Łazienka w kamieniu – zawsze efektowna i modna! Naturalny czy jego imitacja? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań

2023-03-31 13:23

Łazienka w kamieniu to elegancja, luksus, ponadczasowość i trwałość. Surowiec ten występuje w setkach struktur, odcieni i wzorów, a przy tym może być stosowany niemal w dowolnie dużym formacie. Obecne technologie dają zaś możliwość stworzenia jego imitacji wręcz doskonałej. Jest więc w czym wybierać...

Łazienka w kamieniu – marmur w stylowym miksie
Autor: M. Grabowiecki, styl.: E. Mrozińska W tej łazience marmur, a raczej będące jego imitacją płytki gresowe (Pietrasanta, Tubądzin) grają główną rolę, doskonale łudząc oko. Za ich sprawą nowoczesna aranżacja z elementami loftowymi emanuje szykiem i luksusem. Ciepła zaś dodają jej drewnopodobne płytki (Maxwnetrze.pl) i wodoodporny laminowany blat także przypominający rysunek i strukturę drewna.

Spis treści

  1. Łazienka w kamieniu – galeria inspirujących zdjęć
  2. Kamień w łazience – efektowne rozwiązanie sprawdzone przez stulecia
  3. Łazienka w kamieniu – wady i zalety
  4. Imitacja kamienia – wady i zalety
  5. Łazienka w kamieniu albo jego imitacji – jaki materiał wybrać? 
  6. Warto wiedzieć

Łazienka w kamieniu – galeria inspirujących zdjęć

Kamień w łazience – efektowne rozwiązanie sprawdzone przez stulecia

Estetyczne i praktyczne walory kamienia doceniono już w starożytności – wykładane nim były pierwsze łaźnie. Zmieniające się mody nie osłabiły jego popularności, ale ostatnio stał się więcej niż modny. Łazienkę może ozdobić naturalny kamień dekoracyjny, wypolerowany i zaimpregnowany. Może być wykorzystany na ściany, podłogi, blaty i obudowy.

Łazienka w kamieniu – wady i zalety

Kamień to piękno, w dodatku niepowtarzalne (każdy kamieniołom, a nawet miejsce pozyskania w obrębie jednego – daje surowiec danego rodzaju o innym odcieniu, wzorze itd.) – decydując się na ten materiał, możemy być pewni, że nasza łazienka będzie jedyna w swoim rodzaju. Kamień opiera się modom, jest szykowny i luksusowy oraz trwały. Dlatego m.in. wykończenie łazienki w kamieniu podnosi wartość lokalu przy jego późniejszej sprzedaży. Jest to jednak materiał bardzo drogi i ciężki – nie każdą łazienkę można więc wyłożyć nim od sufitu po podłogę. Okładziny kamienne są jednak kruche i porowate. Trudno jest też je utrzymać w czystości (dosyć łatwo powstają na nich plamy), a nie wolno stosować zwykłych detergentów, bo z czasem prowadzą do powstawania odbarwień. Syntetyczne uszczelniacze sprawiły, że stał się on odporny na wilgoć i plamy, ale… kamienne powierzchnie stały się też bardzo śliskie (takaż podsadzka może być zagrożeniem dla dzieci i osób starszych).

Imitacja kamienia – wady i zalety

Współczesne technologie dają nam nie mniej trwałe doskonałe imitacje kamienia w formie płyt i płytek. Do złudzenia przypominają naturalny surowiec, są jednak od niego o wiele tańsze, lżejsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są też łatwiejsze w montażu. Ich wada? No, cóż są tylko imitacją, choć naprawdę trudno na pierwszy rzut oka odróżnić ją od oryginału. Z tej racji płyty i płytki mają powtarzalne odcienie i wzory.

Łazienka w kamieniu albo jego imitacji – jaki materiał wybrać? 

Z racji odporności na wilgoć (znikoma porowatość), plamy, zarysowania najlepszy do łazienki jest granit. Trawertyn także jest polecany, ale tylko odpowiednio zaimpregnowany. Wielu projektantów zamiast porowatego marmuru (wymaga regularnego impregnowania) wybiera płytki go imitujące. Jasne odcienie i delikatne, drobne linie z reguły są odpowiednie do mniejszych wnętrz, ciemniejsze stosuje się w nich na niewielkich powierzchniach. Wyraziste, duże użyłowienie woli większe łazienki.

Warto wiedzieć

  • Kamienną okładzinę albo płytki imitujące kamień należy kłaść z tzw. fugą minimalną. Wtedy całość będzie się prezentowała najlepiej. Ta zasada jest szczególnie istotna, gdy chcesz zachować ciągłość wzoru (użyłowienie ma naturalnie przechodzić z płyty na płytę).
  • Dodatki powinny pasować do charakteru kamienia. Marmur prosi o eleganckie błyszczące akcesoria. Kosze i ceramika będą odpowiednie dla niepolerowanych okładzin w stylu rustykalnym itd.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie