykowe, które sprzyjają zapewnieniu wysokiego standardu higienicznego. Wykorzystywane są w bateriach umywalkowych, ale także przyciskach spłukujących, które uruchamiane są najczęściej dzięki działaniu czujnika podczerwieni. Nie trzeba ich dotykać, by zadziałały.

Nowoczesne oświetlenie

W nowoczesnej łazience nie może zabraknąć ledowego oświetlenia. Wykorzystuje się je do podświetlenia wybranych miejsc i elementów wyposażenia przy jednoczesnym zapewnieniu energooszczędności. Pojawiają się na przyciskach spłukujących, pod szafkami umywalkowymi, przy obudowach wanien. Zwykle do wyboru jest kilka opcji kolorystycznych. Bezpieczne działanie w strefach wilgotnych jest możliwe dzięki zasilaniu przez niskie napięcie 6, 12 lub 24 V (z akumulatora lub poprzez transformator umieszczony w wodoszczelnym module).

W łazience można też zastosować smart home do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, systemem sygnalizującym przecieki. Najprostsze w montażu są systemy bezprzewodowe oraz centralki, do których podłącza się kilka wybranych urządzeń, a później zarządza nimi z poziomu aplikacji na smartfonie lub tablecie.

Nowoczesność to też nieskazitelna czystość

Wybierając materiały wykończeniowe i wyposażenie do nowoczesnej łazienki, warto zadbać o to, by łatwo było w niej utrzymać czystość i porządek. Oprócz opisanych już technologii podtynkowych i podposadzkowych sprzyjają temu między innymi uproszczone formy sprzętów, gładkie powierzchnie, a także ograniczenie liczby połączeń różnych materiałów i fug, czyli miejsc, które szybko się brudzą i sprzyjają pojawianiu się pleśni.

Uproszczone formy łazienkowego wyposażenia – umywalek, misek sedesowych, wanien, nie tylko są ponadczasowe, lecz także ułatwiają dbanie o czystość. Sedesy pojawiają się w wersjach bezkołnierzowych (zwane rimless lub rimfree). Brak zagłębienia wokół wewnętrznej krawędzi (tak zwanego kołnierza) i gładka wewnętrzna powierzchnia utrudniają gromadzenie się zanieczyszczeń i tworzenie się trudno usuwalnego kamienia. Z podobnych powodów niektóre sedesy mają systemy ukrytego mocowania – ich zewnętrzna powierzchnia jest gładka, nie widać wgłębień na śruby montażowe.

Wiele elementów wyposażenia łazienek dostępnych jest w wersjach higienicznych. W przypadku ceramiki może to być zastosowanie antybakteryjnego szkliwa (z dodatkiem na przykład jonów srebra), które hamuje rozwój bakterii i tworzy trwałą, odporną na zabrudzenie powierzchnię. Na elementy ceramiczne nanosi się też specjalne powłoki, by zapewniać im perfekcyjną gładkość, co utrudni osadzanie się brudu. Wykorzystuje się też nanotechnologię, na przykład umywalki z kompozytów można zamówić w wersji z nanocząsteczkami srebra.

Powłoki utrudniające osadzanie się kamienia i powstawanie osadów stosuje się w kabinach i ściankach prysznicowych. Są też inne rozwiązania ułatwiające czyszczenie powierzchni, takie jak zlicowanie zawiasów z powierzchnią ścianek czy mechanizm odchylania ścianek w dolnej ich części, dzięki któremu łatwiej dotrzeć do zakamarków wewnątrz kabiny.

Sprytne wykorzystanie przestrzeni

Dawniej popularne były umywalki wiszące, mocowane na specjalnych uchwytach. Na odpływie musiał znaleźć się odpowiednio wyprofilowany syfon, ale generalnie przestrzeń poniżej umywalki pozostawała bezużyteczna. W nowoczesnych łazienkach odchodzi się od takiego marnowania miejsca na rzecz umywalek nablatowych, podblatowych i zintegrowanych z szafkami. Dzięki nim zyskujemy praktyczny blat wokół umywalki, a pod nią miejsce na wygodne szuflady lub pojemne półki. Szafka może być ustawiona na nóżkach lub podwieszana, taka będzie wyglądała dużo lżej.

Do wyboru są różne opcje wykończenia – od standardowej bieli przez różne wybarwienia drewna aż po beże, szarości czernie w wersji satynowej lub na wysoki połysk, zawsze jednak w wersji odpornej na podwyższoną wilgotność, jaka panuje w łazience.

Często do szafki podumywalkowej bez przeszkód dobierzemy całą gamę mebli w identycznej stylistyce. Są to wąskie i płytkie słupki, szafki wiszące z lustrem, brudowniki z uchylanym koszem.

Zabudowę podumywalkową można też zamówić u stolarza na wymiar. To dobre rozwiązanie, gdy nie da się wkomponować w naszą łazienkę mebli o standardowych wymiarach, w pomieszczeniu są elementy konstrukcyjne, które trzeba ominąć. Warto wówczas przewidzieć zabudowę pralki – pod blatem, w szafce lub zamykanej wnęce. Powyżej zawiesić półki na ręczniki czy środki czystości, a obok przewidzieć miejsce na mopy, szczotki, wiadra.

Schowki mogą też powstać we wnęce utworzonej wokół stelaża instalacyjnego. Zwykle są dość płytkie, bo stelaże wystarczy zabudować na niecałych 20 cm głębokości, by schować większość łazienkowych akcesoriów. Inną opcją jest głębsza zabudowa stelaża – już 30-centymetrowe półki będą odpowiednie do przechowywania ręczników, proszków do prania, koszyczków z kosmetykami.

Aranżacja na większym metrażu

W dużych łazienkach łatwiej jest zapewnić ergonomiczne ustawienie wyposażenia, ale z kolei trzeba zwrócić uwagę na inne kwestie. Miejsca jest więcej, więc można wzbogacić program funkcjonalny. Oprócz wanny wstawić kabinę prysznicową (albo odwrotnie), dodać drugą umywalkę, bidet, starą wannę zastąpić modelem wolno stojącym, a dla większego efektu – odsunąć od ściany. Wybierane sprzęty powinny mieć większe rozmiary, by zachować proporcje. Jednak na większym metrażu trudniej osiągnąć efekt przytulności, a duże odległości między sprzętami mogą utrudniać zapewnienie wygody.

Dobrym rozwiązaniem będzie tu podział na strefy o odmiennych funkcjach. Strefa kąpieli będzie sprzyjać relaksowi, znajdzie się tu miejsce na dodatkowe siedzisko czy półeczkę na odłożenie książki. W strefie szybkiej kąpieli wszystkie potrzebne akcesoria powinny być na wyciągnięcie ręki – kosmetyki na praktycznych półkach, ręcznik na znajdującym się tuż obok wieszaku, podgrzewana podłoga, by zapewnić komfort po wyjściu spod prysznica. Zupełnie wydzielona może być strefa prania, a obok umywalki pojawić się wygodna, dobrze oświetlona toaletka.

Wbrew upływowi czasu

Choć łazienkowe mody, tak jak i w innych wnętrzach, ulegają ciągłym zmianom i modyfikacjom, to pewne zasady są niezmienne i dają duże prawdopodobieństwo, że łazienka przez długi czas pozostanie modna, nie będzie potrzebowała ingerencji z naszej strony.

Przede wszystkim ważne są dobrej jakości materiały, trwałe i odporne na warunki, jakie panują w łazience. Zastanówmy się dobrze, czy okładziny, które trzeba co jakiś czas odnawiać, są dla nas dobrym wyborem.

Przykładem jest naturalne drewno – należy je systematycznie odświeżać, by nie straciło na atrakcyjności. Tymczasem dostępnych jest wiele innych rozwiązań, choćby płytki doskonale imitujące ten materiał – efekt podobny, a spokój na długie lata.

Choć niekiedy mamy ochotę puścić wodzę fantazji przy urządzaniu wnętrz, to w praktyce jako bazę wybierzmy stonowaną kolorystykę, naturalne, szlachetne materiały. Mocne kolory czy intensywne wzory lepiej sprawdzą się na elementach, które nie są trwale zabudowane. Nie trzeba z nich rezygnować, ale wybrać odpowiedni rodzaj powierzchni lub sposób prezentacji, na przykład mocny kolor może pojawić się na tej części ściany, która jest pomalowana (więc łatwa do zmian), a mocny wzór – w postaci grafiki zawieszonej na ścianie.

Uporządkowane, uproszczone formy, klasyczne kształty, symetria w rozplanowaniu sprzętów i doborze materiałów wykończeniowych – to zawsze będzie na czasie.

Warto przeczytać i zobaczyć:

Projektowanie łazienki - jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę? Ile miejsca na umywalkę, wc, bidet?

Łazienka bez płytek na ścianie. Co zastosować w łazience zamiast płytek?

Łazienka w kamieniu – zawsze efektowna i modna! Naturalny czy jego imitacja? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań

Łazienka dla dzieci. Jak zaprojektować łazienkę, żeby rosła razem z nimi?

Murator Remontuje: Szybka metamorfoza łazienki
Materiał sponsorowany
Pozostałe podkategorie