Łazienka w kamieniu albo jego imitacji – galeria inspirujących zdjęć
Łazienka w kamieniu albo jego imitacji – prostota pełna elegancji
Tu nie ma kompromisów: ściany i podłogę wyłożono jednym rodzajem okładziny (np. płytki gresowe Silk Onyx, Ego; płytki marmurowe Marmur Diana Royal, Cerstone; płytki gresowe Newa, Tubądzin). Lustrzane tafle oraz drewniane lamele w strefie umywalki ocieplają wszech obecny kamień. Umywalka to kompakt z blatem (można zamówić z płyt wielkoformatowych, np. na Internityhome.pl albo ze spieku czy kamienia u fachowca). Złote akcesoria i baterie Fiesta Bright Gold marki Ferro dodaje łazience wyrafinowanego szyku.
Łazienka w kamieniu albo jego imitacji – tropikalny wodospad
Twoja łazienka może wyglądać jak egzotyczne jeziorko wśród skał. Prysznic za przezroczystą szklaną taflą z odpływem liniowym wyłóż okładziną kamienną albo płytkami lub płytami go udającymi (Pearl Roca, Technistone®). Dla klimatu dołóż płaskie kamienie, paprocie, bambusowe maty. Umywalka i wanna również mogą być z kamienia (lub imitacji) albo proste białe czy szare.
Łazienka w kamieniu albo jego imitacji – wzór ma znaczenie
Elegancka łazienka wiele zawdzięcza wielkoformatowym płytom imitującym marmur. Ich użyłowienie mocno się zaznacza, ale na ścianach nie ma ciągłości wzoru. Taki sposób położenia bardzo dynamizuje wystrój, zwłaszcza gdy powierzchnie pokryte okładziną są duże, a żyłki – skontrastowane z tłem. Trzeba bardzo dobrze przemyśleć pozostałe elementy wyposażenia. Albo powinny być neutralne, wręcz niewidoczne, by rysunek na ścianach i posadzce grał główną rolę, albo bardzo wyraziste i mocne, by miały szansę zaistnieć na takim bogatym tle. W tym przypadku doskonale sobie poradziły duże elementy, jak czarna konsola i biała umywalka nablatowa oraz lustro jak słońce.
Łazienka w kamieniu albo jego imitacji – kamień z drewnem
Kamień nietypowo zastosowany we współczesnej łazience nawiązującej wystrojem do stylu podhalańskiego. Większą część ścian i sufit pokrywa zaimpregnowane drewno. Drewniane są też szafka pod umywalkę, która wygląda jak z kamienia albo skamieniałego drewna (np. Hansa Stone, Viadurini, VidaXL, Allegro.pl) oraz dekoracyjna korona baldachimu. Za wolno stojącą wanną (Emporia) mamy jednak lamperię z surowego kamienia rzecznego, posadzkę zaś pokrywa szary gres, barwą i strukturą do złudzenia przypominający kamień.
Łazienka w kamieniu albo jego imitacji – naturalny minimalizm
W minimalistycznie urządzonej łazience połączono dwie szare okładziny imitujące kamień: neutralne o drobnym wzorze przypominającym łupek (np. Kaflando) z wyrazistą i lśniącą wyglądającą jak onyksowe slady (np. Pulido). Aby jeszcze bardziej podkreślić w wystroju wpływ natury, zastosowano baterie z kolekcji Meandro (FDesign), które swoimi miękkimi, dynamicznymi liniami wylewek kojarzą się z meandrującą rzeką, która rzeźbi teren. Organiczne formy z lekko zaokrąglonymi elementami idealnie wpisują się w nurt eko i pasują "kamiennego" wystroju.
Łazienka w kamieniu albo jego imitacji – nowoczesne lastriko
Produkowane kiedyś lastriko nie było ani ładne, ani trwałe, ale na fali mody na vintage jego charakterystyczny wzór wrócił do łask, m.in. pod postacią ceramicznych płytek z kolekcji Hika (Ceramstic). Lastriko zaś to nic innego, jak znany od wieków materiał budowlany będący mieszaniną wody, cementu (rzadziej asfaltu), grysu marmurowego, granitowego, bazaltowego itp. oraz barwnika. Współczesne technologie pozwoliły na stworzenie doskonałych imitacji tego materiału. Płytki ceramiczne "lastriko" sprawiły, że przeżywa swój renesans.
Łazienka w kamieniu albo jego imitacji – prostokątne puzzle
Gresowe płytki (Scot White, Ceramica Colli) mają nietypowy wymiar 90x15 cm. Ich wzór jest nierównomierny – na jednych jest mocny, na innych prawie niewidoczny. Wyglądają jak pocięte i przypadkowo ułożone kamienne slaby. W takim przypadku dobry efekt zależy od ich ułożenia. Trzeba to zrobić „na sucho” na podłodze i jeśli kompozycja jest ładna, ponumerować płytki zmywalnym mazakiem, by odtworzyć na ścianie ustaloną kolejność.
Łazienka w kamieniu albo jego imitacji – ciemne odcienie w małej łazience
Wyłożenie łazienki ciemnym kamieniem o wyrazistym wzorze (lub takimi płytkami) nie jest zarezerwowane do dużych wnętrz. Warunek? Dywanik, zasłona prysznicowa, ręczniki itp. (Hm.com) powinny być gładkie i jasne.
Łazienka w kamieniu albo jego imitacji – mocny akcent
Pas z efektownego kamienia (granit, kolekcja Copacabana, Interstone.pl) za wanną czy nad umywalką sprawi, że łazienka ożyje. Wyrazisty wzór wymaga neutralnego tła, np. jasnego, niemal gładkiego kamienia, drewna albo – w wersji loftowej – betonu. Wszelkie dodatki powinny być oszczędne.
Łazienka w kamieniu albo jego imitacji – monochromatycznie
Szarobrązowe płytki w żółte i białe plamki to tło stonowane, ale dynamiczne. Umywalka jak wydrążony kamień na masywnym drewnianym blacie idealnie wpisuje się w wystrój w klimacie eko. Żywe rośliny dodatkowo by go podkreśliły.
Łazienka w kamieniu albo jego imitacji – w zgrabnym połączeniu
Prostokątne formy wanny i blatu z umywalką łagodzą lustro stanowiące wycinek koła oraz oryginalne lampy. Piękny rysunek okładzin ściennej i podłogowej (np. Pulido, Klink Senti, Cersanit)Tym razem płytkami imitującymi biały marmur (Pietrasanta, Tubądzin) wyłożono podłogę oraz ściany do mniej więcej połowy wysokości. Pozostałą część zaś płytkami wyglądającymi jak tapeta. Wraz ze złocistymi elementami wykończenia całość daje efekt wyważonej elegancji.
Łazienka w kamieniu albo jego imitacji – złudzenie optyczne
Niewielką łazienkę wizualnie powiększysz, stosując jasne powierzchnie. Płytki udające biały marmur sprawdzą się znakomicie. Szklane drzwi zamiast tradycyjnej kabiny i brak brodzika nie utrudnią podziwiania użyłowienia.
Łazienka w kamieniu albo jego imitacji – w megaskali
Imponujące jasne linie na ciemnym tle (granit, kolekcja Copacabana, Interstone.pl) dominują we wnętrzu i podpowiadają obecność urządzeń o organicznej formie. Tak duży motyw można podziwiać tylko z odpowiedniego dystansu, nie nadaje się więc do małych łazienek.
Łazienka w kamieniu albo jego imitacji – efektowny rysunek
Przeciwwagą do prostokątnych form wanny i blatu z umywalką są ogromne lustro stanowiące wycinek koła i oryginalne lampy. Okładziny ścienna i podłogowa o przepięknym rysunku (np. Klink, Cersanit, Geotiles, Plido, Tubądzin) stanowią najważniejszy element aranżacji. W tej łazience nie trzeba już ozdób. Złote baterie Vitto Gold Verdeline marki Ferro (zwróć uwagę na wyjątkowy sposób montażu baterii wannowej) są wręcz biżuteryjnym dodatkiem w tym eleganckim wnętrzu.